80% τηλεθέαση στο γκολ του Σαμαρά! Έσπασαν τα… τηλεοπτικά κοντέρ

Όπως είναι λογικό, το χθεσινό ματς Γερμανίας – Ελλάδας έφερε φοβερή τηλεθέαση στην ΕΤ1! Από τις 21:00, οι Έλληνες άρχισαν να συντονίζονται και, το αποκορύφωμα, ήρθε όταν ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο αφού τηλεθέαση έφτασε το 63,8% και αφήνοντας όλα τα άλλα κανάλια -εκτός του MEGA- σε μονοψήφια ποσοστά!

Λίγο αργότερα, τα «μηχανάκια» της Nielsen κατέγραψαν 64,1% (στις 23:15) όταν η Γερμανία είχε -ακόμα ένα- εκρηκτικό τέταρτο, μέσα στο οποίο πέτυχε το τρία γκολ. Το τέταρτο 23:00-23:15 στο κοινό 15-44 σημείωσε τηλεθέαση 74,5%! Συνολικά ο αγώνας σημείωσε ποσοστό 59,6%, ενώ αξιοσημείωτο είναι ότι η τηλεθέαση κατά τη διάρκεια των διαφημίσεων του ημιχρόνου έπεσε στο… 50,8%! Στο κοινό 15-44 έδωσε τηλεθέαση στην Εθνική ομάδα της τάξης του… 69,4% !

Το υψηλότερο ποσοστό καταγράφηκε μετά την ισοφάριση του Γιώργου Σαμαρά και μέχρι το τρίτο γκολ των Γερμανών: 25% του πληθυσμού με 80% τηλεμερίδιο, ήτοι 2,6 εκατ. τηλεθεατές! Η μέση τηλεθέαση είχε πάνω από 2 εκατ. κόσμου, αν αναμονή βεβαίως και τον επισήμων αριθμών από τη Nielsen, τη Δευτέρα.

Σε υψηλά επίπεδα κινήθηκε και η εκπομπή «EUROLAND!» με καλεσμένους τους Βασίλη Τσιάρτα και Σπύρο Λιβαθηνό, φτάνοντας ως και το 20%.