“Air Kerusch” και ποδαρικό με το… δεξί στο Παλέ!

Ο Άρης έκανε τα εύκολα δύσκολα, αλλά είχε… “Air Kerucsh” και τελικά πήρε αυτό που ήθελε στον πρώτο αγώνα του 2012. Κέρδισε με σκορ 79-71 το Μαρούσι με πρωταγωνιστή τον Αμερικανό φόργουορντ, αλλά και εξαιρετικούς τους δύο συμπατριώτες, Ντομινίκ Τζέιμς και Σαμ Μάλντροου.

Ο Άρης έκανε καλό ξεκίνημα, προηγήθηκε με 8-2 (2′), αλλά έμεινε εκεί… Δεν είχε την ίδια συνέχεια, ούτε την ίδια ενέργεια και το πλήρωσε με τον χειρότερο τρόπο. Το Μαρούσι “εγκλώβισε” επιθετικά τον Άρη με την άμυνα ζώνης που στη διάρκειά της γινόταν μαν του μαν και τον “εκτέλεσε” στην δική του επίθεση με τα τρίποντα. Οι παίκτες του Λινάρδου είχαν 5/5 στο πρώτο δεκάλεπτο και συνολικά 6/10 στο πρώτο μέρος με πρωταγωνιστή τον Κόμματο που είχε 18 πόντους σε αυτό το διάστημα.
Ο Άρης είχε χάσει τον ρυθμό του, βρήκε λύσεις μόνο από τον Σέρτζιο Κερούς, όμως έχασε το καθαρό μυαλό του στο δεύτερο δεκάλεπτο. Το ισόπαλο 24-24 της πρώτης περιόδου έγινε 32-42 για το Μαρούσι με τον Άρη να έχει ήδη 11 λάθη στο πρώτο ημίχρονο!

Οι κίτρινοι “ξύπνησαν” στο τρίτο δεκάλεπτο. Έπαιξαν καταπληκτικό μπάσκετ για ένα τετράλεπτο μετατρέποντας το εις βάρος τους 37-46 σε 54-46, κάνοντας ένα σερί 17-0 με πρωταγωνιστές τους Τζέιμς και Κερούς. Το Μαρούσι δεν τα παράτησε. Μείωσε σε 54-53 στο τέλος της περιόδου και… άντεξε μέχρι το 35′, όταν ο Έλεγκαρ μείωσε σε 68-65.

Ο Άρης αντέδρασε άμεσα και με πρωταγωνιστή στο διάστημα αυτό τον Σαμ Μάλντροου σε άμυνα και επίθεση, μπόρεσε να εξασφαλίσει μια διαφορά ασφαλείας (72-65 στο 36′ και 75-69 στο 38′). Το παιχνίδι καθάρισε οριστικά για τον Άρη ο Κερούς με δύο… καρμπόν φάσεις, σκοράροντας μετά από επιθετικό ριμπάουντ. Έγραψε το 79-69 και εκεί όλα τελείωσαν…

Τα δεκάλεπτα: 24-24, 32-42, 54-53, 79-71.

ΑΡΗΣ: Κερούς 24 (2/2β., 5/8δπ., 4/7τρ., 7ρ.), Ταπούτος 10 (4ρ.), Τζέιμς 17 (3/6β., 4/10δπ., 2/6τρ., 9ασ., 3κλ.), Τσαϊρέλης, Ντέιβις 8 (1), Κρούσιτς 4, Μποχωρίδης, Μάλντροου 11 (13ρ.), Τσαλδάρης, Βεργίνης 2, Δήμας 3 (1), Βεζένκοφ.

ΜΑΡΟΥΣΙ: Σακελαρίου, Δεμερτζής 1, Ακεψιμαϊδης 9 (3), Έλεγκαρ 14 (4/6β., 5/9δπ., 6ρ.), Χαριτόπουλος 8, Γκαγκαλούδης 14 (8ασ.), Τσόντζος, Κόμματος 25 (4/6β., 3/5δπ., 5/10τρ., 10ρ., 3κλ.), Μανταλβάνος, Καλογιαννίδης.