Australian Open: «Αέρας» ο Τζόκοβιτς στα προημιτελικά

O Νόβακ Τζόκοβιτς, στον πιο άνετο μέχρι τώρα αγώνα του στο Australian Open, νίκησε τον Άλεξ ντε Μινόρ με 6-2, 6-1, 6-2 και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Australian Open, όπου θα αντιμετωπίσει τον Αντρέι Ρούμπλεφ.

Ο Σέρβος κυριάρχησε απόλυτα στον αγώνα του με τον 23χρονο Αυστραλό, χάνοντας μόνο πέντε games και εξασφαλίζοντας τη νίκη σε δύο ώρες και έξι λεπτά.

O Τζόκοβιτς έφθασε στις 25 συνεχόμενες νίκες στο Αυστραλιανό Όπεν, απειλώντας σοβαρά πλέον το ρεκόρ των 26 νικών που έχει ο Αντρέ Αγκάσι. Παράλληλα ο Σέρβος εξασφάλισε τη 13η παρουσία του στα προημιτελικά του Αυστραλιανό Όπεν και την 54η σε προημιτελικό Grand Slam.

Ο Άλεξ ντε Μινόρ στον πρώτο προημιτελικό του μπροστά στους συμπατριώτες του, δεν κατάφερε σε κανένα σημείο να φανεί ανταγωνιστικός απέναντι στον μεγάλο του αντίπαλο.

Ο Αυστραλός ολοκλήρωσε τον αγώνα με μόλις εννέα winners (ένας στο πρώτο σετ) και με τέτοια επίδοση δεν είχε την παραμικρή τύχη.Από την πλευρά του ο Τζόκοβιτς είχε 26 winners, 27 αβίαστα λάθη, ενώ πέτυχε σε έξι περιπτώσεις break στο σερβίς του Ντε Μινόρ, φθάνοντας με άνεση στη νίκη.