Basket League: Άντεξε στην αντεπίθεση του Κολοσσού και έκανε το 2/2 το Λαύριο (video)

Το Λαύριο βρέθηκε στο +13, είδε τον Κολοσσό Ρόδου να επιστρέφει με αντεπίθεση διαρκείας, ωστόσο τελικά βρήκε μεγάλο καλάθι από τον Καλίντ Μουρ και νίκησε 78-76 για το 2/2 στην Basket League.

Ο Κολοσσός μπήκε πιο δυνατά με πρωταγωνιστή τον Ουτόμι και προηγήθηκε νωρίς με σκορ 6-10. Σταδιακά, οι γηπεδούχοι με τον Χέλεμς ανέβασαν ρυθμούς και ισοφάρισαν σε 14-14, με το ματς να παίρνει τη μορφή… πόντο πόντο και την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται στο 22-20 υπέρ του Λαυρίου.

Το Λαύριο βελτίωσε την εικόνα του στα πρώτα λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου, με αποτέλεσμα να τρέξει ένα σερί 11-0, έχοντας ως κορυφαίο σε αυτό το διάστημα τον Καστανέδα, για το 31-20. Ο Κολοσσός προσπάθησε να βγάλει αντίδραση και μείωσε στους 6 (33-27) με τον Κολοβέρο, ωστόσο το Λαύριο με πρωταγωνιστές Ζάρα και Καστανέδα έκλεισε δυναμικά το πρώτο ημίχρονο, με τη μεγαλύτερη διαφορά του αγώνα (50-37).

Οι Ροδίτες έβγαλαν σπουδαία αντίδραση στην τρίτη περίοδο και άρχισαν σταδιακά να πλησιάζουν. Με ηγέτες τους Μπραΐκοβιτς και Πόλεϊ, οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν το δεύτερο ημίχρονο με επιμέρους σκορ 9-0, μειώνοντας γρήγορα σε 50-46. Ο Χέλεμς έστειλε και πάλι τη διαφορά στους 7 (53-46), όμως ο Πόλεϊ ήταν «καυτός» και μείωσε στον πόντο (53-52). Το Λαύριο απάντησε με δικό του καλό διάστημα για το 61-52 χάρη σε Παπαδάκη, Καστανέδα. Η περίοδος ολοκληρώθηκε στο 65-56.

Οι Ροδίτες δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη, καθώς με πρωταγωνιστή τον Ανδρέα Πετρόπουλο μείωσαν γρήγορα σε 67-64 στην τέταρτη περίοδο. Η αντίδρασή τους συνεχίστηκε με Πόλεϊ και Μπραΐκοβιτς, με αποτέλεσμα να περάσουν μπροστά (69-70), πριν ο Σέρβος του στείλει στο +2 (71-73). Ο Ζάρας απάντησε με μεγάλο τρίποντο για το 74-73. Mε το ματς στο 76-76, ο Καλίντ Μουρ έβαλε μεγάλο καλάθι για το 78-76. Ο Πόλεϊ έχασε κρίσιμο τρίποντο και το ματς ολοκληρώθηκε στο 79-76.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 50-37, 65-56, 79-76

ΛΑΥΡΙΟ (Μέξας): Μουρ 2 (9 ριμπάουντ), Χέλεμς 13 (2) , Ντε Τζούλιους 11 (1) , Καββαδάς 12 (7 ριμπάουντ) , Θόρντον 4 , Καστανέδα 15 (2) , Γκρόμοβς 9 (7 ριμπάουντ), Ζάρας 8 (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ) , Σπρίντζιος , Παπαδάκης 5 (1)

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Σεγκούρα): Γιόργκενσεν 4 , Ουτόμι 6 (1) , Μπραΐκοβιτς 26 (11/16 δίποντα, 4/5 βολές, 13 ριμπάουντ) , Πόλι 15 (3/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ) , Περάντες 3 (12 ασίστ) , Κολοβέρος 6 , Παπαγιάννης, Πετρόπουλος 9 (1/5 τρίποντα) , Χατζηνικόλας, Καμαριανός (3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γόντικας 2 , Σίμονς 5 (1)

Τα ομαδικά στατιστικά του Λαυρίου: 20/37 δίποντα, 8/24 τρίποντα, 15/22 βολές, 42 ριμπάουντ ( 29 αμυντικά – 13 επιθετικά), 11 ασίστ, 12 λάθη, 4 κλεψίματα, 2 μπλοκ

Τα ομαδικά στατιστικά του Κολοσσού: 25/54 δίποντα, 6/21 τρίποντα, 8/11 βολές, 39 ριμπάουντ ( 23 αμυντικά – 16 επιθετικά), 18 ασίστ, 8 λάθη, 7 κλεψίματα, 3 μπλοκ