Bundesliga: Την… γλίτωσε στο Μπόχουμ η Ντόρτμουντ – Νέα τεσσάρα η Ουνιόν!

Συνεχίζει με τα φρένα σπασμένα η Ουνιόν! Η ομάδα του Βερολίνου διπλασίασε τις νίκες της στη φετινή Bundesliga επικρατώντας με το εμφατικό 4-1 στην έδρα της Ντάρμσταντ με τον Γκόσενς να σκοράρει δύο φορές!

Ισόπαλο το revier derby της Ντόρτμουντ με την Μπόχουμ με τις δύο ομάδες να μένουν στο 1-1 σε ένα άκρως χορταστικό ματς, την στιγμή που η Βόλφσμπουργκ έκανα το «2/2» στο πρωτάθλημα επικρατώντας 2-1 στην Κολωνία με τα γκολ του Βιντ.

Στο «Μπολενφαλτόρ» η Ουνιόν χρειάστηκε μόλις τέσσερα λεπτά για να προηγηθεί κόντρα στη Ντάρμσταντ με το φοβερό σουτ του Γκόσενς. Στο 21′ ο Άαρονσον αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, γεγονός το οποίο εκμεταλλεύθηκε η Ντάρμσταντ, αφού ο Μέλεμ στο 24′ έφερε το ματς στα ίσα. Στο 34′ η Ουνιόν πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ με τον Γκόσενς να βρίσκει δίχτυα με κεφαλιά για το 2-1. Πέντε λεπτά αργότερα ο Μπέρενς με τον ίδιο τρόπο έκανε ευκολότερο το έργο της Ουνιόν, σκοράροντας με τον ίδιο τρόπο με το 3-1 να είναι το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος η Ουνιόν δεν κατέβασε ταχύτητες και στο 47′ έφτασε κοντά στο 4-1 με τον Λέιτε να στέλνει με κεφαλιά την μπάλα στο δοκάρι. Στο 65′ μπήκε το «κερασάκι» με τον Ντόεκι να κάνει με κεφαλιά το 4-1.

Εντυπωσιακή εκκίνηση για την ομάδα του Βερολίνου που έχει πετύχει οκτώ γκολ σε δύο ματς με πέντε διαφορετικούς σκόρερ.

Στο Μπόχουμ η Ντόρτμουντ δέχθηκε πίεση από την ομώνυμη ομάδα και στο 19′ βρέθηκε πίσω στο σκορ με τον Στέγκερ να εκμεταλλεύεται την ασίστ του Βίτεκ για το 1-0. Στο 33′ μάλιστα οι γηπεδούχοι λίγο έλειψε να φτάσουν και στο 2-0 όμως η κεφαλιά του Φίλιπ Χόφμαν κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι και πέρασε εκτός εστίας.

Η ομάδα του Τέρζιτς στο δεύτερο ημίχρονο, πίεσε για την ισοφάριση και ο Μάλεν μετατράπηκε ξανά σε λυτρωτή αφού με πανέμορφο πλασέ εκτός περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το δεύτερο τέρμα του στο φετινό πρωτάθλημα. Μάλιστα οι Βεστφαλοί στο 62′ λίγο έλειψε να φτάσουν στην ανατροπή με τον Ενμέτσα να στέλνει με δυνατό σουτ την μπάλα στο δοκάρι.

Σπουδαία νίκη και για τη Βόλφσμπουργκ η οποία έφτασε τους έξι βαθμούς στο πρωτάθλημα, περνώντας από την έδρα της Κολωνίας. Μετά από ένα κακό πρώτο μέρος οι «τράγοι» προηγήθηκαν με το γκολ του Βόλσμιντ στο 55′ με τον Βιντ να κάνει στο 62′ το 1-1. Ο Δανός φορ, στο 73′ ολοκλήρωσε την ανατροπή των «λύκων» κάνοντας το 2-1.

Απίθανη ανατροπή της Χόφενχαϊμ στην έδρα της Χάιντενχαϊμ! Οι γηπεδούχοι έχασαν πέναλτι στο 16′ με τον Μπέστε όμως δέκα λεπτά αργότερα ο ίδιος ποδοσφαιριστής κατάφερε να κάνει με απευθείας εκτέλεση φάουλ το 1-0 που ήταν και το σκορ για το πρώτο μέρος.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Χόφενχαϊμ άγγιξε το 1-1 με τον Κράμαριτς να σημαδεύει το δοκάρι, με την μπάλα να τιμωρεί τους φιλοξενούμενους να κάνουν το 2-0 με τον Πίρινγκερ.

Το σύνθημα της ανατροπής έδωσε στο 77′ ο Μπάιερ με εκπληκτικό γκολ μειώνοντας σε 2-1 με τον Καντέραμπεκ να ισοφαρίζει στο 81′ για τη Χόφενχαϊμ. Στο 88′ ο Κράμαριτς ανατράπηκε στην περιοχή με τον διαιτητή να μην υποδεικνύει αρχικά παράβαση, αλλά έπειτα από χρήση VAR, έδειξε την άσπρη βούλα με τον Κροάτη να ολοκληρώνει την ανατροπή για το τελικό 3-2 και την παρθενική νίκη της ομάδας του στο φετινό πρωτάθλημα.