Champions League: Ματσάρα στο Λονδίνο, σούπερ ανατροπή για Ντόρτμουντ (videos)

Ο Άγιαξ προηγήθηκε 4-1 στο Λονδίνο αλλά η Τσέλσι πέτυχε τρία γκολ σε 12 λεπτά και πήρε την ισοπαλία (4-4) σε ένα ματς που έγραψε ιστορία στο Champions League. Τεράστια ανατροπή για την Ντόρτμουντ και νίκη με 3-2 επί της Ίντερ

Πράματα και θάματα σερβιρίστηκαν στο ποδοσφαιρικό κοινό μέσω του πρώτου πιάτου της 4ης αγωνιστικής των ομίλων του Champions League, με την κόντρα της Τσέλσι με τον Άγιαξ στο “Στάμφορντ Μπριτζ” να είναι το αποκορύφωμα.

Όχι μόνο για τα οκτώ γκολ που σημειώθηκαν αλλά και για την τρελή εξέλιξη της αναμέτρησης, με τον Άγιαξ να προηγείται με 4-1 στο 55ο λεπτό αλλά την Τσέλσι να πραγματοποιεί επική αντεπίθεση και να ισοφαρίζει σε 4-4 με τρία γκολ μέσα σε 12 λεπτά και να έχει μάλιστα και ευκαιρίες για την ολική ανατροπή αλλα τον Αίαντα να αντέχει αν και έπαιζε με 9 παίκτες από το 69ο λεπτό!

Στο “Βεστφάλεν Στάντιον” η Ντόρτμουντ έκανε τρομερή ανατροπή καθώς αν και βρέθηκε να χάνει με 2-0 από την Ίντερ στο ημίχρονο, επικράτησε με σκορ 3-2, ενώ τα πάνω-κάτω έφερε και η Βαλένθια που αν και βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, θριάμβευσε με 4-1 επί της Λιλ.

5ΟΣ  ΟΜΙΛΟΣ

Μετά το 4-1 στο Βέλγιο πριν από δύο εβδομάδες, η Λίβερπουλ ζευγάρωσε τις επιτυχίες της κόντρα στην Γκενκ επικρατώντας με 2-1 στο “Άνφιλντ”, με το αποτέλεσμα αυτό να την ανεβάζει μάλιστα στην κορυφή της βαθμολογίας του 5ου ομίλου. Οι κόκκινοι άνοιξαν το σκορ στο 14′ με γυριστό σουτ του Βαϊνάλντουμ από το ύψος της μικρής περιοχής και δέχτηκαν την ισοφάριση με κεφαλιά-οβίδα του Σαματά στο 41′, για να έρθει στο 53′ ο άκρως φορμαρισμένος το τελευταίο διάστημα Τσαμπερλέιν και να τους χαρίσει το τρίποντο με δυνατό διαγώνιο σουτ.

Στο “Σαν Πάολο”, Νάπολι και Ζάλτσμπουργκ είχαν αμφότερες από αρκετές καλές φάσεις για γκολ, με το φινάλε να τις βρίσκει ισόπαλες 1-1. Οι Αυστριανοί προηγήθηκαν στο 11′ με εύστοχο πέναλτι του Χάαλαντ που έγραψε ιστορία καθώς έγινε ο πρώτος στην ιστορία του Champions League που έφτασε τα 7 γκολ στα πρώτα του τέσσερα ματς στην ιστορία της διοργάνωσης, ενώ οι παρτενοπέι του Κώστα Μανωλά (έμεινε στον πάγκο) έφεραν το ματς στα ίσα στο 44′ με σκόρερ τον Λοσάνο.

Λίβερπουλ – Γκενκ 2-1 (14′ Βαϊνάλντουμ, 53′ Τσάμπερλεϊν / 41′ Σαματά)

Νάπολι – Ζάλτσμπουργκ 1-1 (44′ Λοσάνο / 11′ πεν. Χάαλαντ)

6ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Το μεγάλο ντέρμπι του 6ου ομίλου μεταξύ της Ντόρτμουντ και της Ίντερ προσέφερε τεράστιες συγκινήσεις στο φίλαθλο κοινό αλλά στο φιναλε βρήκε μία ομάδα θριαμβεύτρια: την Ντόρτμουντ. Οι νερατζούρι πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα έχοντας πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων με τα γκολ των Μαρτίνες στο 5′ (ο πρώτος στην ιστορία της Ίντερ που σκοράρει σε τρία διαδοχικά ματς του Champions League μετά από τον Ετό το 2010) και Βεσίνο στο 40′, για να παρασυρθούν ωστόσο από την κιτρινόμαυρη λάβα στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Χακίμι μείωσε σε 2-1 στο 51′ και ο Μπραντ ισοφάρισε σε 2-2 στο 64′, για να έρθει ο Χακίμι στο 77′ και να πετύχει το δεύτερο προσωπικό του γκολ και να υπογράψει μία σπουδαία νίκη για τους Βεστφαλούς που τους εκτόξευσε στη δεύτερη θέση.

Μπαρτσελόνα – Σλάβια Πράγας 0-0

Ντόρτμουντ – Ιντερ 3-2 (51′ 77′ Χακίμι, 64′ Μπραντ / 5′ Λαουτάρο Μαρτίνες, 40′ Βεσινο)

7ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Ζενίτ – Λειψία 0-2 (45+4′ Ντέμε, 63′ Ζάμπιτσερ)

Λιόν – Μπενφίκα 3-1 (4′ Άντερσεν, 33′ Ντεπάι, 89′ Τραορέ / 78′ Σεφέροβιτς)

8ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Τσέλσι – Άγιαξ 4-4 (5′ πεν. 71′ πεν Ζορζίνιο, 63′ Αθπιλικουέτα, 74′ Τζέιμς / 2′ αυτ. Άμπραχαμ, 20′ Πρόμες, 35′ αυτ. Κέπα, 55′ Φαν Ντε Μπέεκ)

Βαλένθια – Λιλ 3-1 (66′ πεν. Παρέχο, 82′ αυτ. Σουμαορό, 84′ Κοντογκμπιά/ 25′ Όσινχεν)