Champions League: Σίφουνας… η Ντόρτμουντ πέρασε από το Μιλάνο – Πρόκριση για Μπαρτσελόνα στους “16”

Η Ντόρτμουντ πανηγύρισε το διπλό στην Ιταλία (1-3) απέναντι στη Μίλαν και μαζί την πρόκριση στην επόμενη φάση. Το εισιτήριο «σφράγισε» και η Μπαρτσελόνα χάρη στη νίκη με ανατροπή με 2-1 απέναντι στην Πόρτο με τα τέρματα των Μαρσέλο και Φελίξ.

Η Ντόρτμουντ πέρασε σαν σίφουνας από το «Σαν Σίρο» επικρατώντας με 3-1 της Μίλαν. Ο Ζιρού αστόχησε σε πέναλτι στο 6′ και 5 λεπτά αργότερα ο Ρόις εκμεταλλεύτηκε το δικό κάνοντας το 0-1. Στο 37′ ο Τσουκουέζε ισοφάρισε με όμορφη ατομική ενέργεια. Οι Βεστφαλοί αρχικά με τον Γκίτενς στο 59′ έκαναν το 1-2, ενώ το τελικό 1-3 διαμόρφωσε ο Αντεγέμι στο 69′.

Στο άλλο ματς του ομίλου η Νιουκάστλ βρισκόταν λίγα λεπτά από το να φύγει με το διπλό από το Παρίσι καθώς είχε σκοράρει με τον Ίσακ στο 24′, αλλά η εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Εμπαπέ στις καθυστερήσεις του αγώνα στέρησε τη νίκη στους Άγγλους.