Copa America: Στον τελικό με Βραζιλία η Αργεντινή, κέρδισε στα πέναλτι (3-2) την Κολομβία (videos)

Η Αργεντινή επικράτησε με 3-2 της Κολομβίας στα πέναλτι, έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Εμιλιάνο Μαρτίνες ο οποίος έπιασε τρία πέναλτι και εξασφάλισε την πρόκριση στον τελικό του Copa America, όπου θα αντιμετωπίσει τη Βραζιλία στο Μαρακανά (11/07, 03:00).

Stoiximan: Μatchcombo live & με δυνατότητα cashout* σε όλα τα matchcombo στοιχήματά σου! *Ισχύουν όροι & προϋποθέσεις

Πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι στο 4ο λεπτό ήταν για λογαριασμό των Αργεντινών. Έπειτα από γλυκιά σέντρα του Μέσι,ο Λαουτάρο Μαρτίνες απείλησε με κεφαλιά, ωστόσο η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.

Τρία λεπτά μετά, οι δύο παίκτες συνδυάστηκαν εκ νέου, με τον φορ της Ίντερ αυτή τη φορά να βρίσκει δίχτυα με ωραίο πλασέ και να βάζει την ομάδα του από νωρίς σε θέση οδηγού.

Οι “καφετέρος’ αντέδρασαν άμεσα και έψαξαν το γκολ της ισοφάρισης. Ο Κουαδράδο απείλησε τον Εμιλιάνο Μαρτίνες στο 8′, με τον κίπερ της Άστον Βίλα να δείχνει τα αντανακλαστικά του. Οι παίκτες του Ρουέντα έστειλαν την μπάλα στο δοκάρι σε δύο περιπτώσεις.

Αρχικά ο Μπάριος στο 37′ με σουτ από την άκρη της περιοχής την έστειλε στο δεξί δοκάρι, ενώ ένα λεπτό μετά ο Γέρι Μίνα με κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Κουαδράδο την έστειλε στο οριζόντιο δοκάρι του Μαρτίνες.

Οι Κολομβιανοί πέτυχαν το γκολ της ισοφάρισης στο 61′. Ο Κάρντονα με εξαιρετική μπαλιά έβγαλε τον Λουίς Ντίας στην πλάτη της άμυνας των Αργεντινών με τον 24χρονο μέσο της Πόρτο να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, παρά την ασφυκτική πίεση του Πετσέλα και παρόλο που επιχείρησε το σουτ από πολύ πλάγια θέση.

Το 1-1 παρέμεινε μετά και το πέρας της παράτασης, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στη διαδικασία των πέναλτι, στην οποία η ομάδα του Σκαλόνι κατάφερε να πάρει την πρόκριση.

Ο Εμιλιάνο Μαρτίνες έπιασε τα πέναλτι των Σάντσες, Μίνα και Κάρντονα και σε συνδυασμό με τις εύστοχες εκτελέσεις των Μέσι, Παρέδες και Λοαυτάρο Μαρτίνες (αστόχησε ο Ντε Πάουλ) εξασφάλισε την πρόκριση στον τελικό.