Coppa Italia: Εύκολη πρόκριση για την Ουντινέζε

Από το 20ο λεπτό η Ουντινέζε έβαλε τις βάσεις πρόκρισης απέναντι στην Κροτόνε για να γράψει το τελικό 4-0 και να πάρει το εισιτήριο πρόκρισης στους “16” του Coppa Italia.

Το 1-0 έγινε με ομάδική προσπάθεια μετά από ασίστ του Σαξές στον Πουσέτο που με ψύχραιμο πλασέ άνοιξε το σκορ.

Οκτώ λεπτά μετά από κόρνερ του Σάμαρτζιτς, ο Ντε Μάιο νίκησε στον αέρα τον Νεντελτσιάρου και έκανε το 2-0 για την Ουντινέζε. Σα να μην έφταναν όλα αυτά για την Κροτόνε, στο 40′ ο Σοπί κέρδισε πέναλτι απο χέρι του Κουόμο και ο Σαξές έβαλε το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ. Το 3-0 στο ημίχρονο δεν άφηνε κανένα περιθώριο αμφιβητησης της πρόκρισης στους “16”.

Στο δεύτερο ημίχρονο πήγε σε διαχείρηση καθώς έχει και σημαντικά ματς για τη Serie A, o Τσόφι έκανε αλλαγές και απλά ήρθε το 4-0 με πανέμορφο γκολ του Πουσέτο στο 62′. Στη συνέχεις οι γηπεδούχοι είχαν και δύο δοκάρια με τους Νεστορόφσκι και Φορεστιέρι. Έτσι η Ουντινέζε του στη φάση των “16” θα αντιμετωπίσει τη Λάτσιο.