«Déjà vu» με Εργοτέλη και Τούμπα (videos)

Ήταν το 91ο λεπτό του αγώνα στο «Κλεάνθης Βικελίδης». Ο Εργοτέλης του Καραγεωργίου, όπως συνηθίζει στο γήπεδο του Άρη είχε στήσει δύο… λεωφορεία μπροστά στην εστία του και παίζοντας αντιποδόσφαιρο, είχε αγγίξει το βαθμό της ισοπαλίας. Αλήθεια είναι πως οι «κίτρινοι» μην αποδίδοντας τα μέγιστα, δεν έκαναν πολλές ευκαιρίες για γκολ κι ας έπαιζαν με παίκτη παραπάνω για περισσότερα από 50 λεπτά!

Στο 79’ ο Έκτορ Ραούλ Κούπερ έβαλε στο παιχνίδι τον Ντάνιελ Τσέζαρεκ και ο Κροάτης δώδεκα λεπτά αργότερα έβαλε… φωτιά στο Χαριλάου, ανοίγοντας το σκορ και ανακουφίζοντας τον κόσμο στην εξέδρα. Οι περίπου 18.000 οπαδοί της ομάδας που βρέθηκαν στις κερκίδες του γηπέδου αμέσως μετά την επίτευξη του 1-0, άρχισαν να ζητούν μαζικά… διπλό στην Τούμπα, όπου ο Άρης πήγαινε την επόμενη Κυριακή.

Το σύνθημα των οπαδών -ως γνωστό- έγινε πράξη, αφού το φάουλ του Κόκε στο 76΄δεν απέκρουσε σωστά ο Κρέσιτς κι ο Χαβίτο έδωσε σε κενό τέρμα τη νίκη στον Άρη μέσα στην έδρα του ΠΑΟΚ, έπειτα από δώδεκα χρόνια!

Ενάμιση χρόνο αργότερα οι «κίτρινοι» έχουν το ίδιο ζευγάρι αγώνων, με την ακριβώς ίδια σειρά, φιλοδοξώντας στο… déjà vu! Ίσως, το μόνο που θα θέλει ο λαός του Άρη, είναι η ομάδα του σε σχέση με πέρυσι να καθαρίσει λίγο νωρίτερα με τους Κρητικούς, ώστε να έχει και την ηρεμία και τον τρόπο να «τσιτώσει» τους παίκτες του ενόψει του ντέρμπι που θα έρθει!

Θυμηθείτε τι έγινε πέρσι στα δυο παιχνίδια…