Elite League: Νίκη της Μεγαρίδας επί του Ηρακλή (video)

Μεγάλη νίκη επί του Ηρακλή σημείωσε η Μεγαρίδα με 89-85 στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 3ης αγωνιστικής στην Elite League.

Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο και στα 40 λεπτά, με τη Μεγαρίδα να εξασφαλίζει τη νίκη στο φινάλε και να φτάνει έτσι το ρεκόρ της στο 2-1, ενώ ο Ηρακλής υποχώρησε στο 1-2. Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Πέτρος Γερομιχαλός με 24 πόντους, ο Νίκος Παπαρέγκας είχε 15 πόντους και ο Κρίστιαν Μπράντφορντ 14. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Σαράντης Μαστρογιαννόπουλος με 23 πόντους και ο Ζήσης Σαρικόπουλος έβαλε 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 45-41, 61-64, 89-85

Μεγαρίδα (Μάνταλος): Μπράντφορντ 15 (1), Γκάτζιας 6, Ζαραϊδώνης 3 (1), Τσόχλας 13 (3), Κοκορέλης, Καλλινικίδης 9 (1), Αρνόκουρος, Μαντίκος 3 (1), Γερομιχαλός 24 (2), Παπαρέγκας 15 (2).

Ηρακλής (Γιαπλές): Τόμπσον 7 (1), Σοκ 12 (3), Πουλιανίτης 2, Πράπας 2, Προίσκος 7 (1), Μερμίγκης 6 (2), Ζορμπάς 6, Μπέικερ 5, Σαρικόπουλος 15, Μαστρογιαννόπουλος 23 (3).

Μετά από συγκλονιστικό φινάλε, ο Χαρίλαος Τρικούπης «δραπέτευσε» από την έδρα του Ερμή Σχηματαρίου, επικρατώντας με 83-82, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Α2 ανδρών στο μπάσκετ.

Με επιμέρους σκορ 31-18 στην 4η περίοδο, η ομάδα του Μεσολογγίου πήρε τους δύο βαθμούς της νίκης. Ο Μπράιαντ ισοφάρισε σε 82-82 στα 52΄΄, με τον Ανδρέα Τσουμάνη να γίνεται «ήρωας» των φιλοξενούμενων όταν πήρε το φάουλ από τον Δημήτρη Γερομιχαλό και με μία εύστοχη βολή έδωσε προβάδισμα στον Χαρίλαο Τρικούπη, 82-83 στα 32΄΄ πριν το φινάλε.

Ο Μπράιαντ αστόχησε σε τρίποντο και ο Ερμής έμεινε χωρίς νίκη, στις τρεις πρώτες αγωνιστικές.