Europa League: Στα προημιτελικά με επτάρα η Φέγενορντ, γλίτωσε η Σεβίλλη

Η Φέγενορντ έκανε πάρτι στο Ρότερνταμ με αντίπαλο τη Σαχτάρ, που διέλυσε με 7-1 και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Europa League. Ακολούθησε η Σεβίλλη παρά την ήττα 1-0 στην Πόλη από τη Φενέρμπαχτσε.

Η Φέγενορντ ήταν εμφανώς ανώτερη από τη Σαχτάρ, η οποία άδειασε με το 1-1 στην Πολωνία για τον πρώτο αγώνα. Το τελικό 7-1 στο “Ντε Κάιπ” του Ρότερνταμ έστειλε τους Ολλανδούς στα προημιτελικά του Europa League με θριαμβευτικό τρόπο.

Μόλις στο 9′ ο Σαντιάγκο Χιμένες έδωσε τον τόνο της βραδιάς, με τον Ορκούν Κεκτσιού να σημειώνει δύο γκολ πριν από το τέλος του 1ου μέρους και ουσιαστικά να “κλειδώνει” την πρόκριση για την ομάδα του Άρνε Σλοτ. Ο Ουσαμά Ιντρισί πήρε σειρά και σημείωσε δύο γκολ πριν από τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα και ακολούθησαν οι Αλιρεζά Τζαχανμπάκς και Ντανίλο για το 7-0 μέχρι το 66′. Το μόνο που κατάφεραν οι Ουκρανοί ήταν να μειώσουν με τον Κέβιν Κέλσι στο τέλος.

Η Σεβίλλη καρδιοχτύπησε, αλλά πήρε την πρόκριση στα προημιτελικά παρά την ήττα της με 0-1 στην Κωνσταντινούπολη. Το 2-0 του πρώτου αγώνα κόντρα στη Φενέρμπαχτσε αποδείχθηκε αρκετό για το “εισιτήριο”, αλλά χάρισε ένα παιχνίδι γεμάτο αγωνία στην Τουρκία.

Οι παίκτες του Ζόρζε Ζεζούς πήραν από την αρχή τα “ηνία” του αγώνα, ψάχνοντας ένα γρήγορο γκολ για να μπουν στο παιχνίδι της πρόκρισης. Οι Ανδαλουσιάνοι αποδέχθηκαν αυτήν την εικόνα στο παιχνίδι, παραχώρησαν μέτρα, αμύνθηκαν και προσπάθησαν να αντέξουν όσο το δυνατόν περισσότερο. Ένα χέρι του Άλεξ Τέλες στο 41′ (και η παρέμβαση του VAR) οδήγησε στη βούλα τον Ένερ Βαλένσια, ο οποίος έγραψε το 1-0 κι έδωσε το σύνθημα της αντεπίθεσης στις “καυτές” κερκίδες.

Η Φενέρμπαχτσε διατήρησε το πόδι στο γκάζι κι η Σεβίλλη… αρνήθηκε να επιτεθεί και στο 2ο μέρος (αν και σε μία από τις σπάνιες φάσεις της είχε δοκάρι). Οι Τούρκοι δεν κατάφεραν να βρουν το γκολ ούτε στα εννέα λεπτά των καθυστερήσεων και το 1-0 έδωσε την πρόκριση στους Ισπανούς πολυνίκεις του θεσμού.