Forza Italia έτοιμη για κούπα (video)

Το εισιτήριο για τον τελικό του Euro εξασφάλισε η Ιταλία που επικράτησε της Ισπανίας στον ημιτελικό με 4-2 στη διαδικασία των πέναλτι. Η κανονική διάρκεια και η παράταση δεν έβγαλε νικήτρια με το 1-1 που διαμορφώθηκε στα 90′ λεπτά να μην αλλάζει στον έξτρα χρόνο.

Έτσι χρειαστήκαμε την ψυχοφθόρα διαδικασία των πέναλτι. Εκεί όπου η “σκουάντρα ατζούρα” ήταν πιο ψύχραιμη αν και έχασε το πρώτο πέναλτι με τον Λοκαρέλι και πήρε το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό, όπου περιμένει να μάθει ποιον εκ των Αγγλία ή Δανία θα αντιμετωπίσει.

Με τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού, ο Λαπόρτ έκανε σωτήριο τάκλιν πάνω στον Ιμόμπιλε, αλλά ο Κιέζα πήρε την μπάλα… χόρεψε, σούταρε και άνοιξε το σκορ για το 1-0 υπέρ της Ιταλίας.

Είκοσι λεπτά αργότερα οι Ισπανοί σε μια γρήγορη αντεπίθεση, έκρυψαν την μπάλα, ο Όλμο έβγαλε την ασίστ και ο Μοράτα έφερε το ματς στα ίσα για το 1-1.

Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στη παράταση -τρίτη για την Ισπανία στη διοργάνωση! Εκεί δεν άλλαξε τίποτα κι έτσι οδηγηθήκαμε στα πέναλτι.

Οι Ιταλοί ήξεραν πως έχουν το προβάδισμα. Είχαν τον Ντοναρούμα που αποκρούει 1 στα 3 πέναλτι στην καριέρα του. Είχαν το παραδοσιακό πρόβλημα των Ισπανών στις εκτελέσεις. Ο Ντάνι Όλμο το έστειλε στα… πουλιά, ο Ντοναρούμα «ψάρεψε» τον Μοράτα και οι Ιταλοί επιστρέφουν μετά από 9 χρόνια σε τελικό Euro με τον πιο… ιταλικό τρόπο που υπάρχει!

Ιταλία (Ρομπέρτο Μαντσίνι): Ντοναρούμα, Ντι Λορέντσο, Μπονούτσι, Κιελίνι, Έμερσον (73′ Τολόι), Μπαρέλα (85′ Λοκατέλι), Ζορζίνιο, Βεράτι (73′ Πεσίνα), Κιέζα (107′ Μπερναρντέσκι), Ιμόμπιλε (62′ Μπεράρντι), Ινσίνιε (85′ Μπελότι).

Ισπανία (Λουίς Ενρίκε): Σιμόν, Αθπιλικουέτα (85′ Γιορέντε), Λαπόρτ, Έρικ Γκαρθία, Άλμπα, Κόκε (70′ Ρόδρι), Μπουσκέτς (115′ Τιάγκο Αλκάνταρα), Πέδρι, Τόρες (62′ Μοράτα), Οϊαρθάμπαλ (70′ Μορένο), Όλμο.