H αστοχία του Άρη (30/72) και το καταστροφικό ξεκίνημα

Υπάρχουν αρκετές δικαιολογίες για την κακή εμφάνιση, χθες στο “Νίκος Γκάλης” της Αθήνας και τις επικαλέστηκε και ο Γιάννης Καστρίτης, στις δηλώσεις του, μετά το τέλος του αγώνα με τον Παναθηναϊκό. Οι απουσίες βασικών παικτών (Νότε, Γκούντγουιν), η προβληματική προετοιμασία, λόγω της λειψανδρίας, καθ’ ολη τη διάρκεια της προηγούμενης βδομάδας και φυσικά η τεράστια διαφορά ποιότητας μεταξύ των δυο ομάδων.

Ο Άρης, ωστόσο, δεν μπήκε ποτέ στο πνεύμα του αγώνα, παρουσιάστηκε, χωρίς διάθεση να παλέψει, όπως κάνει τις περισσότερες φορές, ανεξαρτήτως αντιπάλου.

Για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι οι “κίτρινοι” ήταν άστοχοι (30/72 σουτ εντός πεδιάς), αν και η κατάσταση βελτιώθηκε στο δεύτερο μέρος, μετά το “φτωχό” από πλευράς επιθετικής παραγωγικότητας πρώτο ημίχρονο (24 πόντοι).

Το ξεκίνημα της αναμέτρησης, ωστόσο, ήταν καταστροφικό για τον Άρη κι όπως αποδείχθηκε δεν υπήρχε επιστροφή, παρά την προσπάθεια που έγινε στο δεύτερο ημίχρονο, όπου το επιμέρους σκορ ήταν 55-51 υπέρ των φιλοξενούμενων.