H “βολίδα” του Αμπελά στο “Καραϊσκάκης” στα… “αξέχαστα γκολ” (video)

Το αφιέρωμα της Nova, «Αξέχαστα γκολ», συμπεριέλαβε αυτό του Αγαπητού Αμπελά, κόντρα στον Ολυμπιακό στο “Γ. Καραϊσκάκης”.

Αναλυτικά:

Το γκολ του Αγαπητού Αμπελά στις 30/1/2005 πέραν της ωραιότητάς του ήταν και το πιο γρήγορο για τον Αρη ως φιλοξενούμενος του Ολυμπιακού.Τα δύο γρήγορα γκολ, ένα για κάθε ομάδα, και η υψηλή ανταγωνιστικότητα στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης χαρακτήρισαν το ματς του Ολυμπιακού με τον Άρη τη σεζόν 2004-05 στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης».

Ήταν και το πρώτο ματς των δύο ομάδων στο νεόδμητο, τότε, πειραϊκό γήπεδο, που όμως λόγω τιμωρίας των «ερυθρόλευκων» έγινε χωρίς θεατές! Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με τον Οκκά στο 3ο λεπτό και δύο λεπτά αργότερα ο Αμπελάς με ένα δύσκολο σουτ από πλάγια θέση έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Νικοπολίδη ισοφαρίζοντας σε 1-1 για την ομάδα του Γιώργου Χατζάρα. Εν τέλει οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με ένα γκολ που σημείωσε στο 2ο ημίχρονο ο Γιώργος Γεωργιάδης.

Ο Αμπελάς έπαιξε στην ομάδα της Θεσσαλονίκης την 3ετία 2003-2006 και εκείνη τη σεζόν γνώρισε μαζί της μια από τις πιο δύσκολες στιγμές της ιστορίας της, τον υποβιβασμό στην 2η εθνική κατηγορία. Το ματς με τον Ολυμπιακό ήταν ένα από τα καλύτερα, εκτός έδρας, για τον Άρη, από το οποίο όμως έχει να κρατήσει κυρίως το εντυπωσιακό τέρμα του Αμπελά.