H προϊστορία και οι αριθμοί του Άρης-Απόλλων Π. μέσα από τη… ματιά της λίγκας

Τη δική της αναφορά του στην αυριανή αναμέτρηση του Άρη με τον Απόλλωνα Πατρών κάνει η ιστοσελίδα της διοργανώτριας αρχής της Basket League.

Αναλυτικά, τα όσα αναφέρει το επίσημο σάιτ του ΕΣΑΚΕ.

Αφήνοντας πίσω του την τετράδα των ντέρμπι με την οποία άρχισε την προσπάθεια του στην Basket League και μέσα από την οποία είχε απολογισμό δύο νικών και ισάριθμων ηττών, ο Άρης περιμένει αύριο (5/11, 16:00, ΕΡΤ3) στο Nick Galis Hall τον Απόλλωνα στο ματς με το οποίο θα ανοίξει η αυλαία της 5ης αγωνιστικής, χωρίς τον πρώτο πασέρ του Πρωταθλήματος, Τζος Χάγκινς, που αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού. Η ομάδα της Πάτρας μπήκε επίσης με ένα δύσκολο πρόγραμμα στη νέα σεζόν και μετράει μία νίκη και τρεις ήττες.

Μετά τη νίκη της πρεμιέρας επί του Παναθηναϊκού, ο Άρης έφυγε το περασμένο Σάββατο με τη νίκη από το κλειστό των Άνω Λιοσίων κόντρα στην ΑΕΚ, σημειώνοντας έναν συνδυασμό αποτελεσμάτων κανονικής περιόδου που δεν είχε κάνει από την περίοδο 1989-90. Το 2-2 είναι ο καλύτερος απολογισμός του στην τελευταία πενταετία αφού στις τέσσερις προηγούμενες σεζόν, μετρούσε από τρεις ήττες στις πρώτες τέσσερις αγωνιστικές.

Ο Απόλλων προέρχεται από την εντός έδρας ήττα από το Περιστέρι bwin και αυτό θα είναι το δεύτερο παιχνίδι του μακριά από την Πάτρα, μετά από εκείνο της 2ης αγωνιστικής απέναντι στην ΑΕΚ (83-68). Το σαββατιάτικο παιχνίδι είναι η συνέχεια ενός δύσκολου προγράμματος δεδομένου ότι έχει αντιμετωπίσει ακόμη τον Ολυμπιακό και το Περιστέρι bwin.

Η ΙΣΤΟΡΙΑ

Το 1971 άρχισε να γράφεται η ιστορία των αγώνων των δύο ομάδων και από τότε συναντήθηκαν συνολικά 67 φορές για το Πρωτάθλημα, με τον Άρη να έχει ξεκάθαρο προβάδισμα αφού κυριαρχεί τόσο εντός όσο και εκτός έδρας. Ειδικότερα στα παιχνίδια της Θεσσαλονίκης, ο Απόλλων σημείωσε μόνο μία νίκη και σε αυτήν μάλιστα χρειάστηκε την παράταση για να τα καταφέρει.

ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΙΔΟΣΗ ΠΟΝΤΩΝ
1994-95 (Πλέι οφ): Άρης – Απόλλων Πάτρας 90-77 (Ο Τόνι Ουάιτ είχε 34 για τον Άρη)

Σε κάποια αξιοσημείωτα στοιχεία αυτών των αγώνων…

*Η μοναδική νίκη του Απόλλωνα στις 34 φορές που επισκέφτηκε τον Άρη ήταν εκείνη της περιόδου 2013-14, έχοντας και τότε στον πάγκο του τον Νίκο Βετούλα. Είχε επικρατήσει με 75-67 στην παράταση έχοντας ως πρώτους σκόρερ τους Ρόναλντ Ρος (20) και Τζερεμάια Ουίλσον (15). Για τον Άρη ο Γιάννης Αθηναίου είχε 19 και ο Σάσα Βεζένκοφ 14 πόντους.

*Ο Άρης δεν επέτρεψε στον αντίπαλο του να ξεπεράσει τους 75 πόντους στα τελευταία 13 παιχνίδια της Θεσσαλονίκης. Η δεύτερη –στα 19 ματς του επαγγελματικού Πρωταθλήματος- φορά που ο Απόλλων έφτασε τους 80 ως φιλοξενούμενος, ήταν στο 1995-96 (93-84).