Kεντρικό πρόσωπο του σημερινού, Ολυμπιακός-Άρης, ο… 100άρης “Φέτφα”

Το σημερινό ντέρμπι ανάμεσα στον Ολυμπιακό και τον Άρη, είναι ιδιαίτερο και για ορισμένους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων.

Στους δύο συλλόγους αγωνίζονται δύο ποδοσφαιριστές που φέτος εκτός από MVP των ομάδων τους, είναι και από τους καλύτερους στο πρωτάθλημα.

Ο Γιάννης Φετφατζίδης είναι το κεντρικό πρόσωπο του σημερινού αγώνα. Ανδρώθηκε ποδοσφαιρικά στον Ολυμπιακό, έπαιξε κι ένα εξάμηνο πριν έρθει στον Άρη με το σημερινό ματς να είναι το τρίτο του ως αντίπαλος της πρώτης του εν Ελλάδει ομάδας. Φέτος κάνει με τους “κιτρινόμαυρους” εξαιρετική σεζόν, καθώς είναι ο MVP της ομάδας. Μάλιστα, σήμερα συμπληρώνει και 100 αναμετρήσεις στην Super League.

Με τον Άρη μέχρι στιγμής έχει 37 αγώνες, ενώ με τον Ολυμπιακό τους υπόλοιπους, δηλαδή 62.

Το ντεμπούτο του έγινε στις 31 Οκτωβρίου 2009 στην εκτός έδρας νίκη του Ολυμπιακού επί του Ατρομήτου με 1-0, όταν και αγωνίστηκε ως αλλαγή για 22 λεπτά. Συνoλικά στην Super League έχει αγωνιστεί 5.400 λεπτά, με 10 γκολ και 22 ασίστ.

Σημαντικό το σημερινό ματς και για τον Μπράουν Ιντέγε. Ο Νιγηριανός επιθετικός του Άρη έχει αγωνιστεί με την φανέλα του Ολυμπιακού στο παρελθόν, έχοντας εξαιρετική παρουσία και σήμερα για δεύτερη φορά αγωνίζεται ως αντίπαλος στο “Γ. Καραϊσκάκης”.