LIVE: Άρης – Κέρκυρα 1-0 (ΤΕΛΙΚΟ) (photos)

Την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πανηγύρισε πριν από λίγο ο Άρης στο “Κλεάνθης Βικελίδης” κερδίζοντας με 1-0 την Κέρκυρα χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ντάβιντ Αγκάνθο στο 57′. Οι “κίτρινοι” δείχνοντας ένα πολύ καλό αγωνιστικό πρόσωπο, εμφανώς βελτιωμένο από τις προηγούμενες αναμετρήσεις, πήραν με το “τρίποντο” αυτό σημαντική βαθμολογική ανάσα κι έθεσαν τις βάσεις για το “διπλό” στην Τούμπα την προσεχή αγωνιστική.

Ροή του παιχνιδιού

Ο Άρης υποδέχεται την Κέρκυρα στο Κλεάνθης Βικελίδης στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής. Ομάδα και κόσμος θέλουν να πανηγυρίσουν την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα και την αρχή της αγωνιστικής αντεπίθεσης. Το PRESSARIS βρίσκεται στο Κλεάνθης Βικελίδης, από όπου θα σας μεταδώσει το pre game, την εξέλιξη του αγώνα live λεπτό προς λεπτό, αλλά και το… “τρίτο ημίχρονο” με δηλώσεις, κριτική, σχόλια, ρεπορτάζ! Μείνετε συντονισμένοι…

17:15 Οι τερματοφύλακες της Κέρκυρας ξεκινούν να προθερμαίνονται.

17:23 Με τον Μάρκο Βελλίδη κάτω από τα δοκάρια αναμένεται  να παραταχθεί ο Άρης.

17:24 Αναλυτικά οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΡΗΣ: Βελλίδης, Παπαζαχαρίας, Καζναφέρης, Αγκάνθο, Καπετάνος, Γκέσιος, Πουλίδο, Γιαννιώτας, Νταμαρλής, Ψυχογιός, Κοέλιο

ΚΕΡΚΥΡΑ: Αναστασόπουλος, Βενέτης, Καραλής, Ηλιάδης, Αγρίτης, Μπάρκογλου, Λεόν, Μοντέιρο, Χαμπλ, Κοντοδήμος, Ζουμπουλάκης

17:29 Οι πορτιέρο του Άρη αρχίζουν να προθερμαίνονται.

17:30 Την αναμέτρηση θα διευθύνει ο Κύζας Γεώργιος από την Ένωση Δράμας, ενώ βοηθοί του θα είναι οι Ευθυμιάδης (Πιερίας) και Βερρής (Λέσβου).

17:34 Οι παίκτες του Άρη βγαίνουν στον αγωνιστικό χώρο γαι το καθιερωμένο ζέσταμα.

17:36 Οι ποδοσφαιριστές της Κέρκυρας και το διαιτιτικό τρίο, ξεκινούν την προθέρμανσή τους.

18:00 Οι δύο ομάδες επιστρέφουν στα αποδυτήρια λίγο πριν την σέντρα του παιχνιδιού.

18:07 Το “παρών” στο Κλεάνθης Βικελίδης δίνουν και 120 φίλοι των φιλοξενούμενων οι οποίοι ταξίδεψαν στη Θεσσαλονίκη από το νησί των Φαιάκων.

18:11 Οι αναπληρωτικοί παίκτες των ομάδων κατευθύνονται προς τους δύο πάγκους.

18:12 Παίκτες και διαιτητικό τρίο βγαίνουν στον αγωνιστικό χώρο.

18:16 Όλα έτοιμα για την έναρξη του παιχνιδιού. Στη σέντρα οι παίκτες του Άρη με τους Αγκάνθο και Πουλίδο.

ΕΝΑΡΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

1′ Ολιγόλεπτη διακοπή λόγω τραυματισμού του Μπάρκογλου.

3′ Ο Μάρκος Βελλίδης, ο οποίος επέστρεψε κάτω από τα γκολπόστ των “κίτρινων” υπερασπίζεται την εστία που βρίσκεται μπροστά από τη θύρα “3”.

4′ Σέντρα του Καπετάνου από τα αριστερά, ο Αναστασόπουλος μαζεύει την μπάλα.

9′ Έντονες διαμαρτυρίες από τους παίκτες, αλλά και τους φιλάθλους του Άρη για μη υπόδειξη πέναλτι για μαρκάρισμα πάνω στο Γκέσιο εντός της περιοχής έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Κοέλιο.

12′ Κίτρινη κάρτα στον Μπάρκογλου για μαρκάρισμα πάνω στον Νταμαρλή.

17′ Σουτ του Καραλή, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Λεόν, μπλοκάρει ο Βελλίδης.

18′ Φάουλ πάνω στο Γιαννιώτα μέσα στην περιοχή. Οι παίκτες του Άρη ζητούν για μία ακόμα φορά πέναλτι.

20′ Πλασέ του Αγκάνθο από τα αριστερά, ο Αναστασόπουλος πέφτει και διώχνει δύσκολα, ενώ στη συνέχεια οι αμυντικοί της Κέρκυρας απομακρύνουν σε κόρνερ.

21′ Μεγάλη διπλή χαμένη ευκαιρία για τον Άρη με σουτ των Καπετάνου και Γκέσιου, τα οποία αμφότερα προσέκρουσαν σε σώματα παικτών των φιλοξενούμενων.

23′ Κίτρινη κάρτα στον Στέλιο Ηλιάδη. Πολύ δυνατά μαρκαρίσματα από τους Φαίακες.

25′ Οι φίλοι του Άρη δε σταματούν να τραγουδούν εμψυχώνοντας παροτους παίκτες της ομάδας τους και παροτρύνοντάς τους για να ανοίξουν το σκορ.

29′ Όμορφη ατομική ενέργεια του Γιαννιώτα από τα αριστερά, στο τελείωμα της φάσης στέλνει με σουτ την μπάλα πάνω στον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων, ο οποίος τη μπλοκάρει.

33′ Κίτρινη κάρτα στο Γιαννιώτα για τράβηγμα φανέλας.

36′ Σουτ του Καπετάνου από το ύψος της μεγάλης περιοχής περνάει άουτ.

40′ Πέντε λεπτά ακόμα, χωρίς τις καθυστερήσεις, για τη λήξη του πρώτου μέρους.

44′ Μία ακόμα αμφισβητούμενη φάση για μαρκάρισμα του Ηλιάδη πάνω στον Καπετάνο εντός της περιοχής, στην οποία οι “κίτρινοι” ζητούν εκ νέου την υπόδειξη του σημείου του πέναλτι. Ωστόσο, ο διαιτητής Κύζας που ήδη μετράει αρκετά λάθη δείχνει “παίζεται”.

Λήξη πρώτου ημιχρόνου.

Έναρξη δεύτερου μέρους.

46′ Πρώτη αλλαγή για το συγκρότημα του Μάκη Κατσαβάκη. Στη θέση του Γιάννη Γκέσιου ο Δημήτρης Σουνάς.

47′ Νίκος Παντίδος, Δημήτρης Ασλανίδης και Μιχάλης Γιαννίτσης προθερμαίνονται από πλευράς Άρη.

51′ Αλλαγή για την Κέρκυρα. Ο Ντιέγκο Λεόν αντικαθίσταται από τον Ανέστη Νάστο.

54′ Όμορφη σέντρα του Σουνά, όμως οι Αγκάνθο και Γιαννιώτας που βρίσκονταν κοντά στην μικρή περιοχή του Αναστασόπουλου, δεν συνεννοήθηκαν καλά για το ποιος θα πιάσει την κεφαλιά με αποτέλεσμα να χαθεί μία ακόμα ευκαιρία για τον Άρη.

56′ Πέναλτι για τον Άρη! Ο Χάμπλ ανατρέπει τον Ψυχογιό μέσα στην περιοχή και ο διαιτητής υποδεικνύει το σημείο του πέναλτι και “κιτρινίζει” τον παίκτη της Κέρκυρας.

57′ ΓΚΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 1-0 για τον Άρη! Ο Ντάβιντ Αγκάνθο αναλαμβάνει την εκτέλεση του πέναλτι και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Αναστασόπουλου, πετυχαίνοντας το δεύτερο συνεχόμενο γκολ του με τη φανέλα των “κίτρινων”.

59′ Το πέναλτι αυτό ήρθε μετά από 539 ημέρες, καθώς η τελευταία φορά που ο Άρης βρέθηκε πίσω από την άσπρη βούλα ήταν σε αναμέτρηση στην Τρίπολη εναντίον του Αστέρα.

61′ Μακρινό σουτ του Κοντοδήμου περνάει άουτ.

66′ Το κλίμα στις κερκίδες του “Κλεάνθης Βικελίδης” έχει ζεσταθεί για τα καλά! Οι φίλαθλοι του Άρη δε σταματούν να τραγουδούν.

67′ Αλλαγή για τους φιλοξενούμενους. Ο Αγρίτης περνάει εκτός παιχνιδιού δίνοντας τη θέση του στο Γιάντση.

68′ Διακοπή του ματς λόγω τραυματισμού του Αγκάνθο. Ο Μάκης Κατσαβάκης “αρπάζει” την ευκαιρία για να δώσει οδηγίες στους Σουνά και Καπετάνο.

72′ Η ατμόσφαιρα του γηπέδου έχει αρχίσει να παίρνει έντονο χρώμα… ντέρμπι! Τα πρώτα συνθήματα για τον προσεχές αγώνα με τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα αντηχούν  πλέον στο “Κλεάνθης Βικελίδης”.

74′ Άλλη μία φάση στην οποία ο διαιτητής Κύζας “κλείνει τα μάτια”. Ο Χαμπλ ρίχνει κάτω το Γιαννιώτα, όμως η φάση συνεχίζεται κανονικά.

77′ Μεγάλη απόκρουση από τον Βελλίδη με τα πόδια σε πλασέ του Μπάρκογλου. Το 1-0 παραμένει για τον Άρη.

78′ Τρίτη και τελευταία αλλαγή για την Κέρκυρα. Ο Διαμαντόπουλος μπαίνει στο ματς αντί του Κάραλη.

81′ Μία ακόμα αλλαγή για το Μάκη Κατσαβάκη. Ο Ερωτόκριτος Νταμαρλής που τραυματίστηκε σε προηγούμενη φάση δίνει τη θέση του στο Γιώργο Μαργαρίτη.

84′ Πολύ καλή εμφάνιση από το νεαρό Δημήτρη Σουνά, ο οποίος από τη στιγμή που πέρασε στο ματς δε σταμάτησε να βοηθάει στην επιθετική γραμμή της ομάδας.

89′ Κίτρινη κάρτα στον Κοέλιο.

90′ Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.

90′ Κίτρινη κάρτα σε Αγκάνθο και Γιάντση.

91′ Ίστατη αλλαγή για τους “κίτρινους”. Ο Νίκος Παντίδος μπαίνει στο ματς αντί του Κώστα Καπετάνου, ο οποίος καταχειροκροτείται από τους φίλους του Άρη.

93′ Δυνατό σουτ του Κοντοδήμου έξω από την περιοχή, ο Βελλίδης απομακρύνει με γροθιές σε κόρνερ.

94΄ “Λαϊκή” απαίτηση το “διπλό” στην Τούμπα.