LIVE: Άρης – Κίμκι 48-73 (τελικό)

Μόνο για ένα δεκάλεπτο, το 2ο, μπόρεσε ο Άρης να κοντράρει την πανίσχυρη ρωσική Κίμκι, από την οποία έχασε με 48-73 στο Παλέ, για την 1η αγωνιστική του ομίλου στη φάση των «16» του Γιούροκαπ. Οι «κίτρινοι» είχαν την συμπαράσταση 4.000 και πλέον φιλάθλων τους, αλλά δεν κατάφεραν να διεκδικήσουν τη νίκη απέναντι στην ομάδα που αποτελεί φαβορί για την κατάκτηση του τροπαίου.

Τα δεκάλεπτα: 4-16, 30-31, 40-53, 48-73.

AΡΗΣ: Μαυραειδής, Κερούς 4, Ταπούτος 7 (1), Τζέιμς 11, Τσαϊρέλης, Ντέιβις 3, Κρούσιτς, Μπόγρης 3, Μάλντροου 7, Τσαλδάρης 2, Βεργίνης 11, Δήμας.
ΚΙΜΚΙ: Φριτζόν 14 (2), Βίαλτσεκ, Λόντσαρ 12, Κουίν 12 (2), Μόνια 11 (3), Κβοστόβ, Πουσκόβ 2, Ζουκανένκο, Κελάτι 5 (1), Πλάνινιτς 13 (2), Νίλσεν 4.

ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ. ΑΡΗΣ – ΚΙΜΚΙ 48-73.

48-73: Δίποντο του Μπόγρη.

46-73: Καλάθι του Νίλσεν.

1:00: Κι άλλο άστοχο τρίποντο από τον Κερούς, 1/16 ο απολογισμός των γηπεδούχων…

46-71: Τρίποντο του Κουίν, για πρώτη φορά στους 25 πόντους η διαφορά για τους Ρώσους.

46-68: Ευστοχεί σε μία από τις δύο βολές ο Μπόγρης.

3:11: Αστοχεί σε τρίποντο ο Μαυραειδής, 1/15 για τον Άρη έξω από τα 6,75 μ..

45-68: Σε ζώνη γυρίζει ο Άρης, αλλά ο Κουίν ευστοχεί αμέσως σε τρίποντο.

45-65: Εύστοχος από τη γραμμή των βολών ο Κερούς.

43-65: Εύκολο καλάθι του Λόντσαρ από κοντά.

43-63: Επιτέλους, ένα καλάθι! Σκοράρει ο Ταπούτος.

Άστοχος ο Βεργίνης έξω από τα 6,75 μ., πλέον ο Άρης έχει 1/13 τρίποντα!

41-63: Καλάθι του Κουίν. Στους 22 ανεβαίνει η διαφορά, με νέο σερί 0-10 για τους Ρώσους.

7:18: Τάιμ άουτ από το Βαγγέλη Αλεξανδρή.

41-61: Κι άλλο τρίποντο, αυτή τη φορά από τον Πλάνινιτς. Έχει 8/15 τρίποντα η Κίμκι.

41-58: Τρίτο διαδοχικό εύστοχο τρίποντο του Μόνια, στους 17 εκτοξεύεται η διαφορά.

Μόλις 1/11 τρίποντα έχει μέχρι στιγμής ο Άρης…

41-55: Σκοράρει ξανά ο Πλάνινιτς.

41-53: Μία εύστοχη βολή από τον Μάλντροου.

ΕΝΑΡΞΗ 4ου ΔΕΚΑΛΕΠΤΟΥ

Ό,τι έχτιζε στο 2ο δεκάλεπτο ο Άρης, γκρεμίστηκε στο 3ο, αφού οι κακές και βιαστικές επιθετικές του επιλογές έδωσαν στους Ρώσους την ευκαιρία να τον «εκτελέσουν» με τρίποντα.

ΤΕΛΟΣ 3ου ΔΕΚΑΛΕΠΤΟΥ

40-53: Λέι απ του Τζέιμς. Ο Άρης είχε σχεδόν 8 λεπτά δίχως καλάθι εντός παιδιάς.

38-53: Τρίτο συνεχόμενο τρίποντο για τους φιλοξενούμενους, με τον Μόνια.

38-50: Τρίποντο του Κελάτι, μετά από λάθος του Άρη στην επίθεση.

38-47: Άλλες δύο εύστοχες βολές από τον Τζέιμς.

36-47: Τρίποντο – μαχαιριά του Μόνια από τη γωνία…

36-44: Ευστοχεί σε δύο βολές ο Τζέιμς. Στο 0-13 σταμάτησε το σερί της Κίμκι.

34-44: Ο Κουίν βρίσκει στόχο για τη ρωσική ομάδα, που αποκτά διψήφια διαφορά.

3:54: Παίρνει τάιμ άουτ ο Βαγγέλης Αλεξανδρής…

34-42: Καλάθι του Φριντζόν, 0-11 το σερί των Ρώσων.

34-40: Επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι του Πουσκόφ, ανεβαίνει κι άλλο το σερί της Κίμκι.

34-38: Σκοράρει ο Κουίν, πάλι αποκτούν διαφορά οι φιλοξενούμενοι.

34-36: Καλάθι του Μόνια, ξανά μπροστά οι Ρώσοι με σερί 0-5.

34-34: Ευστοχεί και στη βολή ο Πλάνινιτς.

34-33: Καλάθι από τον Πλάνινιτς, που κερδίζει και το φάουλ.

7:30: Τάιμ άουτ ζητά ο Ρίμας Κουρτινάιτις.

34-31: Ξεφεύγει για πρώτη φορά με 3 πόντους ο Άρης, με ντράιβ του Βεργίνη, που έφτασε τους 11 πόντους!

32-31: Καλάθι Ταπούτου, περνά μπροστά ο Άρης.

ΕΝΑΡΞΗ 3ου ΔΕΚΑΛΕΠΤΟΥ

Μεγαλύτερη προσοχή στα ριμπάουντ πρέπει να δείξουν οι κίτρινοι. Στο πρώτο ημίχρονο τα ριμπάουντ ήταν 12-19 υπέρ της Κίμκι, που είχει και 6 επιθετικά.

Εντυπωσιακή αντεπίθεση του Άρη, με όπλο την άμυνα και τον απίστευτο παλμό της εξέδρας! Η είσοδος του Δημήτρη Βεργίνη μεταμόρφωσε την ομάδα!
Πλέον όλα ξεκινούν από την αρχή, αφού οι παίκτες του Βαγγέλη Αλεξανδρή συνήλθαν έγκαιρα και δείχνουν ότι μπορούν να διεκδικήσουν τη νίκη κόντρα στην πανίσχυρη αντίπαλό τους.

ΤΕΛΟΣ 2ου ΔΕΚΑΛΕΠΤΟΥ

30-31: Ο Φριντζόν αξιοποιεί τις βολές και η Κίμκι κλείνει το ημίχρονο με προβάδισμα.

0:01.3: Κερδίζει φάουλ και δύο βολές ο Φριντζόν.

30-29: Σκοράρει με λέι απ ο Τζέιμς, 6.2 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη του ημιχρόνου.

28-29: Ο Πλάνινιτς μένει αφύλακτος και ευστοχεί σε τρίποντο…

28-26: Καλάθι του Τσαλδάρη, ο Άρης παίρνει κεφάλι στο σκορ για πρώτη φορά!

26-26: Κάρφωμα του Τζέιμς στον αιφνιδιασμό και ισοφάριση!

1:49: Νέο τάιμ άουτ από τον Ρίμας Κουρτινάιτις.

24-26: Σκοράρει ο Ταπούτος, στο καλάθι πλησιάζει ο Άρης.

21-26: Αξιοποιεί τις δύο βολές που κέρδισε ο Ντέιβις.

19-26: Σκοράρει ο Λόντσαρ, μετά την ασίστ του Φριντζόν.

4:42: Τάιμ άουτ παίρνει ο Βαγγέλης Αλέξανδρής.

19-24: Νέο τρίποντο από τον Φριντζόν…

19-21: Ξανά ο Βεργίνης! Αξιοποίησε την ασίστ του Ταπούτου.

17-21: Νέο καλάθι του Βεργίνη, φτάνει τους 7 πόντους.

15-21: Τρίποντο του Φριντζόν από τη γωνία, διακόπτει το σερί 9-0 του Άρη.

15-18: Ο Μάλντροου φέρνει την ομάδα σε απόστασση βολής!

13-18: Ευστοχεί και στη βολή ο πλέι μέικερ του Άρη.

12-18: Καλάθι από το Βεργίνη, που παίρνει και το φάουλ!

10-18: Κάρφωμα του Μάλντροου, ξεσηκώνεται η εξέδρα!

7:30: Τάιμ άουτ παίρνει για την Κίμκι ο Ρίμας Κουρτινάιτις.

8-18: Σκοράρει ο Μάλντροου.

6-18: Απαντούν με δίποντο οι Ρώσοι.

Έπρεπε να περάσουν 10:20 από την έναρξη του αγώνα, για να βάλουν οι κίτρινοι το πρώτο τους καλάθι εντός παιδιάς.

6-16: Μπάσιμο του Βεργίνη και πρώτο καλάθι για τον Άρη στο παιχνίδι!

ΕΝΑΡΞΗ 2ου ΔΕΚΑΛΕΠΤΟΥ

Κάκιστο το 1ο δεκάλεπτο για τον Άρη, στο οποίο είχε 0/9 δίποντα! Χρειάζεται άμεση βελτίωση στις επιθετικές επιλογές του, για να ξαναμπεί στο παιχνίδι.

ΤΕΛΟΣ 1ου ΔΕΚΑΛΕΠΤΟΥ

4-16: Μόνο στην πρώτη βολή ευστόχησε ο Τζέιμς.

0:14.5: Φάουλ κερδίζει ο Τζέιμς από τον Βιάλτσεφ, θα εκτελέσει βολές.

3-16: Επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι από κοντά, από τον Λόντσαρ.

1:34: Άλλη μια κακή επιθετική επιλογή για τον Άρη, που δεν έχει οργάνωση και ηρεμία στο παιχνίδι του. Δεν έχει σκοράρει εντός παιδιάς, ενώ έχουν παιχθεί σχεδόν 9 λεπτά…
Οι κίτρινοι έχουν ήδη υποπέσει σε 6 λάθη, ενώ 5 λάθη έχει η Κίμκι.

3-14: Ευστοχεί σε δύο βολές ο Κερούς.

1-14: Νέο καλάθι για τους Ρώσους, με τον Κελάτι.

4:20: Τάιμ άουτ παίρνει ο Βαγγέλης Αλεξανδρής.

1-12: Ευστοχεί στις δύο ελεύθερες βολές ο Λόντσαρ.

1-10: Δίποντο από τον Φριντζόν.

-Περισσότεροι από 4.000 φίλαθλοι βρίσκονται στις εξέδρες του Παλέ.

1-8: Ο Τζέιμς αξιοποιεί μόνο τη δεύτερη βολή. Πρώτος πόντος για τον Άρη.

5:44: Ο Τζέιμς κερδίζει φάουλ από τον Πλάνινιτς και θα εκτελέσει βολές.

6:18: Άλλο ένα λάθος για τον Άρη, που παραμένει χωρίς πόντο.

0-8: Νέο δίποντο για την Κίμκι, από τον Πλάνινιτς, που εκμεταλλεύθηκε τη διαφορά ύψους από τον Τζέιμς.

0-6: Καλάθι του Νίλσεν.

8:37: Υποπίπτει σε φάουλ ο Ντέιβις. Ήδη συμπλήρωσε τέσσερα φάουλ ο Άρης.

8:37: Δεύτερο φάουλ πολύ γρήγορα για τον Κρούσιτς. Μπαίνει στη θέση του ο Μπόγρης.

0-4: Εύστοχος στις δύο βολές ο Φριντζόν.

8:52: Με αντιαθλητικό φάουλ χρεώνεται ο Τσαλδάρης πάνω στον Φριντζόν, ο οποίος του έκλεψε την μπάλα.

0-2: Πρώτο καλάθι από τον Λόντσαρ.