LIVE: Άρης – Μπενφίκα 0-1 (ΤΕΛΙΚΟ)

Ο Άρης σε ένα ακόμα φιλικό κόντρα σε μία μεγάλη ευρωπαϊκή ομάδα, δεν κατόρθωσε να γευτεί τη χαρά της νίκης, γνωρίζοντας την ήττα με 0-1 από την πορτογαλική Μπενφίκα. Το παιχνίδι αυτό για τους “κίτρινους”, οι οποίοι ήταν αρκετά καλοί στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού, ήταν ένα χρήσιμο τεστ για το εκτός έδρας ματς της Κυριακής κόντρα στην ΑΕΚ για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Σούπερ Λίγκ.

Η ροή του παιχνιδιού

Ο Άρης δίνει ένα σπουδαίο ευρωπαϊκό φιλικό απέναντι στη θρυλική ομάδα της Πορτογαλίας την Μπενφίκα στο Κλεάνθης Βικελίδης. Το PRESSARIS είναι εκεί και θα σας μεταδώσει όσα θα γίνουν πριν, κατά τη διάρκεια και μετά το τέλος του αγώνα με πλούσιο ρεπορτάζ και φωτογραφίες. Μείνετε συντονισμένοι….

20:08: Οι τερματοφύλακες του Άρη ξεκινούν την προθέρμανσή τους.

20:12: Οι ποδοσφαιριστές των “κίτρινων” βγαίνουν στον αγωνιστικό χώρο για το καθιερωμένο ζέσταμα.

20:20 Έγιναν γνωστές οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΡΗΣ: Διούδης, Γιαννίτσης, Παπαζαχαρίας, Παντίδος, Καζναφέρης, Καπετάνος, Γκέσιος, Παπαστεριανός, Πουλίδο, Μαργαρίτης, Κοέλιο

ΜΠΕΝΦΙΚΑ: Λόπες, Κάρολε, Πιμέντα, Ντουάρτε, Καρντόσο, Αραούχο, Μάριο, Μβομ, Ασκουές, Σίντει, Καβαλιέρο

20:25 Οι τερματοφύλακες της Μπενφίκα αρχίζουν το ζέσταμα.

20:27 Διαιτητής του ματς είναι ο Πραξιτέλης Ζαχαριάδης της ΕΠΣ Μακεδονίας, ενώ βοηθοί του οι Κούλα Χασάν και Πατσιάς Αλέξανδρος.

20:28 Οι παίκτες της Μπενφίκα ξεκινούν να προθερμαίνονται.

20:33 Με τέσσερις αλλαγές σε σχέση με το παιχνίδι κόντρα στον ΟΦΗ θα παραταχθεί ο Άρης.Ο λόγος για τους Γκέσιο, Παπαστεριανό, Πουλίδο και Μαργαρίτη.

20:35 Ο Ρούμπεν Πουλίδο πρόκειται να πραγματοποιήσει το ντεμπούτο του με τη φανέλα του Άρη, μια και ξεκινάει στο αρχικό σχήμα της ομάδας.

20:42 Πριν την έναρξη της φιλικής αναμέτρησης εναντίον των Πορτογάλων θα τελεστεί ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του αείμνηστου Ανέστη Πεταλίδη.

20:46 Οι “κίτρινοι” παίρνουν το δρόμο των αποδυτηρίων.

20:47 Στις κερκίδες του “Κλεάνθης Βικελίδης” βρίσκεται ο Μάρκος Βελλίδης, ο οποίος όπως είχαμε ήδη αναφέρει έμεινε εκτός πλάνων για τον αποψινό αγώνα.

20:55 Πέντε λεπτά απομένουν για την έναρξη του παιχνιδιού.

20:58 Οι αναπληρωματικοί των δύο ομάδων κατευθύνονται προς τους πάγκους.

21:00 Οι δύο σύλλογοι κάνουν την είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο για την έναρξη του ματς.

21:02 Ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Ανέστη Πεταλίδη.

21:03 Οι “αετοί” στη σέντρα.

ΕΝΑΡΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

1′ Σουτ του Καπετάνου περνάει λίγο άουτ.

5′ Μακρινό σουτ του Ντουάρτε περνάει πάνω από την εστία του Διούδη.

7′ Εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά με τον Καζναφέρη, ο Πουλίδο πιάνει την κεφαλιά, όμως η μπάλα περνάει μόλις άουτ.

9′ Ωραία σέντρα του Καπετάνου από τα αριστερά περνάει ανεκμετάλευτη.

16′ Πάσα του Μάριο στον Αραούχο, ο οποίος με δυνατό σουτ στέλνει την μπάλα ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Διούδη.

24′ Οι παίκτες της Μπενφίκα ανεβάζουν σιγά σιγά ρυθμούς, με τον Αραούχο να είναι ο εμπνευστής των περισσότερων φάσεων.

32′ Παρά την προσωρινή διακοπή του πρωταθλήματος λόγω των αγώνων της Εθνικής Ελλάδος, οι φίλαθλοι του Άρη δεν ξεχνούν την κυριακάτικη αναμέτρηση εναντίον της ΑΕΚ. Χαρακτηριστικά είναι τα συνθήματα που ακούγονται εδώ και λίγη ώρα για τα ματς κόντρα στην “Ένωση”.

34΄ Χαρακτηριστική είναι όπως αποδεικνύεται η απουσία του διεθνή Γιάννη Γιαννιώτα, ο οποίος βρίσκεται στην αποστολή της Εθνικής Ελπίδων για τα ματς της προκριματικής φάσης του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U21.

36′ Μικρή αψιμαχία του Πουλίδο με τον Αραούχο. Ο διαιτητής του παιχνιδιού έδειξε την κίτρινη κάρτα σε αμφότερους τους παίκτες.

37′ Πάσα του Καβαλιέρο στον Αραούχο, ο οποίος με σουτ μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα στην αγκαλιά του Διούδη.

39′ Πλασέ του Αραούχο μέσα από την μικρή περιοχή, ο Διούδης πέφτει στην κλειστή του γωνία και απομακρύνει σε κόρνερ.

Λήξη πρώτου ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκινάει.

46′ Το δεύτερο μέρος αρχίζει με δύο αλλαγές για αμφότερες τις ομάδες. Ο Δημήτρης Σουνάς πέρασε στη θέση του Μιχάλη Γιαννίτση και ο Ρόσα Μιγκέλ αντί του Ιβάν Καβαλιέρο.

48′ Σουτ του Πιμέντα, ο Διούδης πέφτει και απομακρύνει τον κίνδυνο.

51′ ΓΚΟΛ! 0-1 για την Μπενφίκα με σκόρερ τον Ρόσα Μιγκέλ, που πριν από πέντε λεπτά πέρασε ως αλλαγή στο παιχνίδι. Μετά από λάθος του Κοέλιο, ο Μάριο βγήκε απέναντι στο Διούδη, ο τερματοφύλακας του Άρη έπεσε για να προλάβει την μπάλα, όμως ο παίκτης των “αετών” πρόλαβε και σέρβιρε στον Ρόσα που με κοντινό πλασέ σημείωσε το 0-1.

54′ Σουτ στην κίνηση από τον Ντουάρτε περνάει λίγο δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Διούδη.

56′ Εκτέλεση φάουλ από τα αριστερά για τον Αραούχο, ο Διούδης αρχικά απομακρύνει με τα ακροδάχτυλα και στη συνέχεια η μπάλα προσκρούει στο οριζόντιο δοκάρι και περνάει κόρνερ.

58′ Εξαιρετική σέντρα του Γκέσιου από τα δεξιά, όμως ο Καζναφέρης που βρισκόταν σε πλεονεκτική θέση έναντι του πορτιέρο των Πορτογάλων δεν πρόλαβε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

60′ Αλλαγή για τους “κίτρινους”. Ο Νίκος Αγγελούδης παίρνει τη θέση του Κώστα Καζναφέρη.

61′ Οι φίλοι του Άρη δε σταματούν στιγμή να τραγουδούν για την αγαπημένη τους ομάδα.

63′ Ο Νταβίντ Αγκάνθο ετοιμάζεται να περάσει στο παιχνίδι αντί του Κώστα Καπετάνου. Ο 31χρονος είναι ο δεύτερος Ισπανός που πραγματοποιεί σήμερα το ντεμπούτο του με το “θεό” στο στήθος, έχοντας επιλέξει τον αριθμό “9”.

68′ Αλλαγή για τη Μπενφίκα. Ο Κλαούντιο Κορρέα μπαίνει στο ματς αντί του Ντουάρτε.

68′ Δύο ακόμα αλλαγές για τους “κίτρινους. Ο Μπάμπης Οικονομόπουλος αντικαθιστά τον Ρούμπεν Πουλίδο, ενώ ο Ερωτόκριτος Νταμαρλής τον Μανώλη Παπαστεριανό.

74′ Φάουλ πάνω στον Νταμαρλή από τα αριστερά, στο ύψος της μεγάλης περιοχής. Την εκτέλεση αναλαμβάνει ο Νίκος Αγγελούδης και ο Αγκάνθο με κοντινή κεφαλιά στέλνει την μπάλα λίγο άουτ.

76′ “Διπλό μέσα στο ΟΑΚΑ” ζητούν οι φίλαθλοι από τους παίκτες του Άρη.

77′ Ο Άσκουες περνάει λόγω τραυματισμού εκτός αγωνιστικού χώρου με το ειδικό αμαξίδιο.

79′ Αναγκαστική αλλαγή για τους φιλλοξενούμενος. Ο Καφού μπαίνει στο ματς στη θέση του τραυματία Άσκουες.

80′ Κίτρινη στον Μαργαρίτη για σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Μάριο, ο οποίος περνάει εκτός αγωνιστικού χώρου. Τη θέση του παίρνει ο Κορνέχο.

82′ Δύο αλλαγές για το συγκρότημα του Μάκη Κατσαβάκη. Κανούλας και Αντωνιάδης μπαίνουν στο ματς αντί των Γκέσιου και Κοέλιο αντίστοιχα.

86′ Ο Παντίδος προλαβαίνει και ανακόπτει τον Ρόσα, που αν περνούσε θα έβγαινε μόνος απέναντι στο Διούδη.

90′ Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.

92′ Ο Αγκάνθο βγαίνει απέναντι στον Λόπες, δοκιμάζει το σουτ, όμως ο πορτιέρο των φιλοξενούμενων μαζεύει την μπάλα. Η φάση ωστόσο θεωρείται ως μη γενόμενο λόγω υπόδειξης οφσάιντ.

93′ “Κεραυνός” του Δημήτρη Σουνά από το ύψος της περιοχή περνάει ξυστά από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Λόπες.