Πρώτη νίκη του Άρη, 81-79 την Λέφσκι! (photos)

Την πρώτη του νίκη στο Πράβετς πέτυχε ο Άρης, κερδίζοντας την Λέφσκι στο τρίτο του φιλικό επί βουλγαρικού εδάφους με σκορ 81-79. Κορυφαίοι για τον Άρη ήταν οι Κλιφ Κόλιμον και Σωτήρης Καραποστόλου.

Ο Άρης ξεκίνησε πολύ καλά τον αγώνα και με κορυφαίο παίκτη του τον Κλιφ Κόλιμον (10π.) προηγήθηκε με 23-19 στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι Βούλγαροι ισορρόπησαν και με τον Στέφαν Γκεοργκίεφ σε καλή μέρα ισοφάρισαν και προσπέρασαν με 41-39 στο ημίχρονο. Στο δεύτερο μέρος το ντέρμπι συνεχίστηκε.

Η Λέφσκι διατήρησε ισχνό προβάδισμα (57-55 στο 30′), όμως ο Άρης βρήκε λύσεις πέρα από τον Κόλιμον στους Καραποστόλου και Ασημακόπουλο και διατηρήθηκε στο παιχνίδι χωρίς πρόβλημα, για να φτάσει στη νίκη έστω και δύσκολα στο τέλος.

Σημαντικές βοήθειες πήρε η ομάδα και από τους Τσακαλέρη και Χαρίση στο φινάλε του αγώνα, ενώ στα… ρηχά έμεινε ο Τσέιζ Σάιμον για άλλο ένα παιχνίδι. Δεν αγωνίστηκαν ούτε σήμερα ο Ζήσης Σαρικόπουλος και ο Αλέξανδρος Βεζένκοφ.

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 41-39, 57-55, 79-81.

ΛΕΦΣΚΙ: Μαρίνοβιτς 3, Άγκρε 3, Ανγκέλοφ, Γκεοργκίεφ Σ. 16, Ιβάνοφ 14, Πέτκοφ 10, Ντιμίτροφ 16, Σιμεόνοφ 2, Γκεοργκίεφ Ζ. 9, Βαρμπάνοφ 6.

ΑΡΗΣ: Πάσαλιτς, Κόλιμον 21, Άουτερμπριτζ 11, Δήμας 3, Ασημακόπουλος 9, Καραποστόλου 13, Χαρίσης 8, Μποχωρίδης Λ. 5, Σάιμον 2, Τσακαλέρης 9, Μούρτος, Μποχωρίδης Ν..