LIVE: Άρης – Ολυμπιακός 70-71 (τελικό)

Ο Άρης υποδέχεται τον Ολυμπιακό στο Αλεξάνδρειο στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής και θέλει να κάνει την δική του υπέρβαση. Θα τα καταφέρει; Το PRESSARIS βρίσκεται στο Αλεξάνδρειο και σας μεταφέρει με κάθε λεπτομέρεια όσα συμβαίνουν πριν, κατά τη διάρκεια και μετά το πολύ δύσκολο παιχνίδι για τους κίτρινους.

ΤΕΛΙΚΟ ΣΚΟΡ: Άρης – Ολυμπιακός 70-71.

Ο Χριστοδούλου δεν μέτρησε το καλάθι. Ο Άρης χάνει με 70-71!

1” Λέι απ του Τζέιμς, κόβει ο Χάινς, αλλά υπάρχει διαμαρτυρία ότι μετράει. Ο Χριστοδούλου βλέπει το ριπλέι!

5,2” Τρίποντο από τον Σπανούλη από τα οχτώ μέτρα! Ο Ολυμπιακός μπροστά με 70-71! Τάιμ άουτ του Αλεξανδρή.

19” Στις βολές ο Ταπούτος. Άστοχος στην πρώτη, εύστοχος στη δεύτερη. Ο Άρης προηγείται με 70-68. Τάιμ άουτ από τον Ίβκοβιτς.

20,9” Καλή άμυνα του Άρη, έληξε η επίθεση του Ολυμπιακού. Τάιμ άουτ!

45,9” Επιθετικό ριμπάουντ του Μάλντροου, κερδισμένο φάουλ και βολές. Ο Αμερικανός δίνει προβάδισμα στον Άρη (69-68).

39′ Λέι απ του Ντέιβις (68-66), απαντάει ο Σλούκας (68-68).

38′ Ο Σπανούλης είναι όλος ο Ολυμπιακός. Καλάθι και φάουλ, οι ερυθρόλευκοι ισοφαρίζουν (66-66).

38′ Ο Σπανούλης ισοφαρίζει με τρίποντο σε 64-64. Καρφώνει εντυπωσιακά ο Μάλντροου (66-64)!

37′ Καλάθι και φάουλ από τον Ταπούτο! Ο Άρης μπροστά με 64-61.

37′ Βολές για τον Τζέιμς από φάουλ του Σλούκα. Άστοχος στη πρώτη, εύστοχος στη δεύτερη. Το σκορ 62-61.

36′ Ισοφαρίζει ο Σπανούλης σε 61-61.

36′ Ο Άρης με 1/2 βολές του Τσαϊρέλη προηγείται με 61-59.

36′ Ο Άρης έχει το παιχνίδι στα χέρια του! Ελέγχει τον αγώνα, έχει βολές με τον Τσαϊρέλη μετά από το τάιμ άουτ του Ίβκοβιτς.

34′ Τρίποντο του Τζέιμς! Ο Άρης προσπερνάει και πάλι με 60-59!

33′ Παλικαρίσιο καλάθι του Μαυραειδή, ο Άρης ισοφαρίζει σε 57-57. Άμεση απάντηση από τον Πρίντεζη (57-59).

31′ Ο Άρης και πάλι μπροστά! Με καλάθι του Τσαϊρέλη προηγείται 55-54! Τρίποντο του Άντιτς (55-57).

ΣΧΟΛΙΟ: Ο Άρης αντέχει. Βρίσκει τρόπους να διεκδικεί τη νίκη, κυρίως μέσα από την αμυντική του λειτουργία. Αν μπορέσει να πάρει πόντους από τους Τζέιμς, Τσαλδάρη και Ταπούτο στο τελευταίο δεκάλεπτο έχει πολλές πιθανότητες για τη νίκη.

ΤΕΛΟΣ ΤΡΙΤΟΥ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟΥ: Άρης – Ολυμπιακός 53-54

27′ Καλάθι του Κερούς από επιθετικό ριμπάουντ, μειώνει ο Άρης σε 51-54. Κάρφωμα του Μάλντροου και 53-54!

26′ Ο Μάλντροου μειώνει σε 49-52, ο Χάινς σκοράρει (49-54).

25′ Ο Χάινς σκοράρει από ασίστ του Σλούκα. Το σκορ 47-52.

24′ Νέο καλάθι του Σλούκα, ο Ολυμπιακός μπροστά με 45-50. Μειώνει άμεσα ο Ταπούτος σε 47-50.

23′ Ο Σπανούλης σκοράρει, ο Ολυμπιακός προηγείται με 45-48.

22′ Ο Άρης και πάλι μπροστά με καλάθι του Κρούσιτς (45-44), απαντάει άμεσα ο Ολυμπιακός με τον Χάινς (45-46).

ΣΧΟΛΙΟ: Ο καλύτερος φετινός Άρης χάνει έναν πόντο από τον Ολυμπιακό στο πρώτο μέρος, όμως έχει πολλά και δικαιολογημένα παράπονα από την διαιτησία των Χριστοδούλου, Ψαριανού και Κατραχούρα. Οι ερυθρόλευκοι έχουν εκτελέσει 18 βολές και κρατήθηκαν στον αγώνα με τα σφυρίγματα του διαιτητικού τρίου.

ΗΜΙΧΡΟΝΟ: Άρης – Ολυμπιακός 43-44.

20′ Απίστευτο κάρφωμα του Κερούς που πήδηξε πάνω από τον Χάινς! Ο Άρης μείωσε σε 43-44.

20′ Αυτοκαλάθι από Κερούς και Μάλντροου (41-44).

20′ Φάουλ του Γλυνιαδάκη πάνω στον Κρούσιτς. Ο Άρης μειώνει σε 41-42.

20′ Ο Άρης αντέχει. Καλάθι και φάουλ από τον Τζέιμς, το σκορ στο 39-42.

19′ Νέο φάουλ πάνω στον Σλούκα από τον Βεργίνη (το τρίτο και γι’ αυτόν). Ο Ολυμπιακός ξεφεύγει με 36-42.

19′ Φάουλ πάνω στο Σλούκα, ο Ολυμπιακός προηγείται με 36-40.

18′ Κερδισμένο φάουλ του Βεργίνη. Εύστοχος στις βολές και 36-36. Ο Σλούκας σκοράρει, ο Ολυμπιακός μπροστά με 36-38.

17′ Πάλι σε βολές οι ερυθρόλευκοι, πάλι χειροκροτούν οι οπαδοί του Άρη. Το σκορ 34-36.

17′ Ο Ολυμπιακός δεν βρίσκει άλλη λύση πέρα από τις βολές και ο Ολυμπιακός ισοφαρίζει μέσα σε… ειρωνική αποθέωση.

Τεχνική ποινή στον Αλεξανδρή από τον Χριστοδούλου για διαμαρτυρία. Συνεχόμενα τα λάθος σφυρίγματα από το διαιτητικό τρίο.

17′ Καλάθι από τον Τζέιμς, ο Άρης μπροστά με 34-29. Τρίποντο του Σπανούλη, ο Ολυμπιακός μειώνει σε 34-32.

17′ Καλάθι του Ταπούτου στη λήξη της επίθεσης (32-27), βήματα του Πρίντεζη που δεν δίνονται. Μειώνει ο Ολυμπιακός σε 32-29.

16′ Ο Γκετσεβίτσιους μειώνει με βολές σε 30-27.

Οι διαιτητές προσπαθούν να κρατήσουν τον Ολυμπιακό στο παιχνίδι με φάουλ… Τάιμ άουτ του Ίβκοβιτς.

16′ Εντυπωσιακή φάση με πρωταγωνιστές Τζέιμς – Μάλντροου, ο Άρης μπροστά με 30-25.

15′ Φάουλ του Τζέιμς που κατά πάσα πιθανότητα δεν ήταν, πάνω στον Σπανούλη. Ο Ολυμπιακός μειώνει με βολές σε 28-25.

14′ Απαντάει άμεσα ο Άρης με τον Κερούς (28-23).

14′ Βολές του Γκετσεβίτσιους από φάουλ του Δήμα. Ο Ολυμπιακός μειώνει στους 3 (26-23).

Επιθετικό φάουλ του Μαυραειδή, είναι το τρίτο του. Στο παιχνίδι ο Τάσος Δήμας.

13′ Βολές για τον Τζέιμς, χάνει την πρώτη, ευστοχεί στη δεύτερη, ο Άρης στο 26-19. Μειώνει πάλι ο Ολυμπιακός με τον Γκετσεβίτσιους σε 26-21.

13′ Καλάθι του Γκετσεβίτσιους, το σκορ 25-19.

12′ Κάρφωμα του Χάινς, ο Ολυμπιακός μειώνει σε 25-17, τάιμ άουτ από τον Αλεξανδρή.

11′ Ασίστ του Βεργίνη, καλάθι του Τσαϊρέλη, ο Άρης στο +10 (25-15)!

ΣΧΟΛΙΟ: Ονειρικό ξεκίνημα για τον Άρη που έβγαλε πολύ καλές άμυνες απέναντι στον Ολυμπιακό και είχε καθαρό μυαλό στην επίθεση.

ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟΥ: Άρης – Ολυμπιακός 23-15.

9′ Ο Άρης στο +8 (23-15) με καλάθι του Ταπούτου.

9′ Κλέψιμο Βεργίνη, κερδισμένο φάουλ από τον Ταπούτο, ο Άρης μπροστά με 21-15.

8′ Καλάθι για τον Τσαϊρέλη, 20-15 ο Άρης.

7′ Τρίποντο από τον Κατσίβελη, μειώνει ο Ολυμπιακός 18-15.

7′ Επιθετικό ριμπάουντ από τον Ταπούτο, ο Άρης στο +6 (18-12), τάιμ άουτ από τον Ίβκοβιτς.

6′ Παλικαρίσιο καλάθι του Μάλντροου. Ο Άρης μπροστά με 16-12, ελέγχει το παιχνίδι και βγάζει καλές άμυνες.

5′ Λέι απ του Τζέιμς, ο Άρης μπροστά με 14-12.

4′ Τρίποντο του Ντέιβις. Ο Άρης μπροστά με 12-9! Ισοφαρίζει ο Σπανούλης σε 12-12.

4′ Ο Σπανούλης δίνει προβάδισμα στον Ολυμπιακό, ισοφαρίζει άμεσα ο Τζέιμς. Το σκορ στο 9-9

3′ Σπουδαία άμυνα από τον Μάλντροου, κλέψιμο και καλάθι – φάουλ για τον Αμερικανό. Ο Άρης ισοφαρίζει σε 7-7.

3′ Επιθετικό ριμπάουντ του Κρούσιτς, κερδισμένο φάουλ, βολές για τον Σλοβένο. Ο Άρης μειώνει σε 4-7.

2′ Καλάθι για τον Κρούσιτς (2-4), απαντάει άμεσα με τρίποντο ο Σπανούλης. Το σκορ είναι 2-7.

Στο Αλεξάνδρειο βρίσκονται περισσότεροι από 2.500 φίλαθλοι του Άρη…

1′ Βολές για τον Γλυνιαδάκη από φάουλ του Μάλντροου, που δεν είναι. Ο Ολυμπιακός προηγείται με 4-0.

1′ Ο Ολυμπιακός ανοίγει το σκορ με τον Πρίντεζη.

Η πεντάδα του Άρη: Τζέιμς, Τσαλδάρης, Ντέιβις, Μάλντροου, Κρούσιτς.

Η πεντάδα του Ολυμπιακού: Λούκας, Σπανούλης, Κέσελι, Πρίντεζης, Γλυνιαδάκης.

Ολοκληρώθηκε η παρουσίαση των δύο ομάδων. Στο Αλεξάνδρειο βρίσκονται περίπου 1.500 φίλαθλοι του Άρη.

Είκοσι λεπτά πριν ξεκινήσει το παιχνίδι οι ομάδες εντείνουν την προθέρμανσή τους, όμως οι κερκίδες είναι άδειες. Στο Παλέ αυτή τη στιγμή δεν βρίσκονται ούτε 1.000 φίλαθλοι…

Η σύνθεση του Άρη: Νταν Μαυραειδής, Σέρτζιο Κερούς, Χρήστος Ταπούτος, Ντομινίκ Τζέιμς, Μιχάλης Τσαϊρέλης, Ρον Ντέιβις, Ματέι Κρούσιτς, Λευτέρης Μποχωρίδης, Σαμ Μάλντροου, Δημήτρης Τσαλδάρης, Δημήτρης Βεργίνης, Τάσος Δήμας.

Η σύνθεση του Ολυμπιακού: Κάιλ Χάινς, Κάιλιν Λούκας, Πέρο Άντιτς, Βασίλης Σπανούλης, Μάριο Κέσελι, Μιχάλης Πελεκάνος, Μαρτίνας Γκετσεβίτσιους, Ανδρέας Γλυνιαδάκης, Γιώργος Πρίντεζης, Κώστας Παπανικολάου, Κώστας Σλούκας, Δημήτρης Κατσίβελης.

Ο Άρης αναζητάει την πρώτη του νίκη επί του Ολυμπιακού για το πρωτάθλημα μετά από σχεδόν πέντε χρόνια. Είχε κερδίσει για τελευταία φορά σε κανονική διάρκεια την περίοδο 2006-07 με σκορ 70-59.

Η τελευταία νίκη των κίτρινων επί του Ολυμπιακού έγινε στις 20 Ιανουαρίου 2010, στο ντεμπούτο του Ντέιβιντ Μπλατ, στον επαναληπτικό ημιτελικό κυπέλλου. Τότε ο Άρης είχε κερδίσει με σκορ 93-83, αλλά δεν είχε καταφέρει να ανατρέψει το αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα (78-64).

Οι παίκτες των δύο ομάδων έχουν ξεκινήσει την προθέρμανσή τους. Στην 12αδα του Ολυμπιακού βρίσκονται δύο πρώην παίκτες του Άρη, ο Κώστας Παπανικολάου και ο Κώστας Σλούκας, οι οποίοι χαιρέτησαν τους ανθρώπους των κίτρινων.