LIVE: Άρης – Πλατανιάς 0-2 (ΤΕΛΙΚΟ)

Αποστολή… νίκης για τον Άρη στο Κλεάνθης Βικελίδης στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής. Οι κίτρινοι υποδέχονται τον Πλατανιά Χανιών σε ένα παιχνίδι όπου η νίκη είναι μονόδρομος. Το PRESSARIS βρίσκεται στο γήπεδο Χαριλάου από όπου θα σας μεταδώσει το pre-game, την εξέλιξη του αγώνα, λεπτό προς λεπτό και το «τρίτο ημίχρονο» με ρεπορτάζ και δηλώσεις. Μείνετε συντονισμένοι…

17:28 Οι τερματοφύλακες των δύο ομάδων κάνουν την εμφάνισή τους στον αγωνιστικό χώρο για να ξεκινήσουν την προθέρμανσή τους.

17:32  Οι παίκτες του Πλατανιά αρχίζουν να προθερμαίνονται.

17:33 Οι ποδοσφαιριστές του Άρη ξεκινούν το καθιερωμένο ζέσταμα.

17:40 Έγιναν γνωστές οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΡΗΣ: Βελλίδης, Παπαζαχαρίας, Αγκάνθο, Καπετάνος, Πουλίδο, Μαργαρίτης, Σουνάς, Νταμαρλής, Ασλανίδης, Ψυχογιός, Κοέλιο

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ: Κηπουρός, Αργυρόπουλος, Κανακούδης, Τζάνης, Ντόε, Κάλαϊντζιτς, Ουκάρ, Νούνιεθ, Αναστασάκος, Ουντότζι, Μαρτσάκης

18:00 Οι ποδοσφαιριστές των δύο συλλόγων επιστρέφουν στα αποδυτήρια. Η σέντρα του παιχνιδιού αναμένεται να δοθεί σε 15 λεπτά.

18:11 Οι αναπληρωματικοί ποδοσφαιριστές αμφότερων των ομάδων κατευθύνονται προς τους δύο πάγκους.

18:13 Ο τεχνικός του Πλατανιά, Γιάννης Χατζηνικολάου χειροκροτείται από τους φιλάθλους του Άρη.

18:14 Την αναμέτρηση θα διευθύνει ο Δελφάκης Ιωάννης από την Ένωση Αρκαδίας με βοηθούς τους Φραγκιαδάκη (Δωδεκανήσου) και Τσολάκη (Αθηνών).

18:15 Στη σέντρα οι Κρητικοί με τους Κάλαϊντζιτς και Αναστασάκο.

ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

1′ Σέντρα του Ψυχογιού από τα δεξιά, ο Αγκάνθο με κεφαλιά στέλνει την μπάλα άουτ.

8′ Μακρινό σουτ του Νούνιεθ περνάει πάνω από την εστία του Βελλίδη.

12′ Χαμένη ευκαιρία για τον Πλατανιά, έπειτα από λάθος απομάκρυνση του Ψυχογιού. Ο Μαρτσάκης προσπάθησε με πλασέ να νικήσει το Βελλίδη, όμως ο πορτιέρο των “κίτρινων” πρόλαβε και μάζεψε την μπάλα.

15′ Σουτ του Αγκάνθο από το ύψος της μεγάλης περιοχής περνάει πάνω από την εστία του Κηπουρού.

17′ Σουτ του Ασλανίδη, μετά από ωραία οργανωμένη επίθεση των “κίτρινων” και λάθος απομάκρυνση των αντίπαλων αμυντικών, περνάει λίγο άουτ.

20′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Ντόε περνάει αρκετά μακριά από την εστία του Βελλίδη.

27′ Δυνατό σουτ του Κάλαϊντζιτς περνάει ξυστά από το αριστερό δοκάρι του πορτιέρο του Άρη.

29′ Κεφαλιά του Παπαζαχαρία περνάει ελάχιστα άουτ.

36′ ΓΚΟΛ! 0-1 για τον Πλατανιά με μακρινό σουτ του Κάλαϊντζιτς, έπειτα από πάσα του Ουντότζι. Ο Βελλίδης έπεσε, αλλά δεν κατάφερε να απομακρύνει.

39′ Πλασέ του Ουντότζι, έπειτα από λάθος κοντρόλ του Βελλίδη, περνάει ελάχιστα άουτ

41′ Μία ακόμα χαμένη ευκαιρία για τους Κρητικούς, με τον Αναστασάκο. Ο Βελλίδης απέκρουσε αρχικά και ο Μαργαρίτης παίρνοντας το “ριμπάουντ” εξουδετέρωσε τον κίνδυνο για τον Άρη.

44′ Ο Αγκάνθο βγαίνει τετ α τετ με τον Κηπουρό, πλασάρει πάνω στον τερματοφύλακα των Κρητικών, αλλά η φάση θεωρείται ως μη γενόμενη λόγω υπόδειξης οφσάιντ. Λάθος υπόδειξη του βοηθού για οφσάιντ του Αγκάνθο.

45′ Ένα λεπτό ο έξτρα χρόνος.

ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

46′ Με μία αλλαγή ξεκίνησε το δεύτερο μέρος για το συγκρότημα του Μάκη Κασταβάκη. Ο Γιάννης Γκέσιος μπαίνει στο ματς στη θέση του Δημήτρη Ασλανίδη.

47′ Κατά τη διάρκεια της ανάπαυλας έγινε κατάθεση στεφάνου από την ομάδα του Πλατανιά στη μνήμη των αδικοχαμένων οπαδών του Άρη.

54′ Τεράστια διπλή χαμένη ευκαιρία για τον Άρη. Σέντρα του Ψυχογιού από τα δεξιά έπειτα από ωραία ατομική ενέργεια, ο Καπετάνος “έπιασε” το σουτ στέλνοντας την μπάλα πάνω στον Τζάνη και στη συνέχεια ο Αγκάνθο πάλι με σουτ έστειλε την μπάλα ελάχιστα πάνω από την εστία του Κηπουρού.

59′ Συστάσεις στον Κανακούδη από τον Δελφάκη για δυνατό μαρκάρισμα πάνω στο Γκέσιο.

60′ Βολέ από τον Βελλίδη, η μπάλα σκάει μπροστά από το Σουνά, ο 18χρονος επιθετικός γίνεται κάτοχός της, όμως το σουτ που επιχειρεί περνάει μόλις άουτ.

61΄ Πρώτη αλλαγή για τον Πλατανιά. Ο Μαρτσάκης αποχωρεί από το παιχνίδι δίνοντας τη θέση του στον Γκονζάλες.

62′ Μία ακόμα αλλαγή για τους “κίτρινους”. Ο Νούνο Κοέλιο αντικαθίσταται από τον Σάκη Κανούλα.

65′ ΓΚΟΛ! 0-2 για τον Πλατανιά! Ο Κανακούδης κερδίζει τον Ψυχογιό στην μεταξύ τους μονομαχία, σεντράρει στον αμαρκάριστο Ουντότζι, ο οποίος με κοντινό πλασέ διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του.

70′ Τρίτη και τελευταία αλλαγή για τον Άρη. Ο Μανώλης Παπαστεριανός παίρνει τη θέση του Ερωτόκριτου Νταμαρλή.

71′ Ο Γκονζάλες “κιτρινίζεται” από τον Δελφάκη.

73′ Εκτέλεση κόρνερ από τα αριστερά με τον Καπετάνο, ο Αγκάνθο “πιάνει” την κεφαλιά, όμως η μπάλα περνάει άουτ.

74′ Ο Αγκάνθο επιχειρεί να αιφνιδιάσει από μακριά τον Κηπουρού, όμως το σουτ του καταλήγει λίγο πάνω από την εστία του Πλατανιά.

77′ Ακυρωθέν γκολ για τον Πλατανιά με τον Κάλαϊντζιτς έπειτα από υπόδειξη οφσάιντ.

79′ Σουτ από τον Κανούλα, ο Κηπουρός πέφτει και μπλοκάρει.

81′ Αλλαγή για τους Χανιώτες. Ο Θωμάς Ναζλίδης αντικαθιστά τον Ηλία Αναστασάκο.

82′ Κίτρινη κάρτα στον νεοεισελθέντα Θωμά Ναζλίδη για σκληρό μαρκάρισμα πάνω στο Σουνά.

84′ Αδύναμο σουτ του Γκέσιου, μαζεύει ο Κηπουρός.

89′ Τρίτη και τελευταία αλλαγή για τον Άρη, ο Μιρτσέτα παίρνει τη θέση του Ουκάρ.

90′ Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.