LIVE: Ίκαρος – Άρης 77-88 (ΤΕΛΙΚΟ)

Τις βάσεις για την κατάκτηση της 6ης θέσης θέλει να βάλει ο Άρης σε λίγη ώρα στο κλειστό της Κανήθου στη Χαλκίδα, κερδίζοντας τον Ίκαρο στον αγώνα για την 24η αγωνιστική. Οι γηπεδούχοι “καίγονται” για τη νίκη στην προσπάθεια που κάνουν για παραμονή, ο Άρης όμως οφείλει να κάνει σήμερα ότι έκανε και τις δύο προηγούμενες αγωνιστικές, με Ηλυσιακό και Πανελευσινιακό. Το PRESSARIS θα σας μεταφέρει την εξέλιξη του αγώνα και όλο το ρεπορτάζ. Μείνετε συντονισμένοι!

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ: Ίκαρος – Άρης 77-88

40′ Ο Άσκα μειώνει σε 77-88.

39′ Εύστοχος ο Γκίκας και 75-88! Η σεμνή τελετή έλαβε τέλος… Απομένουν δευτερόλεπτα…

38′ Ο Πελεκάνος σκοράρει (75-86).

38′ 2/2 βολές από τον Μανωλόπουλο και 75-84.

38′ 2/2 βολές για τον Πελεκάνο και 73-84.

37′ Κλέψιμο του Γκίκα, κερδισμένο φάουλ και 1/2 βολές για το 73-82.

37′ Κάρφωμα του Άσκα και 73-81.

37′ 1/2 βολές από τον Σάτον και 71-81.

36′ Τρίποντο από τον Γκαγκαλούδη, στο -11 ο Ίκαρος (70-81).

36′ Ο Μούρτος κάτι το 67-81.

35′ Τρίποντο από τον Μανωλόπουλο (67-79).

35′ 1/2 βολές από τον Μούρτο (64-79).

35′ 1/2 βολές από τον Σάτον και 64-78.

34′ Ο Μποχωρίδης με 2/2 βολές γράφει το 63-78. 19 πόντοι και 5 ασίστ από τον 20χρονο γκαρντ!

32′ Βολές για τον Μποχωρίδη, 1/2 και 63-76.

32′ Απαντάει ο Βεζένκοφ (63-75).

32′ Ο Γκαγκαλούδης μειώνει σε 63-73.

31′ 1/2 βολές από τον Μποχωρίδη και 61-73.

31′ Καλάθι και φάουλ για τον Άσκα και 61-72.

ΤΕΛΟΣ Γ’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟΥ: Ίκαρος – Άρης 58-72

30′ Βολές για τον Σάτον και 58-72.

30′ Λέι απ του Μούρτου και 56-72.

29′ Ο Άσκα βρίσκει στόχο (56-70).

29′ Ο Μποχωρίδης κάνει το 54-70.

28′ Ο Άσκα μειώνει (54-68).

28′ Ο Πελεκάνος στον αιφνιδιασμό γράφει το 52-68! Γρήγορο 6-0 του Άρη και στο +16 η διαφορά.

28′ Ο Χαρίσης σκοράρει με φόλλου (52-66).

27′ Ανάσα για τον Άρη με τον Μποχωρίδη (52-64)…

27′ 2/2 βολές για τον Σάτον, η διαφορά πέφτει στους 10 (52-62).

25′ Βολές για τον Ρόμπερσον και 50-62.

25′ Ο Σαρικόπουλος σκοράρει και πάλι, κερδίζει και φάουλ, αλλά χάνει τη βολή (48-62).

25′ 1/2 βολές από τον Άσκα (48-60).

24′ Απαντάει ο Ρόμπερσον (47-60).

24′ Τρίποντο από τον Πελεκάνο και 44-60!

23′ Ο Σαρικόπουλος σκοράρει από ασίστ του Πελεκάκου (44-57).

23′ 1/2 βολές για τον Άσκα και 44-55.

22′ Καλάθι και φάουλ του Σάτον (43-55).

22′ Τρίποντο από τον Βεζένκοφ και 40-55!

22′ Ο Σάτον μειώνει κι άλλο (40-52).

21′ Λέι απ του Ρίτσαρντς και 38-52.

21′ Τρίποντο από τον Ρόμπερσον και 36-52.

Ημίχρονο: Ίκαρος – Άρης 33-52

20′ Νέο τρίποντο από Βεζένκοφ και 33-52!

19′ Απαντάει με τρίποντο ο Βεζένκοφ (33-49)!

19′ Με πέντε σερί πόντους του Γούνταλ ο Ίκαρος μειώνει σε 33-46.

18′ Τρίποντο από τον Πελεκάνο και 28-46!

17′ Ο Σάτον μειώνει σε 28-43.

17′ Ο Πελεκάνος κάνει το 26-43.

16′ Κάρφωμα του Άσκα και 24-41.

16′ Ο Γκαγκαλούδης μειώνει σε 22-41.

15′ Τρίποντο από τον Μούρτο και 19-41!

14′ Πρώτο καλάθι στο δεύτερο δεκάλεπτο, από τον Πελεκάνο μετά από 4 λεπτά (19-38)!

Οι κίτρινοι ήταν καταιγιστικοί για πρώτη φορά στο πρωτάθλημα! Έφτασαν στο +20 πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο (16-36) έχοντας 10 ασίστ και κανένα λάθος! Σουτάρουν με 83% στα τρίποντα (5/6) και 64% στα δίποντα (7/11), ενώ έχουν 100% από τη γραμμή των βολών (7/7).

ΤΕΛΟΣ Α’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟΥ: Ίκαρος – Άρης 19-36

10′ Μειώνει με τρίποντο ο Άσκα (19-36).

10′ Τρίποντο από τον Μποχωρίδη και ο Άρης στο +20 (16-36)!

10′ 2/2 βολές για τον Μποχωρίδη και 16-33.

9′ Ο Λάσκα καρφώνει και μειώνει (16-31).

9′ Ο Μούρτος με λέι απ γράφει το 14-31.

8′ Εύστοχος ο Μούρτος από τη γραμμή των βολών, ο Άρης στο +15 (14-29).

8′ Βολές για τον Γκαγκαλούδη και 14-27.

8′ 2/2 βολές από τον Πελεκάνο και 12-27!

8′ Τρίποντο από τον Μανωλόπολο και 12-25.

7′ Μειώνει ο Μανωλόπουλος (9-25).

7′ Τρίποντο από τον Γκίκα, ο Άρης στο +18 (7-25)!

7′ Ασίστ Πελεκάνου, τρίποντο από τον Βεζέζνκοφ και 7-22!

6′ Βολές για τον Γκαγκαλούδη, το σκορ γίνεται 7-19.

6′ Κλέψιμο του Πελεκάνου, ασίστ από τον Γκίκα στον Πελεκάνο και 5-19!

Στο πρώτο πεντάλεπτο ο Άρης έχει μοιράσει 6 ασίστ, δεν έχει κάνει λάθος και έχει 8/11 σουτ εντός παιδιάς!

5′ Τρίποντο από τον Πελεκάνο και 5-17! Τάιμ άουτ από τον Ίκαρο!

4′ Ασίστ του Βεζένκοφ, κάρφωμα από τον Χαρίση και 5-14! Ο Βεζένκοφ έφτασε ήδη τις 3 ασίστ!

4′ Απαντάει ο Γκαγκαλούδης με τον ίδιο τρόπο (5-12).

3′ Τρίποντο από τον Μποχωρίδη και 2-12!

2′ Μειώνει ο Σάτον (2-9).

2′ Λέι απ του Γκίκα, ο Άρης κάνει εξαιρετικό ξεκίνημα (0-9).

2′ Καλάθι και φάουλ του Μποχωρίδη και 0-7!

1′ Ο Πελεκάνος μετά από κλέψιμο του Βεζένκοφ σκοράρει (0-4).

1′ Ο Χαρίσης σκοράρει και ανοίγει το σκορ (0-2).

Η πεντάδα του Άρη: Γκίκας, Μποχωρίδης, Πελεκάνος, Βεζένκοφ, Χαρίσης.

Η πεντάδα του Ίκαρου: Γκαγκαλούδης, Ρόμπερσον, Σάτον, Ρίτσαρντς, Άσκα.

Ποτέ δεν έχει κερδίσει ο Άρης τον Ίκαρο εκτός έδρας. Μετρά τρεις ήττες σε ισάριθμους αγώνες. Αντιθέτως, δεν έχει χάσει ποτέ στο Αλεξάνδρειο από τον σημερινό αντίπαλό του, έχοντας τέσσερις νίκες.

Ο Άρης αναζητάει την τρίτη σερί νίκη του στο πρωτάθλημα. Αν συμβεί, θα είναι η πρώτη φορά φέτος.

Ο Άρης βρίσκεται στην 8η θέση με ρεκόρ 10-13. Ο Ίκαρος είναι τελευταίος με ρεκόρ 6-17.