ΜΠΑΣΚΕΤ

LIVE: Λεπτό προς λεπτό από το PRESSARIS το Κατάγια – Άρης (18.30)

Κανένα περιθώριο ήττας δεν έχει σήμερα ο Άρης στο μακρινό Γιοενσού της Φινλανδίας. Στις 18.30 αντιμετωπίζει την Κατάγια και μόνο με νίκη θα ελπίζει σε πρόκριση στην επόμενη φάση του FIBA Europe Cup. Παρακολουθείστε μέσα από το PRESSARIS όσα θα συμβούν πριν το τζάμπολ και φυσικά κατά τη διάρκεια του αγώνα…

Stoiximan.gr: Το παιχνίδι σου καλύτερο με 300+ ειδικά στοιχήματα σε κάθε αγώνα του Άρη!

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ: ΚΑΤΑΓΙΑ – ΑΡΗΣ 88-86

Απομένει 1” – Τάιμ άουτ η Κατάγια

40′ Τρίποντο ο Μπελ, 88-86

40′ Στις βολές ο Σέπαλα (2/2), 88-83

Τάιμ άουτ η Κατάγια στα 9” πριν το τέλος

40′ Στις βολές ο Τζόουνς (2/2), 86-83

40′ Τρίποντο – μαχαιριά του Σίμπσον, 86-81

Ακόμα 36” για το τέλος του αγώνα

40′ Τρεις βολές κερδίζει ο Τζόουνς (2/3), 83-81

40′ Σκοράρει ο Μάλινγκς, 83-79

39′ Λέι απ ο Μπελ, 81-79

Τάιμ άουτ ο Αγγέλου, 1’20” για το τέλος

39′ Καλάθι και φάουλ από τον Χουόλιλα, 81-77, μέσα η βολή

39′ Στις βολές ο Τζόουνς (1/2), 78-77

Ακόμα 1’52” για το φινάλε

39′ Καλάθι από τον Μάλινγκς, 78-76

38′ Τρίποντο και από τον Τζόουνς, 76-76

38′ Νέο τρίποντο από τον Σίμπσον, 76-73

Έξω ο Χάρις, μέσα ο Κάιζερ

37′ Σκοράρει ο Μποχωρίδης, 73-73

37′ Τρίποντο ο Σίμπσον, 73-71

37′ Εύστοχος ο Μπελ, 70-71

Ο Άρης συνεχίζει με Νταλό, Μποχωρίδη, Μπελ, Τζόουνς, Χάρις

Τάιμ άουτ από τον Αγγέλου

Μπροστά για πρώτη φορά οι γηπεδούχοι…

37′ Κάρφωμα του Πάλμι μετά το λάθος του Μπελ και… 70-69

37′ Τρίποντο ο Πάλμι, 68-69

36′ Στις βολές ο Μπελ (2/2), 65-69

35′ Τρίποντο ο Σίμπσον, 65-67

Τάιμ άουτ η Κατάγια, απομένουν 5’44” για το τέλος του αγώνα

Άστοχα τρίποντα από Μπελ και Σίμπσον

34′ Στις βολές ο Σίμπσον (2/2), 62-67

34′ Απαντάει με τρίποντο ο Τζόουνς, 60-67

34′ Τρίποντο ο Ογιάλα, 60-64

33′ Πρώτο καλάθι του Άρη στην τέταρτη περίοδο με τον ΜακΓκι, 57-64

31′ Στις βολές ο Σίμπσον (2/2), 57-62

Με Μποχωρίδη, Νταλό, Τζόουνς, Χάρις και Κάιζερ ξεκίνησε ο Άρης στην τελευταία περίοδο

ΤΕΛΟΣ Γ’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟΥ: 55-62

30′ Καλάθι του Κάιζερ, 55-62

28′ Σκοράρει ο Χουόλιλα, 55-60

28′ Στις βολές ο Μάλινγκς (2/2), 53-60

28′ Στις βολές ο Κάιζερ (2/2), 51-60

27′ Κάρφωμα του Νταλό από ασίστ του Μποχωρίδη, 51-58

Τάιμ άουτ από τον Αγγέλου με 3’32” για το φινάλε της τρίτης περιόδου

27′ Καλάθι και φάουλ ο Μάλινγκς, 51-56, μέσα η βολή

26′ Στις βολές ο Σίμπσον (2/2), 48-56

26′ Ασίστ ο Νταλό, καλάθι ο Μπελ, 46-56

26′ Καλάθι και φάουλ ο Σίμπσον, 46-54, μέσα η βολή

25′ Εύστοχος ο Μπελ, 43-54

25′ Σκοράρει ο ΜακΓκι, 43-52

24′ Στις βολές ο Πάλμι (2/2), 43-50

24′ Επιθετικό ριμπάουντ και Καλάθι του Μάλινγκς, 41-50

24′ Καλάθι και φάουλ από τον Ράιτ, 39-50, έξω η βολή

Εκατέρωθεν άστοχες επιθέσεις…

22′ Εύστοχος ο Ράιτ, 37-50

21′ Σκοράρουν Χάρις και Μποχωρίδης, 35-50

Με Φλιώνη, Μποχωρίδη, Τζόουνς, Χάρις και ΜακΓκι ξεκινάει στην τρίτη περίοδο ο Άρης

Κατάγια: 9/11 βολές, 7/14 δίποντα, 4/15 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 λάθη, 13 φάουλ.

Άρης: 13/15 βολές, 12/21 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 26 ριμπαόυντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα, 7 λάθη, 9 φάουλ.

Πρώτος σκόρερ του Άρη είναι ο Γκάρι Μπελ με 16 πόντους (8/8β., 2/2δίπ., 1/2τρ.). Εξαιρετικός και ο Γκάρι ΜακΓκι με 12 πόντους (2/3β., 5/5δίπ.) και 8 ριμπάουντ. Για την Κατάγια από 10 πόντους έχουν οι Ντάνιελ Μάλινγκς και Βίνσεντ Σίμπσον.

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ: 35-46

Άστοχο τρίποντο του Σέπαλα

Δεν πρόλαβε να εκδηλώσει επίθεση ο Άρης, έληξε το 24άρι

Ακόμα 27” για το τέλος του ημιχρόνου

Τάιμ άουτ για τον Άρη

20′ Εύστοχος ο Μάλινγκς, 35-46

20′ Καλάθι από τον Χάρις, 33-46

19′ Στις βολές ο Πάλμι (1/2), 33-44

19′ Λέι απ από τον Μπελ, 32-44

19′ Σκοράρει από κοντά ο Μάλινγκς. 32-42

18′ Τρίποντο ο Σέπαλα, 30-42

18′ Στις βολές ο Μπελ (2/2), 27-42

17′ Βολές τώρα για τον Πάλμι (2/2), 27-40

16′ Στις βολές ο Μποχωρίδης (1/2), 25-40

16′ Νέο καλάθι του ΜακΓκι, 25-39, άστοχος στη βολή από το φάουλ που κέρδισε

Επιμέρους σκορ 1-11 για τον Άρη στα τελευταία τέσσερα λεπτά

Τάιμ άουτ η Κατάγια

16′ Τρίποντο ο Μποχωρίδης, 25-37

14′ Στις βολές ο ΜακΓκι (2/2), 25-34

13′ Καλάθι από τον ΜακΓκι από ασίστ του Νταλό, 25-32

13′ Στις βολές ο  Ράιτ (1/2), 25-30

Νταλό, Φλιώνης, Μποχωρίδης, Χάρις, ΜακΓκι η πεντάδα του Άρη τώρα

13′ Βολές ξανά για τον Μπελ (2/2), 24-30

12′ Στις βολές ο Μπελ (2/2), 24-28

Έξω ο Τζόουνς, μέσα ο Μποχωρίδης

12′ Τρίποντο ο Σέπαλα, 24-26

Η Κατάγια τρέχει ένα σερί 7-0 με πόντους μόνο από τον Σίμπσον

11′ Στις βολές ο Σίμπσον (2/2), 21-26

11′ Τρίποντο ο Σίμπσον, 19-26

ΤΕΛΟΣ Α’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟΥ: 16-26

10′ Εύστοχος ο Σίμπσον, 16-26

10′ Στις βολές ο Τζόουνς (2/2), 14-26

9′ Σκοράρει ο Μάλινγκς, 14-24

8′ Τρίποντο του Σίμπσον, 12-24

8′ Σκοράρει και ο Φλιώνης, 9-24

Κάιζερ και Μπελ αντί των ΜακΓκι και Μποχωρίδη

7′ Καλάθι από τον ΜακΓκι, απαντάει ο Σέπαλα, 9-22

Πρώτες αλλαγές για τον Άρη: Μέσα Τζόουνς και Σλαφτσάκης αντί των Μπελ και Χάρις

6′ Τρίποντο του Μπελ, 7-20

5′ Λέι απ του Νταλό και… 7-17

Τάιμ άουτ από την Κατάγια

5′ Καλάθι και φάουλ από τον Μπελ, 7-15, μέσα η βολή

4′ Εύστοχο σουτ του Μποχωρίδη, 7-12

4′ Στις βολές ο Πάλμι (3/3), 7-10

3′ Σκοράρει μετά από επιθετικό ριμπάουντ ο ΜακΓκι, 4-10

2′ Τεχνική ποινή στον Μάλινγκς, μέσα η βολή του Μπελ, 4-8

2′ Εύστοχος ο Μάλινγκς, 4-7

2′ Καλάθι του Μάλινγκς, απαντάει ο Χάρις, 2-7

1′ Τρίποντο ο Νταλό, 0-5

1′ Σκοράρει ο ΜακΓκι, 0-2

Η πεντάδα της Κατάγια: Μάλινγκς, Ογιάλα, Πάλμι, Σέπαλα, Ράιτ

Η πεντάδα του Άρη: Μποχωρίδης, Νταλό, Μπελ, Χάρις, ΜακΓκι

Σε 1′ ξεκινάει το παιχνίδι…

Οι “κιτρινόμαυροι” θέλουν πάση θυσία νίκη, διότι σε περίπτωση ήττας και νίκης της Λουκόιλ Λέφσκι στην Ουκρανία επί της Ντνίπρο αποκλείονται. Δείτε εδώ την κατάσταση στον όμιλο του Άρη.

Διαιτητές της σημερινής αναμέτρησης είναι ο Έλληνας ομογενής από τη Σουηδία Απόστολος Καλπάκας, ο Γκβίντας Γκεντβίλας από τη Λιθουανία, ο Μάτσιε Νάζιμεκ από την Ιρλανδία και κομισάριος ορίστηκε ο Γιόβαν Σκούντριτς (Σουηδία).

Στην πρεμιέρα του FIBA Europe Cup ο Άρης είχε ηττηθεί από την Κατάγια με 70-79 σε μια από τις πιο ντροπιαστικές ήττες της ιστορίας του. Σε εκείνο το παιχνίδι Μπελ και Κάιζερ ξεχώρισαν επιθετικά με 18 και 17 πόντους αντίστοιχα, ενώ για την Κατάγια ο Σίμπσον είχε 13 πόντους και ο Μάλινγκς 12.

Από την πλευρά της Κατάγια απουσιάζουν οι Σαμούλι Βαντάγια και Ραχλίρ Χόλις-Τζέφερσον λόγω τραυματισμών, αφήνοντας έτσι ένα κενό στη ρακέτα της φινλανδικής ομάδας.

Χωρίς τον Δημήτρη Βεργίνη θα παραταχθεί ο Άρης, καθώς ο 31χρονος γκαρντ έμεινε στη Θεσσαλονίκη λόγω ίωσης. Άλλες απουσίες ή προβλήματα δεν υπάρχουν για τους “κιτρινόμαυρους”.