LIVE: Ντόνετσκ – Άρης 81-74 (ΤΕΛΙΚΟ)

Ο Άρης παίζει σε λίγη ώρα με την Ντόνετσκ στην Ουκρανία, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του Last 16 του Γιούροκαπ και θέλει τη νίκη για να διατηρήσει τις ελπίδες του για πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Δεν έχει καθόλου εύκολη αποστολή, όμως, απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα και η αποστολή του γίνεται δυσκολότερη λόγω της απουσίας του Ντομινίκ Τζέιμς. Το PRESSARIS θα σας μεταφέρει όλες τις πληροφορίες για τον συγκεκριμένο αγώνα. Μείνετε συντονισμένοι!

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ: Ντόνετσκ – Άρης 81-74.

40′ Καλάθι για τον Ντέιβις και το σκορ γίνεται 81-74. Απομένουν 4” για το τέλος. Ο Άρης μπόρεσε να ρίξει τη διαφορά…

40′ Βολές για τον Ντέιβις, μειώνει σε 81-72. Η μπάλα πάλι για τον Άρη.

40′ Νέο καλάθι για τον Κάρι (81-70). Τάιμ άουτ για τον Αλεξανδρή. Απομένουν 18”

39′ Ο Κάρι σκοράρει (79-70).

39′ Βολές για τον Μπόγρη από φάουλ του Αβντάλοβιτς. Ο Άρης μειώνει σε 77-70.

38′ Ο Βεργίνης μειώνει στους 8 πόντους (77-69).

38′ Ο Μπόγρης μειώνει σε 77-67.

37′ Καλάθι και φάουλ από τον Κράβτσοφ, το σκορ γίνεται 77-65.

37′ Τρίποντο για τον Κερούς (74-65).

37′ Με 1/2 βολές ο Κράβτσον γράφει το 75-63.

36′ Ο Μάλντροου σκοράρει και μειώνει σε 73-62.

36′ Η Ντόνετσκ κάνει το 73-60.

36′ Κάρφωμα του Κερούς και ο Άρης μειώνει κι άλλο (71-60).

35′ Καλάθι και φάουλ για τον Βεργίνη και ο Άρης μειώνει σε 71-58.

34 Βολές για τον Βεργίνη, που μειώνει σε 71-55.

Ο Αλεξανδρής έχει μείνει από λύσεις, αφού ο Ταπούτος αγωνίστηκε μόλις οχτώ λεπτά λόγω τραυματισμού, ενώ και ο Τσαλδάρης τραυματίστηκε και δεν έχει πάρει χρόνο συμμετοχής.

34′ Ο Λι καρφώνει και η Ντόνετσκ στο +18 (71-53).

34′ Νέο καλάθι του Τζάκσον (69-53).

34′ Κάρφωμα του Τζάκσον, το σκορ γίνεται 67-53. Τάιμ άουτ από τον Αλεξανδρή.

33′ Καλάθι και φάουλ από τον Λι, η Ντόνετσκ ξεφεύγει πάλι με 12 πόντους (65-53).

32′ Η Ντόνετσκ μπροστά με 62-53.

31′ Ο Ραντένοβιτς με 1/2 βολές κάνει το 61-53.

31′ Λάθος του Μαυραειδή πάλι στο κατέβασμα της μπάλας, φάουλ στην επόμενη φάση από τον ίδιο και πολύ αυστηρή τεχνική ποινή στον ελληνοαμερικανό!

ΣΧΟΛΙΟ: Ο Άρης έχει ισορροπήσει το παιχνίδι μέσα από την άμυνά του και χάρη στον εξαιρετικό επιθετικά Ρον Ντέιβις. Το 60-53 σαφώς και μπορεί να ανατραπεί και να φύγει ο Άρης νικητής από την Ουκρανία, αν περιοριστούν τα λάθη και υπάρχουν καλύτερες επιλογές.

ΤΕΛΟΣ ΤΡΙΤΟΥ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟΥ: Ντόνετσκ – Άρης 60-53.

27′ Απαντάει άμεσα ο Κερούς με τρίποντο (60-51), εύστοχος και ο Μαυραειδής (60-53).

26′ Τρίποντο του Ραντένοβιτς και 60-48.

26′ Τεχνική ποινή για θέατρο στον Μαυραειδή. Στις βολές ο Αβντάλοβιτς, η Ντόνετσκ μπροστά με 57-48.

26′ Καλάθι από τον Μαυραειδή (54-48). Απαντάει ο Τζάκσον (56-48).

25′ Τρίποντο του Πουστοζβόνοφ (54-46).

24′ Καλή άμυνα του Άρη, ασίστ του Μαυραειδή στον αιφνιδιασμό για τον Κερούς, που καρφώνει και μειώνει σε 51-46.

24′ Ασταμάτητος ο Ντέιβις! Καλάθι και φάουλ από τον Αμερικανό που μειώνει σε 51-44.

Σαν να έφτιαξαν τα πράγματα με το σκορ και τις πληροφορίες…

24′ Τρίποντο του Κάρι και το σκορ γίνεται 51-41. Τάιμ άουτ από τον Αλεξανδρή.

23′ Εντυπωσιακός ο Ντέιβις μειώνει σε 48-41!

22′ Ο Ντέιβις σε καλή μέρα μειώνει σε 44-39, απαντάει η Ντόνετσκ (46-39).

21′ Ο Άρης μείωσε 42-37!

Για να καταλάβετε πόσο πρόχειρη είναι η οργάνωση του live στην Ουκρανία μέσα από το Γιούροκαπ αρκεί να δείτε το Νο18 του Άρη, που δεν είναι ο Τάσος Δήμας, αλλά ο Κώστας Σλούκας!!!

Κορυφαίοι του Άρη στο πρώτο μέρος είναι οι Ντέιβις (11π.), Κερούς (7π.) και Μάλντροου (5π.). Από τη Ντόνετσκ 12 πόντους έχει ο Ράμελ Κάρι. Οι κίτρινοι έκαναν εντυπωσιακό δεύτερο δεκάλεπτο, κυρίως επιθετικά…

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

20′ Εντυπωσιακό κάρφωμα του Μάλντροου!

19′ Εύστοχος ο Κάρι, αλλά ο Ντέιβις απαντάει άμεσα με καλάθι και φάουλ!

18′ 1/2 βολές για τον Μάλντροου, απαντάει ο Κάρι με εύστοχο σουτ.

16′ Ο Άρης έχει ανεβάσει την απόδοσή του. Τρίποντο από τον Ντέιβις, αλλά απαντάει με τρίποντο ο Πουστοζβόνοφ!

Το σκορ δεν έχει διευκρινιστεί ακόμα γιατί στη μετάδοση δεν υπάρχει αναγραφή του σκορ και στο live του Eurocup έχει “κολλήσει”!

14′ Νέο τρίποντο από τον Μαυραειδή, τάιμ άου για την Ντόνετσκ!

14′ Τρίποντο του Ντέιβις!!!

14′ Εύστοχος πάλι ο Κερούς, αλλά απαντάει πάλι ο Ραντένοβιτς.

13′ Εντυπωσιακό κάρφωμα του Μάλντροου από ασίστ του Μαυραειδή!

Στο σάιτ του Γιούροκαπ λέει ότι το σκορ είναι 24-8, αλλά ο Άρης έχει βάλει περισσότερους πόντους!!!

12′ Ο Τσαλδάρης σκοαράρει, αλλά τραυματίστηκε και αποχώρησε!

Υπάρχει μεγάλο πρόβλημα και στη μετάδοση του αγώνα και στο live από το Γιούροκαπ σε ότι αφορά το σκορ!

11′ Σκοράρει ο Κερούς και μειώνει σε 24-13.

ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟΥ: Ντόνετσκ – Άρης 24-11

10′ Σκοράρει ο Κερούς και μειώνει σε 11-24.

10′ Νέο τρίποντο του Κάρι (8-24).

10′ Βολές για τον Βεργίνη που μειώνει σε 8-21.

9′ Ο Στογιανόφσκι σκοράρει (6-20), ο Μαυραειδής κάνει λάθος στο κατέβασμα και ο Λι με 1/2 βολές διαμορφώνει το 6-21.

8′ Ο Κάρι με βολές γράφει το 6-18.

7′ Μειώνει άμεσα ο Ντέιβις σε 6-15.

7′ Τρίποντο του Κάρι, η διαφορά πάει στους 11 πόντους (15-4).

6′ Βολές για τον Βεργίνη που κάνει το 12-4.

4′ Οι Ουκρανοί ανέκαμψαν και με καλάθι του Πουστοζβόνοφ προηγούνται με 8-2.

1′ Εύστοχη βολή από την Ντόνετσκ, καλάθι του Μπόγρη και ο Άρης προηγείται με 2-1.

Η 12αδα του Άρη: Μαυραειδής, Κερούς, Ταπούτος, Τσαϊρέλης, Ντέιβις, Κρούσιτς, Μπόγρης, Μάλντροου, Τσαλδάρης, Βεργίνης, Δήμας.

Η 12αδα της Ντόνετσκ: Πουστοζβόνοφ, Λι, Κάρι, Αβντάλοβιτς, Λούποβι, Ραντένοβιτς, Σάλτοβετς, Κοβαλένκο, Μπόγιαρκιν, Γκλιέμποφ, Τζάκσον, Κράβτσοφ.

Διαιτητές της αναμέτρησης είναι οι Σάσα Πουκλ (Σλοβενία), Αντρέι Γιέρσαν (Σλοβενία) και Όσκαρς Λούσις (Λετονία).

Η Ντόνετσκ κέρδισε στη πρεμιέρα της β’ φάσης την Βιλερμπάν μέσα στη Γαλλία με σκορ 86-75. Ο Άρης ηττήθηκε από τη Κίμκι στο Αλεξάνδρειο με σκορ 73-48.