LIVE: Παναθηναϊκός – Άρης 1-1 (ΤΕΛΙΚΟ) (photos)

Με τον πολύτιμο βαθμό της ισοπαλίας χάρη σε γκολ του Γιάννη Γιαννιώτα στο 88ο λεπτό της αναμέτρησης κατάφερε να αποχωρήσει ο Άρης από το ΟΑΚΑ στη αναμέτρηση της 7ης αγωνιστικής εναντίον του Παναθηναϊκού. Οι “κίτρινοι” των Πασιαλή-Μπουγιουκλή, παρά το γεγονός ότι αγωνίστηκαν για πάνω από 15 λεπτά με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Παπαζαχαρία στη φάση του πέναλτι, κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα και να φύγουν με το δεύτερο “χ” για φέτος από το “Σπύρος Λούης”, μια και είχε προηγηθεί το 1-1 με την ΑΕΚ.

Ροή του παιχνιδιού:

O Άρης δίνει ακόμη μια δύσκολη μάχη στη 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Σούπερ λίγκας στο ΟΑΚΑ κόντρα στον Παναθηναϊκό. Το PRESSARIS βρίσκεται στο ΟΑΚΑ προκειμένου να σας μεταδώσει λεπτό προς λεπτό τον αγώνα, αλλά και όσα θα γίνουν πριν και μετά στο “τρίτο ημίχρονο”. Μείνετε συντονισμένοι!

19: 30 Οι παίκτες του Άρη ξεκινούν το καθιερωμένο ζέσταμα.

19:46 Οι τερματοφύλακες του Παναθηναϊκού κάνουν την εμφάνισή τους στον αγωνιστικό χώρο.

19:52 Οι ποδοσφαιριστές του “τριφυλιού και το διαιτητικό τρίο αρχίζουν να προθερμαίνονται.

19:55 Έγιναν γνωστές οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ:Καρνέζης, Πίντο, Βιτόλο, Τοτσέ, Χριστοδουλόπουλος, Σεϊταρίδης, Ζέκα, Μαρίνος, Σπυρόπουλος, Βελάσκες, Κουίνσι

ΑΡΗΣ: Βελλίδης, Παπαζαχαρίας, Οικονομόπουλος, Καζναφέρης, Αγκάνθο, Παπαστεριανός, Πουλίδο, Γιαννιώτας, Μαργαρίτης, Ψυχογιός, Κοέλιο

20:00  Το τεχνικό δίδυμο των Πασιαλή και Μπουγιουκλή άφησε εκτός 18άδας τους Γιάννη Γκέσιο και Παντελή Αντωνιάδη.

20:11 Οι παίκτες του Άρη παίρνουν το δρόμο τω αποδυτηρίων.

20:16 Οι ποδοσφαιριστές των “πρασίνων” επιστρέφουν και αυτοί με τη σειρά τους στα αποδυτήρια.

20:19 Την αναμέτρηση θα διευθύνει ο Χαράλαμπος Καλογερόπουλος από το σύνδεσμο Αθηνών, με βοηθούς τους Αλεξέα (Μεσσηνίας) και Τουμπακάρη (Αθηνών).

20:27 Οι αναπληρωματικοί παίκτες των ομάδων κινούνται προς τους δύο πάγκους.

20:28 Με πορτοκαλί μπλουζάκια θα κάνουν την εμφάνισή τους οι ποδοσφαιριστές στο χλοοτάπητα για την έναρξη του παιχνιδιού, μια και η 7η αγωνιστική είναι αφιερωμένη κατά του ρατσισμού.

20:33 Στη σέντρα οι ποδοσφαιριστές του Παναθηναϊκού με τους Τοτσέ και Χριστοδουλόπουλο.

ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ

3′ Σέντρα του Γιαννιώτα έπειτα από πάσα του Ψυχογιού, ο Καρνέζης μαζεύει την μπάλα.

4′ Επικίνδυνη σέντρα από τον Χριστοδουλόπουλο από τα αριστερά, η μπάλα περνάει μπροστά από την εστία του Βελλίδη χωρίς να βρει κάποιον από τους παίκτες των “πρασίνων” και καταλήγει άουτ.

9′ Κεφαλιά από τον Βελάσκες περνάει άουτ χωρίς να ανησυχήσει ιδιαίτερα το Μάρκο Βελλίδη.

11′ Δυνατό σουτ του Αγκάνθο από μακριά, στην προσπάθειά του να αιφνιδιάσει τον Καρνέζη, μπλοκάρεται με διπλή προσπάθεια από τον πορτιέρο του “τριφυλιού”.

19′ Φάουλ για τον Παναθηναϊκό για δυνατό μαρκάρισμα του Καζναφέρη στον Κουίνσι. Ο Χριστοδουλόπουλος αναλαμβάνει την εκτέλεση και ο Βελλίδης μπλοκάρει χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία.

26′ Kίτρινη κάρτα στον Σεϊταρίδη για μαρκάρισμα πάνω στον Καζναφέρη.

29′ Ο Ζέκα πλασάρει στον Τοτσέ, ο οποίος επιχειρεί να απειλήσει τον Βελλίδη, όμως ο Παπαζαχαρίας αποσοβεί τον κίνδυνο παραχωρώντας κόρνερ.

32′ Ο Ψυχογιός “κιτρινίζεται” από τον διαιτητή Καλογερόπουλο.

34′ Δυνατό σουτ του Οικομόπουλου έξω από την περιοχή περνάει πάνω από την εστία του Καρνέζη.

35′ Κίτρινη κάρτα στον Βιτόλο για φάουλ πάνω στον Παπαστεριανό.

38′ Μία ακόμα κίτρινη από τον Καλογερόπουλο, αυτή τη φορά στον Κοέλιο.

39′ Όμορφη ασίστ από τον Παπαστεριανό για τον Αγκάνθο, ο Ισπανός επιχειρεί το πλασέ, όμως ο Καρνέζης πέφτει και μαζεύει.

41′ Μακρινό σουτ του Παπαστεριανού περνάει πάνω από τα καρέ των “πρασίνων”.

44′ Διακοπή του παιχνιδιού λόγω τραυματισμού του Νταβίντ Αγκάνθο ο οποίος βρίσκεται πεσμένος στον αγωνιστικό χώρο. Ο παίκτης των “κίτρινων” απομακρύνεται με το ειδικό αμαξίδιο, αλλά λίγο αργότερα μπαίνει ξανά στο παιχνίδι.

45′ Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων.

Ο Καλογερόπουλος σφυρίζει τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, το οποίο βρίσκει τον Αγκάνθο εκ νέου στο έδαφος έπειτα από χτύπημα που δέχτηκε στο πρόσωπο.

ΤΕΛΟΣ Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

Ο Άρης, εμφανώς βελτιωμένος σε σχέση με την προηγούμενη αναμέτρηση στο ΟΑΚΑ με αντίπαλο την ΑΕΚ, φαίνεται να έχει βρει τα πατήματά του στο ματς. Οι “κίτρινοι” δείχνουν αρκετά ανανεωμένοι με τους Πασιαλή και Μπουγιουκλή στο τιμόνι τους.

ΕΝΑΡΞΗ Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

Το δεύτερο ημίχρονο του παιχνιδιού ξεκινάει με μία αλλαγή για τους γηπεδούχους. Ο Ιμπραϊμ  Σισοκό μπαίνει στο ματς αντί του Στέργιου Μαρίνου.

46′ Τρεις παίκτες του Άρη ξεκινούν να προθερμαίνονται. Ο λόγος για τους Κώστα Καπετάνο, Σάκη Κανούλα και Μιχάλη Γιαννίτση.

47′ Δυνατού σουτ του Σπυρόπουλου έξω από την περιοχή περνάει πάνω από την εστία του Βελλίδη.

48′ Πλασέ του Κουίνσι από τα αριστερά, ο Βελλίδης πέφτει και μπλοκάρει τη μπάλα.

52′ Μαυρίας, Φουρλάνος και Φορναρόλι είναι οι παίκτες που προθερμαίνονται για τον Παναθηναϊκό.

54′ Όμορφη ατομική ενέργεια από τον Αγκάνθο, ο οποίος απέφυγε τους αμυντικούς του “τριφυλιού” και στη συνέχεια με πλασέ έστειλε την μπάλα στα χέρια του Καρνέζη.

55′ Κίτρινη κάρτα στον Αγκάνθο για φάουλ πάνω στον Πίντο.

57′ Πολύ καλή εμφάνιση στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου από τον Γιώργο Μαργαρίτη, ο οποίος έχει “εξαφανίσει” τους αντιπάλους του.

59′ Ο Χριστοδουλόπουλος επιχειρεί να διεισδύσει στη μεγάλη περιοχή του Βελλίδη, ο Πουλίδο τρέχει να τον μαρκάρει και  τα καταφέρνει βάζοντας το σώμα του. Οι παίκτες του Παναθηναϊκού διαμαρτύρονται για πέναλτι.

62′ Μία ακόμα καλή εμφάνιση για τον Νταβίντ Αγκάνθο, ο οποίος εκτός από τις επιθετικές του αρμοδιότητες, διεκδικεί και μαρκάρει στο χώρο του κέντρου, αλλά και στην άμυνα.

63′ Όμορφη ενέργεια από τον Χριστοδουλόπουλο, όμως η μπάλα περνάει άουτ.

64′ Εκτέλεση φάουλ του Σεϊταρίδη από τα δεξιά, η μπάλα σκάει μπροστά στον Βελλίδη, και στη συνέχεια ο πορτιέρο του Άρη μπλοκάρει.

64′ Κίτρινη κάρτα στον Καζναφέρη για φάουλ πάνω στο Χριστοδουλόπουλο.

65′ Πρώτη αλλαγή για τους “κίτρινους”. Ο Καπετάνος περνάει στη θέση του Καζναφέρη.

66′ Δυνατό σουτ του Σισοκό, έπειτα από σύγχυση μέσα στην περιοχή του Άρη, καταλήγει ελάχιστα άουτ.

67′ Ο Τοτσέ εκμεταλλεύεται  το λάθος της άμυνας των “κίτρινων”, βγαίνει απέναντι στο Βελλίδη, όμως ο τερματοφύλακας του Άρη προλαβαίνει και μαζεύει την μπάλα.

68΄ Μία ακόμα αλλαγή για τους “πράσινους”. Ο Χάρης Μαυρίας μπαίνει στο ματς αντί του Ζέκα.

69΄ Εκτέλεση φάουλ από το Σεϊταρίδη από τα δεξιά κοντά στο σημαιάκι του κόρνερ, ο Τοτσέ πηδάει για την κεφαλιά, η μπάλα σκάει κάτω και στη συνέχεια περνάει άουτ.

71′ Ο Δημήτρης Σουνάς σηκώνεται για να ξεκινήσει ζέσταμα.

74′ Πέναλτι για τον Παναθηναϊκό! Ο Τοτσέ στρώνει στο Σισοκό, ο Παπαζαχαρίας σπεύδει να τον μαρκάρει ρίχνοντάς τον στο έδαφος, και ο Καλογερόπουλος δείχνει το σημείο του πέναλτι βγάζοντας την κόκκινη κάρτα στον αμυντικό του Άρη, ο οποίος διαμαρτύρεται έντονα.

76΄ΓΚΟΛ! Ο Χριστοδουλόπουλος αναλαμβάνει την εκτέλεση του αμφισβητούμενου αυτού πέναλτι και διαμορφώνει το 1-0 για τους γηπεδούχους.

77′ Το δίδυμο Πασιαλή-Μπουγιουκλή πραγματοποιεί τη δεύτερη αλλαγή του ρίχνοντας στο ματς το Μιχάλη Γιαννίτση αντί του Μπάμπη Οικονομόπουλου.

78′ Αρκετά δύσκολο το έργο των “κίτρινων”, καθώς εκτός από το 1-0 συνεχίζουν το παιχνίδι με αριθμητικό μειονέκτημα λόγω της αυστηρής αποβολής του Παπαζαχαρία στη φάση του πέναλτι.

80′ Τρίτη και τελευταία αλλαγή για τους “πράσινους”. Ο Φορναρόλι παίρνει τη θέση του Τοτσέ.

85′ Ωραία συνεργασία Γιαννιώτα-Αγκάνθο, όμως ο Καρνέζης προλαβαίνει και μαζεύει προ του 31χρονου επιθετικού.

86′ Ο Δημήτρης Σουνάς θα αποτελέσει την ύστατη αλλαγή του Άρη.

87′ Κλείνει ο κύκλος των αλλαγών για τον Άρη. Ο Σουνάς παίρνει τη θέση του Κοέλιο.

88′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛ!!!!!!!! Ο Άρης φτάνει στην ισοφάριση παρά το γεγονός ότι αγωνίζεται με 10 παίκτες με κεφαλιά ψαράκι του Γιάννη Γιαννιώτα έπειτα από εξαιρετικό γύρισμα του Μανώλη Παπαστεριανού.

90′ Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.

91′ Μετά το γκολ είχαμε έντονες διαμαρτυρίες από τους φιλάθλους του Παναθηναϊκού στα επίσημα, οι οποίοι επιτέθηκαν λεκτικά στους παράγοντες του Άρη οι οποίοι βρίσκονται στη σουίτα του σταδίου.

93′ Μεγάλη διπλή χαμένη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Ο Κουίνσι στρώνει στον Φορναρόλι, ο Ουρουγουανός πιάνει το γυριστό σουτ, ο Βελλίδης απομακρύνει με γροθιές και ο Σεϊταρίδης στη συνέχεια που γίνεται κάτοχος της μπάλας επιχειρεί με σουτ να νικήσει τον πορτιέρο του Άρη ο οποίος φωνάζει “όχι” για μία ακόμα φορά.

ΛΗΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

Ο αγώνας ολοκληρώνεται με έντονες διαμαρτυρίες των φιλάθλων προς το πρόσωπο του Ζεζουάλδο Φερέιρα.