LIVE: Πανιώνιος – Άρης 2-1 (τελικό – video)

To γκολ του Τσέζαρεκ στο 73′ δεν ήταν αρκετό για τον Άρη, που γνώρισε την ήττα με 2-1 στη Νέα Σμύρνη από τον Πανιώνιο, αφού οι γηπεδούχοι είχαν προηγηθεί με τέρματα των Σκέμπρι (39′) και Κούτσι (58′), στην αναμέτρηση των δύο ομάδων για την 11η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας. Μείνετε συντονισμένοι στο PRESSARIS, που σας παρέχει διαρκή ενημέρωση, με την ατμόσφαιρα πριν από την σέντρα, την εξέλιξη του παιχνιδιού λεπτό προς λεπτό, καθώς και τις δηλώσεις των πρωταγωνιστών μετά τη λήξη.

Σε σύγκριση με την περασμένη εβδομάδα, οι «κίτρινοι» παρατάσσονται χωρίς τον τιμωρημένο Ουμπίντες και με αμφίβολη την συμμετοχή του Ντίκο, αλλά θα παλέψουν με όλες τις δυνάμεις για τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους στο πρωτάθλημα.
Διαβάστε το ρεπορτάζ του PRESSARIS για το πώς φτάνουν οι δύο αντίπαλοι στην συγκεκριμένη αναμέτρηση, αλλά και το σχετικό αφιέρωμα στην προϊστορία των μεταξύ τους αγώνων.

16:25: Πολύ καλές οι καιρικές συνθήκες στο γήπεδο της Νέας Σμύρνης, οι εξέδρες του οποίου είναι άδειες προς το παρόν.

16:27: Βγαίνουν για προθέρμανση οι παίκτες του Πανιωνίου.

16:30: Κάνουν την εμφάνισή τους στον αγωνιστικό χώρο και οι παίκτες του Άρη.

16:31: Ανακοινώνονται οι συνθέσεις των δύο ομάδων.

Η ενδεκάδα του Πανιωνίου: Ελευθερόπουλος, Γιόνσον, Τσότσαλιτς, Σιόβας, Κβιρκβέλια, Κουμορτζί, Σάμαρης, Σκέμπρι, Ριέρα, Κολοβός, Κούτσι.
Στον πάγκο: Σιδεράκης, Μιλοβάνοβιτς, Γουνδουλάκης, Αυλωνίτης, Κούρντι, Πετκάκης, Αναστασόπουλος.

Η ενδεκάδα του Άρη: Βελλίδης, Καζναφέρης, Ντίκο, Σανκαρέ, Μίσελ, Φατί, Τόχα, Γιαννιώτας, Σολτάνι, Καστίγιο, Τριανταφυλλάκος.
Στον πάγκο: Διούδης, Παπαστεριανός, Λαζαρίδης, Οικονομόπουλος, Ακόστα, Κατίδης, Τσέζαρεκ.

16:32: Θέση βασικού εμπιστεύεται ο Μίχαλ Πρόμπιερζ στο νεαρό Βασίλη Τριανταφυλλάκο, ο οποίος αναμένεται να αγωνιστεί στην κορυφή της επίθεσης, έχοντας πίσω του τον Καστίγιο, ενώ στα αριστερά θα είναι ο Σολτάνι και στα δεξιά ο Γιαννιώτας.
Αυτή είναι η πρώτη συμμετοχή του Τριανταφυλλάκου στην ενδεκάδα του Άρη. Ο νεαρός φορ είχε κάνει το ντεμπούτο του στο ντέρμπι του ΠΑΟΚ, μπαίνοντας ως αλλαγή.

16:33: Ο Τριανταφυλλάκος, που παίζει αντί του τιμωρημένου Ουμπίντες, αποτελεί το μοναδικό νέο πρόσωπο σε σύγκριση με το παιχνίδι της περασμένης Κυριακής στην Κρήτη.
«Παρών» στην ενδεκάδα δηλώνει κανονικά ο Φράνσις Ντίκο, παρά το ελαφρό τροχαίο ατύχημα που είχε την Πέμπτη.

16:42: Διαιτητής της σημερινής συνάντησης θα είναι ο… γνωστός και μη εξαιρετέος Σταύρος Τριτσώνης (Αθηνών), με βοηθούς τους Γρηγόρη Πάνου (Αιτωλοακαρνανίας) και Πολυχρόνη Κωστάρα (Αιτωλοακαρνανίας).
Τέταρτος διαιτητής θα είναι Δημήτρης Στυλιάρας, επίσης από τον Σύνδεσμο Αιτωλοακαρνανίας και παρατηρητής η Ιωάννα Κωσταντινίδου από την Ένωση Δυτικής Αττικής.

16:44: Απών από το γήπεδο είναι, τελικά, ο Μιχάλης Σηφάκης, ο οποίος έμεινε στο σπίτι του λόγω εμπύρετης ίωσης και αναμένεται από αύριο να επιστρέψει στη Θεσσαλονίκη, μετά την ολοκλήρωση του πρώτου σταδίου της αποθεραπείας του στην Αμβέρσα.

16:45: Αντίθετα, στη Νέα Σμύρνη βρίσκεται μεταξύ άλλων ο παλιός παίκτης του Άρη και νυν προπονητής, Γιάννης Χατζηνικολάου.

17:01: Οι παίκτες των δύο ομάδων αποσύρονται στα αποδυτήρια, για να πάρουν τις τελευταίες οδηγίες από τους προπονητές.

17:12: Εισέρχονται στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ενδεκάδες, συνοδευόμενες από τους διαιτητές.

17:14: Δίνουν τον καθιερωμένο όρκο οι παίκτες του Άρη, αγκαλιασμένοι όλοι μαζί.

17:15: Όλα έτοιμα για να γίνει η σέντρα…

ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

2′: Η πρώτη φάση για τον Πανιώνιο. Σουτ του Σκέμπρι, ο Βελλίδης αποκρούει σε κόρνερ.

4′: Απευθείας άουτ φεύγει το φάουλ – γέμισμα του Γιαννιώτα, χωρίς να ανησυχήσει τον Ελευθερόπουλο.

8′: Στην αντεπίθεση ο Πανιώνιος, μετά από κλέψιμο του Κβιρκβέλια επί του Καζναφέρη. Ο Μίσελ διώχνει σε κόρνερ την επικίνδυνη σέντρα από τα αριστερά.

12′: Μεγάλη ευκαιρία για τον Πανιώνιο! Ο Ριέρα βρίσκει με κάθετη ασίστ τον Κούτσι, αλλά ο Βελλίδης αποκρούει σωτήρια το κοντινό πλασέ του επιθετικού των γηπεδούχων!

-Φωνές του Πρόμπιερζ από τον πάγκο, για να αφυπνίσει τους παίκτες του. Πατάει καλύτερα ο Πανιώνιος, που έχει τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής και πιέζει.

14′: Με ανύπαρκτο οφσάιντ στον Καστίγιο ανακόπτεται αντεπίθεση του Άρη. Οι αμυντικοί των «κυανέρυθρων» είχαν πάντως ανακόψει την μπάλα προσωρινά.

18′: Ευκαιρία για τον Άρη. Ο Σολτάνι μπαίνει στην περιοχή από αριστερά, αλλά το γύρισμά του δεν είναι καλό και καταλήγει στην αγκαλιά του Ελευθερόπουλου.

19′: Νέα φάση – καρμπόν για τον Άρη. Ο Καστίγιο φεύγει από αριστερά και κάνει επικίνδυνη συρτή σέντρα – σουτ, αλλά η μπάλα καταλήγει στα πόδια των αμυντικών, χωρίς ο Τριανταφυλλάκος να καταφέρει να κάνει την προβολή.

23′: Μονοκόμματο σουτ του Φατί στην κίνηση, η μπάλα φεύγει δίπλα από το δεξιό δοκάρι του Ελευθερόπουλου.

-Αισθητή βελτίωση των «κίτρινων» στα τελευταία λεπτά. Εκμεταλλεύονται την ταχύτητά τους για να γίνουν απειλητικοί όποτε μπορούν.

26′: Κίτρινη κάρτα στον Κούτσι, επειδή συνέχισε τη φάση παρότι είχε υποδειχθεί (οριακά, αλλά σωστά) σε θέση οφσάιντ, έπειτα από κάθετη πάσα του επικίνδυνου Ριέρα.

32′: Ευκαιρία για τον Άρη. Μακρινό, δυνατό σουτ του Τόχα, η μπάλα περνά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

34′: Μεγάλη ευκαιρία για τον Πανιώνιο! Νέα εκπληκτική επέμβαση από το Βελλίδη! Εκτινάχθηκε και απέκρουσε σε κόρνερ το βολέ του αμαρκάριστου Κολοβού από το ύψος της περιοχής.

-Εδώ και αρκετή ώρα προθερμαίνεται ο Νοέ Ακόστα, που αποτελεί μία καλή εναλλακτική λύση για την αριστερή πλευρά.

39′: Γκολ για τον Πανιώνιο (1-0). Ο Σκέμπρι βγαίνει τετ α τετ με το Βελλίδη και πλασάρει εύστοχα εξ επαφής, στέλνοντας την μπάλα στη δεξιά γωνία.

-Για άλλη μια φορά, ο Σάμαρης «τρύπησε» από τον άξονα την άμυνα του Άρη με συρτή κάθετη πάσα, ο Σκέμπρι «έσπασε» το τεχνικό οφσάιντ (καλυπτόταν από τον Μίσελ) και είχε εύκολο έργο απέναντι στο Βελλίδη…

42′: Ευκαιρία για τον Πανιώνιο. Σουτ του Σάμαρη έξω από την περιοχή, δεν βρίσκει στόχο.

-Ένα λεπτό θα είναι οι καθυστερήσεις στο α’ ημίχρονο.

45’+1′: Κίτρινη κάρτα στον Σολτάνι για χέρι, παρότι ο Γαλλοαλγερινός δεν είχε πρόθεση.

ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

-Ο Μίχαλ Πρόμπιερζ έδωσε εντολή στον Τσέζαρεκ να ετοιμάζεται, αλλά δεν θα τον ρίξει στη μάχη από τώρα, με δεδομένο άλλωστε ότι ο Κροάτης φορ προέρχεται από απουσία 2,5 μηνών.

ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

46′: Χωρίς αλλαγές μπαίνουν οι δύο ομάδες στο γήπεδο για το β’ μέρος.

49′: Μεγάλη ευκαιρία για τον Πανιώνιο. Εξαιρετικό φαλτσαριστό γέμισμα του Ριέρα από αριστερά, ο Βελλίδης βγαίνει και αποκρούει με γροθιές, αλλά η μπάλα φτάνει στον Σκέμπρι, που στέλνει την μπάλα να περάσει δίπλα από το δοκάρι.

51′: Επικίνδυνη αντεπίθεση των γηπεδούχων, με τον Σκέμπρι να μπαίνει στην περιοχή από δεξιά. Ωστόσο, ο Σανκαρέ τον μάρκαρε αποτελεσματικά και η μπάλα βγήκε άουτ.

-Δεν θα αργήσει η πρώτη αλλαγή για τον Μίχαλ Πρόμπιερζ…

53′: Αλλαγή για τον Άρη. Μπαίνει ο Νοέ Ακόστα και βγαίνει ο Βασίλης Τριανταφυλλάκος.
Ο Ισπανός παίρνει θέση στο αριστερό άκρο της μεσαίας γραμμής, ενώ ο Σολτάνι μετατοπίζεται στην κορυφή της επίθεσης, αντί του νεαρού φορ που αποχώρησε.

57′: Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη! Υπέροχη σέντρα του Γιαννιώτα από δεξιά, ο Σολτάνι έβαλε την προβολή για να σκοράρει, αλλά δεν βρήκε την μπάλα.

58′: Γκολ για τον Πανιώνιο (2-0). Ο Σκέμπρι έφυγε στην αντεπίθεση από δεξιά μετά από πάσα του Ριέρα και έδωσε έτοιμο γκολ στον Κούτσι, ο οποίος πλάσαρε ανενόχλητος.

62′: Πρώτη αλλαγή για τον Πανιώνιο. Ο Αναστασόπουλος παίρνει τη θέση του Σκέμπρι, ο οποίος είχε ενοχλήσεις μετά την επίτευξη του πρώτου τέρματος. Αποχωρεί, πάντως, με απολογισμό ένα γκολ και μία ασίστ.

-Τον Γιώργο Κατίδη ετοιμάζει ο Πρόμπιερζ ως δεύτερη αλλαγή για τους φιλοξενούμενους. Θα πάρει τη θέση του Χουάν Κάρλος Τόχα.

65′: Γίνεται η δεύτερη αλλαγή για τον Άρη. Μπαίνει ο Κατίδης, βγαίνει ο Τόχα.
Ο νεαρός άσος θα αποτελέσει παρτενέρ του Φατί στον άξονα της μεσαίας γραμμής, για τα τελευταία 25 λεπτά συν τις καθυστερήσεις.

68′: Τρίτη και τελευταία αλλαγή για τους «κίτρινους». Εισέρχεται ο Ντάνιελ Τσέζαρεκ, στη θέση του Γιάννη Γιαννιώτα, ο οποίος αποχώρησε με ενοχλήσεις στο πόδι.

-Πλέον, ο Κροάτης φορ περνά στην κορυφή της επίθεσης και ο Σολτάνι μετατοπίζεται σε θέση δεξιού χαφ – εξτρέμ.

70′: Κίτρινη κάρτα στον Κολοβό, για δυνατό φάουλ πάνω στον Σολτάνι.

71′: Ευκαιρία για τον Άρη. Δυνατό σουτ του Σανκαρέ μέσα από την περιοχή, η μπάλα όμως φεύγει πολύ ψηλά.

73′: ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΡΗ (2-1)! Πανέμορφη κεφαλιά του Τσέζαρεκ, έπειτα από γέμισμα του Μίσελ από τα αριστερά!

-Πέντε λεπτά μετά την είσοδό του, ο Κροάτης επιθετικός που προερχόταν από αγωνιστική αποχή 2,5 μηνών, ξαναβάζει τους «κίτρινους» στο παιχνίδι!

-Επιστρέφει στον αγωνιστικό χώρο ο Καζναφέρης, ο οποίος βρισκόταν εκτός παιχνιδιού για τουλάχιστον 5 λεπτά λόγω αιμορραγίας στο κουντεπιέ του δεξιού ποδιού. Παρά την απουσία του, πάντως, ο Άρης κατάφερε να μειώσει σε 2-1.

76′: Κίτρινη κάρτα στον Αναστασόπουλο για φάουλ, αλλά και στον Κβρικβέλια για διαμαρτυρία. Ένταση στον αγωνιστικό χώρο.

78′: Ευκαιρία για τον Άρη. Μακρινή εκτέλεση φάουλ από τον Μίσελ, αλλά το σουτ του είναι αδύναμο και δεν ανησυχεί τον Ελευθερόπουλο.

79′: Δεύτερη αλλαγή για τον Πανιώνιο. Μπαίνει ο Γουνδουλάκης στη θέση του Σάμαρη, ο οποίος είχε αποχωρήσει πριν από λίγα λεπτά λόγω τραυματισμού στο δεξιό οπίσθιο μηριαίο.

80′: Κουτσαίνοντας συνεχίζει για τον Άρη ο Κώστας Καζναφέρης, που μένει αναγκαστικά στον αγωνιστικό χώρο, αφού ο Μίχαλ Πρόμπιερζ έχει ολοκληρώσει τις τρεις αλλαγές του.

-Την τρίτη και τελευταία αλλαγή του ετοιμάζει ο Άκης Μάντζιος για τον Πανιώνιο.

87′: Ευκαιρία για τον Άρη! Κεφαλιά του Ντίκο, αλλά είναι αδύναμη και μπλοκάρει ο Ελευθερόπουλος.

88′: Κίτρινη κάρτα στον Ριέρα, για φάουλ πάνω στον Ακόστα.

88′: Τρίτη αλλαγή για τον Πανιώνιο. Μπαίνει στο παιχνίδι ο Ντέγιαν Μιλοβάνοβιτς, αντί του Δημήτρη Κολοβού.

-Χωλαίνει και ο Κατίδης! Με δύο τραυματίες αγωνίζεται αναγκαστικά ο Άρης…

-Τέσσερα θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.

90’+3′: Ευκαιρία για τον Πανιώνιο. Βγήκαν στην αντεπίθεση οι γηπεδούχοι, αλλά το βολέ του Ριέρα στην κίνηση ήταν πολύ άστοχο.

-Ούτε να περπατήσει δεν μπορεί πλέον ο Κατίδης, που αδυνατεί να βοηθήσει την ομάδα.