LIVE: Πανιώνιος – Άρης 78-66 (τελικό)

Ο Άρης φιλοξενείται στο κλειστό της Νέας Σμύρνης από τον Πανιώνιο στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής. Τηλεοπτική κάλυψη δεν υπάρχει, οπότε είναι προτιμότερο να μείνετε καθηλωμένοι στο PRESSARIS που θα σας μεταφέρει όλες τις εξελίξεις από τον αγώνα του Άρη, στον οποίο θα ντεμπουτάρει ο Δημήτρης Τσαλδάρης!

Ο Άρης δεν έχει κερδίσει ακόμα στο φετινό πρωτάθλημα. Μετράει δύο ήττες, από τον Παναθηναϊκό και τον Κολοσσό. Ο Πανιώνιος έχει χάσει από τον Κολοσσό και έχει κερδίσει τον Ηλυσιακό.

Οι διαιτητές: Γκόντας, Κορομηλάς, Διαμαντής.

Η πεντάδα του Πανιωνίου: Κις, Στέφεσον, Ξανθόπουλος, Γιάνκοβιτς, Νάντζφεϊ.

Η πεντάδα του Άρη: Τζέιμς, Όλιβερ, Κερούς, Ταπούτος: Μάλντροου.

1′ Καλάθι και φάουλ από τον Όλιβερ, 0-3 ο Άρης.

2′ Καλάθι και φάουλ από τον Στίβεσον, εντυπωσιακό κάρφωμα από τον Μάλντροου που έκανε το 3-5.

3′ Κάρφωμα του Όλιβερ στον αιφνιδιασμό, 3-7 για τον Άρη, που ξεκινάει πολύ καλά.

4′ Κερδισμένο φάουλ του Μάλντροου, εύστοχος στις βολές και 3-9 για τον Άρη.

4′ Λέι απ το Τζέιμς και 3-11!

Τάιμ άουτ από τον Γιώργο Μπαρτζώκα για τον Πανιώνιο.

5′ Δεύτερο φάουλ του Μάλντροου… Πρόβλημα για τον Αλέξανδρή. Μείωσε ο Πανιώνιος σε 7-11.

6′ Νταμπλ σκορ για τον Άρη με 14-7, με δύο βολές του Ταπούτου.

7′ Τρίποντο του Ταπούτου, απάντηση στο τρίποντο του Κις και σταθερό προβάδισμα για τον Άρη με 17-10!

7′ Τρίποντο του Αθανασούλα, καλάθι για τον Νάντζφεϊ, μειώνει ο Πανιώνιος σε 17-15. Τάιμ άουτ από τον Αλεξανδρή.

8′ Μπήκε ο Τσαλδάρης! Κερδισμένο φάουλ και 2/2 βολές για τον Τσαλδάρη, 19-15 ο Άρης!

8′ Τρίποντο του Κις και μειώνει στον πόντο ο Πανιώνιος (19-18).

9′ Απαντάει άμεσα ο Άρης με τον Μάλντροου (21-18). Νέο καλάθι με τον Κέρους και 23-18.

9′ Δύο βολές για τον Όλιβερ, εύστοχος στη μία και το σκορ στο 24-20.

10′ Τρίποντο από τον Ντίμπλερ και φάουλ εκτός φάσης υπέρ του Μπάρλου, που είναι εύστοχος σε 1/2 βολές και ισοφαρίζει σε 24-24.

10′ Βολές για τον Βεργίνη σε προσπάθεια για τρίποντο, εύστοχος σε 2/3 και ο Άρης το προβάδισμα με 26-24.

ΤΕΛΟΣ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟΥ: Πανιώνιος – Άρης 24-26.

Ο Όλιβερ (6π.) και οι Μάλντροου (5π.), Ταπούτος (5π.) πρώτοι σκόρερ για τον Άρη. Ο Στέφεσον (7π.) κορυφαίος του Πανιωνίου.

11′ Τρίποντο του Ντίμπλερ, καλάθι του Μπάρλου και 29-26 για τον Πανιώνιο.

12′ Χωρίς καλάθι ο Άρης στο δεύτερο δεκάλεπτο, καλάθι του Μπάρλου και ο Πανιώνιος ξεφεύγει με 33-26.

13′ Επιτέλους σκοράρει ο Άρης! Ο Κερούς μειώνει σε 33-28 και βήματα από τον Μπάρλο!

15′ Αιφνιδιασμός από τον Τζέιμς και οι κίτρινοι μειώνουν σε 33-30. Τάιμ άουτ ο Πανιώνιος.

16′ Νέο καλάθι από τον Στέφεσον (35-30), μειώνει και πάλι ο Ταπούτος σε 35-32.

16′ Εντυπωσιακός ο Τζέιμς που μειώνει σε 35-34!

17′ Τρίποντο από τον Νάντζφεϊ και 38-34… 6/13 τρίποντα για τους γηπεδούχους!

18′ Νέο καλάθι από τον Στέφεσον (11π.) και ο Πανιώνιος ξεφεύγει με 40-34. Τάιμ άουτ από τον Αλεξανδρή.

19′ Δίποντο από τον Νάντζφεϊ και ο Πανιώνιος προηγείται με 43-34.

19′ Καλάθι από τον Τζέιμς που κρατάει τον Άρη στο παιχνίδι (43-36).

19′ Τρίποντο του Μπατή και 46-36, απάντηση του Μάλντροου και 46-38.

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ: Πανιώνιος – Άρης 46-38.

ΣΧΟΛΙΟ: Ο Πανιώνιος “χτύπησε” τον Άρη από την περιφέρεια και με 7/14 τρίποντα κατάφερε να αλλάξει τον ρυθμό του παιχνιδιού και να πάρει το προβάδισμα. Οι κίτρινοι χωρίς εναλλακτικές λύσεις στους ψηλούς από τις απουσίες των Κρούσιτς, Τσαϊρέλη, παλεύουν, αλλά έμειναν στο τέλος του πρώτου μέρους από δυνάμεις και καθαρό μυαλό. Ο Στέφεσον με 11 πόντους είναι ο κορυφαίος των γηπεδούχων, καλή απόδοση από τους Τζέιμς (9π.) και Μάλντροου (7π.) για τον Άρη.

ΕΝΑΡΞΗ ΤΡΙΤΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ

21′ Ο Πανιώνιος με Κις και Γιάνκοβιτς προηγείται με 50-38.

22′ Ο Τζέιμς με τρίποντο μειώνει σε 50-41.

25′ Τρίτο φάουλ του Μάλντροου, κερδισμένο φάουλ του Τζέιμς, που μειώνει σε 50-43.

26′ Ο Άρης μένει μέσα στο σκορ, 52-45.

27′ Ο Τζέιμς “παίζει” μόνος του τον Πανιώνιο. Καλάθι και φάουλ για τον Αμερικανό! 54-47, τάιμ άουτ και μία βολή αμέσως μετά… Εύστοχος ο Τζέιμς και 54-48.

28′ Φάουλ του Μπατή στον Ταπούτο. Εύστοχος ο αρχηγός και στις δύο και ο Άρης μειώνει σε 54-50.

28′ Δύσκολο καλάθι του Μπάρλου και 56-50.

29′ Τρίποντο του Ταπούτου και 56-53!

29′ Εύστοχος ο Όλιβερ σε τρίποντο και ισοφάριση! 56-56.

ΤΕΛΟΣ ΤΡΙΤΟΥ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟΥ: Πανιώνιος – Άρης 56-56

ΣΧΟΛΙΟ: Ο Ντομινίκ Τζέιμς (17π.) και ο Χρήστος Ταπούτος (14π.) κρατούν όρθιο τον Άρη στη Νέα Σμύρνη. Ευτυχώς δεν έχει φθαρεί με φάουλ η ομάδα… Τώρα απαιτείται καθαρό μυαλό από όλους.

31′ Καλάθι του Ξανθόπουλου και 58-56. Δίνει ανάσες ο Έλληνας πλέι μέικερ (60-56).

33′ Τρίτο φάουλ του Κερούς, στις βολές ο Μπάρλος, αστοχεί και στις δύο.

33′ Τρίποντο του Ταπούτου και σε απόσταση αναπνοής ο Άρης (60-59).

34′ Απαντάει ο Μπάρλος με τρίποντο (63-59).

35′ Νέο τρίποντο του Τζέιμς που μειώνει σε 63-62!

35′ Τρίποντο από τον Ντίμπλερ και 66-62. Τάιμ άουτ ο Αλεξανδρής.

36′ Κακή επιλογή του Μάλντροου, τιμωρεί ο Ντίμπλερ με τρίποντο (69-62), αλλά απαντάει άμεσα ο Τζέιμς με καλάθι και φάουλ. Μειώνει ο Άρης σε 69-64.

37′ Άστοχο τρίποντο του Ταπούτου, καλάθι από τον Στέφεσον και το σκορ στο 73-64.

38′ Νέο καλάθι του Ντίμπλερ, 75-64.

39′ Εύστοχος στις βολές ο Τζέιμς, 75-66.

TΕΛΙΚΟ ΣΚΟΡ: Πανιώνιος – Άρης 78-66.