LIVE: ΠΑΟΚ – Άρης 92-87 (ΤΕΛΙΚΟ)

Ο Άρης κλείνει το 2011 με ντέρμπι και μάλιστα μέσα στην Πυλαία κόντρα στον ΠΑΟΚ. Θέλει τη νίκη, για να καλύψει εξ ολοκλήρου το χαμένο έδαφος από τις ήττες στο Αλεξάνδρειο με Κολοσσό και Ολυμπιακό. Θέλει τη νίκη για το γόητρο, αλλά και γιατί έτσι θα πιστοποιήσει με τον καλύτερο τρόπο την ανοδική αγωνιστική του πορεία. Το PRESSARIS είναι παρών στο κλειστό της Πυλαίας και σας μεταφέρει όλες τις λεπτομέρειες του μεγάλου ντέρμπι.

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ: ΠΑΟΚ – Άρης 92-87

4,8” Βολές για τον Καλαμπόκη. Το σκορ γίνεται 87-92.

5,6” Κλέβει ο Τζέιμς, αντιαθλητικό του Καλαμπόκη, δίνεται απλό φάουλ!!!! Ο Τζέιμς σκοράρει και γράφει το 87-91.

11,1” Βολές για τον Τζέιμς. Το σκορ γίνεται 86-91.

18,7” Φάουλ του Μαυραειδή στον Γιαννακίδη. Το σκορ 85-91.

19,1” Χωρίς να κυλήσει ο χρόνος ο Κορομηλάς δίνει αντιαθλητικό φάουλ στον Τζέιμς!!! Ο Καλαμπόκης με βολές κάνει το 85-89.

19,1” Τρεις βολές για τον Ντέιβις! Η μπάλα μπήκε και βγήκε… Μεγάλη ατυχία για τον Άρη. Ο Αμερικανός κάνει το 85-87.

31,7” Βολές για τον Γκίντενς. Το σκορ γίνεται 87-83.

33” Άστοχο τρίποντο του Τσαλδάρη, που διαμαρτύρεται για φάουλ.

44” Καλή άμυνα του Τσαϊρέλη στον Καλαμπόκη. Η μπάλα στον Άρη. Τάιμ άουτ ο Αλεξανδρής.

39′ Βολές για τον Τσαλδάρη, πέμπτο φάουλ του Ράιτ, το σκορ γίνεται 83-85.

39′ Λάθος του Μάλντροου (πέμπτο), βολές του Καλαμπόκη. Το σκορ γίνεται 82-85.

38′ Εύστοχος ο Ράιτ (82-83).

37′ Ο Τζέιμς δίνει προβάδισμα στον Άρη (82-81).

37′ Φάουλ του Κερούς στον Γκορί. Βολές για τον Αμερικανό, χάνει την πρώτη, ευστοχεί τη δεύτερη. Το σκορ 80-81.

36′ Αντιαθλητικό του Ντικούδη δίνεται απλό φάουλ! Στις βολές ο Ταπούτος, ισοφαρίζει σε 80-80.

36′ Ο Ντικούδης ευστοχεί (78-80).

36′ Επιθετικό ριμπάουντ του Μάλντροου, βολές και ο Άρης ισοφαρίζει σε 78-78.

35′ Ο Τζέιμς στις βολές, μειώνει σε 76-78.

35′ Εύστοχος ο Στίγκερς (75-78).

35′ Καλάθι και φάουλ του Τζέιμς. Ο Άρης μειώνει σε 75-76.

34′ Τρίποντο του Ράιτ (72-76).

34′ Κλέψιμο του ΠΑΟΚ, ο Γκίντενς δίνει προβάδισμα στην ομάδα του (72-73).

33′ Νέο τρίποντο του Ταπούτου και 72-69. Μειώνει ο Γκίντενς (72-71).

33′ Τρίποντο του Ράιτ και 69-69.

32′ Καλάθι και φάουλ του Ταπούτου! Ο Άρης μπροστά με 69-66.

31′ Ο Τζέιμς ισοφαρίζει σε 66-66.

ΣΧΟΛΙΟ: Ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με εννιά πόντους (47-38), όμως ο Άρης βρήκε τον τρόπο με τους Τσαλδάρη και Τζέιμς να γυρίσει το παιχνίδι και με την άμυνα ζώνης “εγκλώβισε” τον Δικέφαλο. Αν δεν έχανε τα ριμπάουντ, θα είχε το προβάδισμα.

ΤΕΛΟΣ ΤΡΙΤΟΥ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟΥ: ΠΑΟΚ – Άρης 66-64

30′ Σκοράρει ο Γκορί (61-66). Τρίποντο του Τζέιμς (64-66).

29′ Τέταρτο φάουλ του Μάλντροου (δεν ήταν), βολές για τον Ντικούδη. Το σκορ γίνεται 61-64.

29′ Ο Γκίντενς σκοράρει (59-63). Ο Ταπούτος μειώνει άμεσα (61-63).

28′ Τρίποντο του Καλαμπόκη (57-61). Παλικαρίσιο καλάθι του Μαυραειδή (59-61).

28′ Φάουλ στον Τζέιμς, τρεις βολές. Το σκορ γίνεται 57-58.

27′ Τρίποντο του Γιαννακίδη (54-58).

27′ Βολές για τον Τζέιμς, τρίτο φάουλ του Γκίντενς. Ο Άρης μειώνει σε 54-55.

26′ Αιφνιδιασμός του Καλαμπόκη (52-55).

25′ Ο Μάλντροου σκοράρει (52-53).

25′ Τρίποντο του Τσαλδάρη! Το ματς στον πόντο (50-51). Απαντάει ο Ντικούδης (50-53).

24′ Λύση για τον Άρη από τον Τσαλδάρη (45-51). Νέο καλάθι με τον Ταπούτο! Ο Άρης επιστρέφει (47-51). Τάιμ άουτ ο Μαρκόπουλος.

24′ Σκοράρει ο Ντικούδης, ο ΠΑΟΚ μπροστά με 43-51.

23′ Βολές για τον Τζέιμς, μία εύστοχη, ο Άρης μειώνει σε 49-43.

22′ Εύστοχος ο Τζέιμς, ο Άρης μειώνει κι άλλο (47-42). Απαντάει ο Ράιτ (49-42).

22′ Βολές για τον Κρούσιτς, τρίτο φάουλ του Ντικούδη. Ο Άρης μειώνει σε 47-40.

22′ Εύστοχος ο Γκίντενς (47-38).

21′ Βολές για τον Κρούσιτς. Ο Άρης μειώνει σε 45-38.

21′ Ο Γκορί καρφώνει, ο ΠΑΟΚ στο +8 (37-45).

21′ Ο Καλαμπόκης ευστοχεί και κάνει το 37-43.

Το δεύτερο ημίχρονο θα ξεκινήσει βολές για τον ΠΑΟΚ λόγω τεχνικής ποινής που δέχτηκε ο Γιάννης Δαμιανίδης!

ΣΧΟΛΙΟ: Ο Άρης δεν χρησιμοποίησε σωστά τα φάουλ στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, έχασε τον ρυθμό του όταν βγήκε ο Τζέιμς, δέχτηκε σερί 20-5 και βρέθηκε από το +9 (28-19) στο -5 (33-39).

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ: ΠΑΟΚ – Άρης 41-37.

20′ Σκοράρει ο Γκίντενς (41-35). Απαντάει άμεσα ο Τζέιμς και μειώνει σε 41-37.

20′ Κερδισμένο φάουλ του Τσαλδάρη. Ο Άρης μειώνει με βολές σε 39-35.

19′ Φάουλ στον Μάλντροου (τρίτο) που δεν είναι! Ο Γκίντενς στις βολές και ο ΠΑΟΚ μπροστά με 33-39.

19′ Καλάθι και φάουλ του Ντικούδη. Τρίτο φάουλ του Κρούσιτς. Ο ΠΑΟΚ μπροστά με 33-37.

17′ Βολές για τον Ράιτ. Ο ΠΑΟΚ προηγείται με 33-35.

17′ Τρίποντο του Τσαλδάρη! Ο Άρης μειώνει σε 33-34.

16′ Ο Γκορί σκοράρει, ο ΠΑΟΚ μπροστά με 30-34. Τάιμ άουτ του Αλεξανδρή.

15′ Ο Καλαμπόκης σκοράρει και πάλι (30-32).

15′ Λύση από τον Τσαλδάρη. Ο Άρης ισοφαρίζει (30-30).

14′ Ο Καλαμπόκης σε αιφνιδιασμό δίνει προβάδισμα στον ΠΑΟΚ (30-28). Τάιμ άουτ ο Αλεξανδρής.

13′ Ο Άρης συμπλήρωσε τα πέντε φάουλ. Ο ΠΑΟΚ δεν έχει κανένα στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ο Καλαμπόκης ισοφαρίζει (28-28).

13′ Φάουλ που δεν υπάρχει από τον Μάλντροου στον Ράιτ! Ο ΠΑΟΚ μειώνει σε 28-27.

12′ Καλάθι και φάουλ του Ντικούδη. Ο ΠΑΟΚ μειώνει γρήγορα σε 28-26.

12′ Ο Ράιτ μειώνει σε 28-23.

11′ Βολές για τον Γκορί, ο ΠΑΟΚ μειώνει σε 28-21.

11′ Τρίποντο του Ταπούτου! Ο Άρης στο +9 (28-19).

ΣΧΟΛΙΟ: Ο Άρης έχει καταφέρει να ελέγξει τον ρυθμό μέσα από την άμυνά του. Μπήκε με καλή ψυχολογία στο γήπεδο και με σωστό rotation και τα πρες που έφεραν κλεψίματα δημιούργησαν το 25-19.

ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟΥ: ΠΑΟΚ – Άρης 19-25

10′ Επιθετικό ριμπάουντ του Κερούς και 25-19!

10′ Βολές για τον Καλαμπόκη από “αυστηρό” φάουλ στον Μαυραειδή. Το σκορ γίνεται 23-19.

10′ Κλέψιμο του Μάλντροου, καλάθι και φάουλ από τον Ντέιβις! Ο Άρης προηγείται με 23-18.

10′ Βολές για τον Τσαλδάρη από φάουλ του Γιαννακίδη. Ο Άρης και πάλι μπροστά με 20-18.

9′ Βολές για τον Καλαμπόκη. Ο ΠΑΟΚ ισοφαρίζει γρήγορα σε 18-18.

9′ Νέο καλάθι με τον Καλαμπόκη για τον ΠΑΟΚ (18-17).

9′ Κάρφωμα του Γκίντενς, ο ΠΑΟΚ μειώνει σε 18-15.

8′ Παγίδα του Άρη στον Στίγκερς, κλέψιμο του Τζέιμς και κάρφωμα του Μάλντροου! Ο Άρης μπροστά με 18-13. Τάιμ άουτ ο Μαρκόπουλος.

8′ Δεύτερο φάουλ του Ντικούδη, βολές για τον Τσαλδάρη. Ο Άρης προηγείται με 16-13.

7′ Τρίποντο του Τζέιμς! Ο Άρης προηγείται με 14-13.

7′ Τραυματίστηκε ο Μπόγρης στο φάουλ του Ντικούδη και με νεύμα άφησε να εννοηθεί ότι δεν μπορεί να συνεχίσει!

6′ Απαντάει άμεσα ο Γκορί (11-13).

6′ Εύστοχος ο Μπόγρης! Ο Άρης ισοφαρίζει σε 11-11.

5′ Τρίποντο του Μάλντροου! Ο Άρης μειώνει σε 11-9.

5′ Κερδισμένο φάουλ για τον Τζέιμς. Χάνει και τις δύο βολές!

5′ Σκοράρει και πάλι ο Ντικούδης (11-6).

4′ Δεύτερο φάουλ του Κρούσιτς. Στο παιχνίδι ο Μπόγρης.

4′ Βολές για τον Ταπούτο. Ο Άρης μειώνει σε 6-9.

4′ Ο Ντικούδης καρφώνει (4-9).

3′ Ο Ντέιβις ευστοχεί και μειώνει σε 4-7.

Διακοπή γιατί έπεσε κροτίδα στον πάγκο του Άρη.

3′ Ο Γκίντενς σκοράρει και κάνει το 7-2.

2′ Ο Ράιτ σκοράρει (2-5).

1′ Καλάθι και φάουλ για τον Ντικούδη. Ο ΠΑΟΚ προηγείται με 2-3.

1′ Ο Τζέιμς σκοράρει και ανοίγει το σκορ (2-0).

Διακοπή για να καθαριστεί το γήπεδο από τα χαρτάκια που πετάχτηκαν. Ακούστηκε μία κροτίδα στο πέταλο…

Η πεντάδα του Άρη: Τζέιμς, Τσαλδάρης, Ντέιβις, Ταπούτος, Κρούσιτς.

Η πεντάδα του ΠΑΟΚ: Ράιτ, Καλαμπόκης, Γκίντενς, Γκορί, Ντικούδης.

Επεισόδια αυτή τη στιγμή στο πέταλο των οπαδών του ΠΑΟΚ με αστυνομικούς.

Η 12αδα του Άρη: Μαυραειδής, Κερούς, Ταπούτος, Τζέιμς, Τσαϊρέλης, Ντέιβις, Κρούσιτς, Μπόγρης, Μάλντροου, Τσαλδάρης, Βεργίνης, Δήμας.

Η 12αδα του ΠΑΟΚ: Γκίντενς, Στίγκερς, Αράπης, Γκορί, Ντικούδης, Καλαμπόκης, Ράιτ, Γιαννακίδης, Καλλές, Καλαμπάκας, Αμπάρας, Τσακαλέρης.

Στο γήπεδο βρίσκονται δύο Έλληνες προπονητές, που εργάζονται στο εξωτερικό. Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος που είναι στην ΤΣΣΚΑ και ο (πρώην κίτρινος) Στέφανος Δέδας, που είναι άμεσος συνεργάτης του Γιούρι Ζντοβτς στην Σπαρτάκ Αγίας Πετρούπολης.

Βγήκε και η ομάδα του ΠΑΟΚ για προθέρμανση.

Ο Άρης έχει ξεκινήσει το ζέσταμα του. Κατά την είσοδο της ομάδας ήταν έντονες οι αποδοκιμασίες από τους οπαδούς του ΠΑΟΚ.

P1050064Οι δύο ομάδες έχουν αποσυρθεί εκ νέου στα αποδυτήρια και ετοιμάζονται να βγουν για την “επίσημη” προθέρμανση.

Αποδοκιμάστηκε ο Χρήστος Ταπούτος και ο πρόεδρος της ΚΑΕ, Γιάννης Δαμιανίδης από οπαδούς του ΠΑΟΚ.

Στο πέταλο που βρίσκεται προς την πλευρά του πάγκου του Άρη είναι τοποθετημένο το δίχτυ προστασίας, μέτρο που αποφασίστηκε στην σύσκεψη των μέτρων τάξης την περασμέν βδομάδα.

Ο Ντομινίκ Τζέιμς και ο Ντάντε Στίγκερς είχαν μια ολιγόλεπτη συνομιλία στο κέντρο του γηπέδου.

Αυτή τη στιγμή, μια ώρα πριν το τζάμπολ του αγώνα, παίκτες και των δύο ομάδων βγήκαν στο παρκέ και ξεκίνησαν την προθέρμανσή τους.