LIVE: Περιστέρι – Άρης 57-68 (ΤΕΛΙΚΟ)

Σε μια από τις πιο παραδοσιακές και δύσκολες έδρες φιλοξενείται σε λίγη ώρα ο Άρης. Το Περιστέρι “καίγεται” για τη νίκη, γιατί παίζει την σωτηρία του. Ο Άρης παίζει για τις πιθανότητες που έχει για την 6η θέση, για την ιστορία του και το πρεστίζ του. Παίζει πλήρης μετά από καιρό, καθώς επιστρέφουν στην δράση οι δύο καλύτεροι παίκτες του φέτος, Μοχάμεντ Πάσαλιτς και Μιχάλης Πελεκάνος. Το PRESSARIS θα σας μεταφέρει την εξέλιξη του αγώνα, καθώς και όλο το ρεπορτάζ μετά το τέλος του. Μείνετε συντονισμένοι!

ΤΕΛΙΚΟ: Περιστέρι – Άρης 57-68

19” Βολές για τον Καραποστόλου και 57-68.

Εκκλήσεις από τα μεγάφωνα για να αδειάσει το γήπεδο και να συνεχιστεί το παιχνίδι.

Φεύγουν κροτίδες, μπουκάλια νερό και ότι άλλο μπορεί να φανταστεί κανείς από το πέταλο! Οι ομάδες στα αποδυτήρια…

19” Ο Πάρκερ χτύπησε εκτός φάσης του Πελεκάνο, οι διαιτητές πάλι δεν έδωσαν αντιαθλητικό φάουλ!

32” Αντιαθλητικό φάουλ του Παπαντωνίου στον Πελεκάνο δίνεται απλό φάουλ… Βολές για τον παίκτη του Άρη και 57-66.

47” Βολές για τον Καραποστόλου, ο Άρης μπροστά με 57-65.

55” Νέα τάπα του Χαρίση, στον Μίτσελ, κερδισμένο φάουλ ο Πελεκάνος.

1.13 πριν το τέλος, στις βολές ο Χαρίσης, το σκορ γίνεται 57-63.

39′ Βολές για τον Παπαντωνίου και 57-61.

39′ Λέι απ του Χαντ και 53-61. Απαντάει άμεσα ο Μίτσελ (55-61).

38′ Ο Μίτσελ μειώνει (53-59).

38′ Τάπα του Χαρίση στον Πάρκερ, κάρφωμα του Πελεκάνου στον αιφνιδιασμό και 51-59! Τάιμ άουτ από το Περιστέρι.

37′ Μιεώνει ο Μίτσελ (51-57).

36′ Δύο σερί επιθετικά ριμπάουντ του Χαρίση δίνουν κατοχή και πάλι στον Άρη. Τάιμ άουτ από το Περιστέρι.

35′ Βολές για τον Πάρκερ, 0/2 παραμένει το 49-57.

34′ Τρίτο σερί τρίποντο του Χαντ και 49-57!

33′ Τρίποντο από τον Χαντ και 49-54!

33′ Καλάθι και φάουλ από τον Χάνς, το Περιστέρι επανέρχεται (49-51).

33′ Ο Πάρκερ και πάλι μειώνει (47-51).

32′ Τρίποντο από τον Χαντ και 45-51!

32′ Μειώνει ο Χάινς (45-48).

32′ Τρίποντο και πάλι από τον Καραποστόλου και 43-48!

31′ Τρίποντο από τον Πάρκερ (43-45).

Ο Καραποστόλου με 3/3 τρίποντα και 1/1 δίποντο ξελάσπωσε τον Άρη στο φινάλε της τρίτης περιόδου.

ΤΕΛΟΣ Γ’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟΥ: Περιστέρι – Άρης 40-45

30′ Φάουλ του Χαντ στον Πάρκερ και βολές, 0/2 και παραμένει το 40-45.

30′ Λέι απ του Καραποστόλου και 40-45!

30′ Τρίτο σερί τρίποντο από τον Καραποστόλου και 40-43!

29′ Βολές για τον Μίτσελ από φάουλ του Ασημακόπουλου, το Περιστέρι ισοφαρίζει (40-40).

29′ Νέο τρίποντο από τον Καραποστόλου, ο Άρης επιστρέφει (38-40)!

28′ Τρίποντο ανάσα από τον Καραποστόλου και 38-37.

28′ Χωρίς μυαλό στην επίθεση ο Άρης, νέο λάθος, κλέψιμο από το Περιστέρι, καλάθι και φάουλ από τον Χάινς και 38-34. Τάιμ άουτ από τον Αγγέλου.

Μόλις ένα καλάθι (3π.) έχει πετύχει ο Άρης στο τρίτο δεκάλεπτο…

27′ Βολές για τον Χάινς, το Περιστέρι προηγείται με 36-34.

26′ Βολές για τον Παπαντωνίου, ισοφαρίζει το Περιστέρι (34-34).

25′ Νέο καλάθι από τον Μίτσελ (32-34).

24′ Ο Μίτσελ μειώνει (30-34).

24′ Τρίποντο από τον Δήμα και 28-34! Ο νεαρός έχει καταφέρει να περιορίσει τον Πάρκερ, βοηθάει και στα ριμπάουντ, έβαλε και το σουτ τώρα… Τάιμ άουτ από το Περιστέρι.

23′ Ο Σώμος για άλλο ένα παιχνίδι σφυρίζει κόντρα στον Άρη. Φάουλ στον Χαρίση που δεν υπήρχε. Βολές για τον Μίτσελ 0/2 και παραμένει το 28-31.

21′ Επιθετικό φάουλ του Πάρκερ, τρίτο στο παιχνίδι.

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.

ΗΜΙΧΡΟΝΟ: Περιστέρι – Άρης 28-31

20′ Σκοράρει ο Πελεκάνος μετά από επιθετικό ριμπάουντ (28-31).

19′ Βολές για τον Μάντζαρη από το τρίτο φάουλ του Τσιάρα και 28-29.

19′ Ο Μάντζαρης μειώνει (26-29).

Πριν το καλάθι του Βεργίνη, οι κίτρινοι είχαν 0/2 άστοχες επιθέσεις απέναντι σε μια εύκολη άμυνα ζώνης του Περιστερίου.

19′ Κλέψιμο του Τσιάρα, ασίστ στον Βεργίνη και καλάθι στον αιφνιδιασμό (24-29).

18′ Καλή άμυνα από τον Άρη, αλλά χάθηκε το αμυντικό ριμπάουντ. Βολές για τον Γαλιώτο, το σκορ γίνεται 24-27.

17′ Ανάποδο κάρφωμα του Χαρίση από ασίστ του Πάσαλιτς και 23-27!

16′ Τρίποντο από τον Πάσαλιτς και 23-25!

16′ Ο Πάρκερ παίζει μόνος του από το Περιστέρι (23-22). Έχει τους 15 από τους 23 πόντους του Περιστερίου.

15′ Τρίποντο από τον Καραποστόλου και 21-22!

14′ Σκοράρει ο Βεζένκοφ και μειώνει σε 21-19.

14′ Ασταμάτητος ο Πάρκερ (21-17).

13′ Καλάθι από τον Κομποδιέτα και 19-17.

11′ Τρίποντο από τον Πάρκερ και 17-17.

11′ Βολές για τον Χαντ και τρίτο φάουλ του Πέτρουλα. Με 1/2 βολές το σκορ γίνεται 14-17.

Αδράνεια για λιγότερο από δύο λεπτά πάνω στην άμυνα του Πάρκερ δεν έχει αφήσει τον Άρη να ξεφύγει…

ΤΕΛΟΣ Α’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟΥ: Περιστέρι – Άρης 14-16

10′ Σωστή κυκλοφορία της μπάλας, καλάθι και φάουλ από τον Σαρικόπουλο. Ο Άρης μπροστά με 14-16.

10′ Βολές για τον Πάρκερ, 1/2 και 14-14.

10′ Φόλοου του Σαρικόπουλου και 13-14.

9′ Νέο καλάθι από τον Πάρκερ και το Περιστέρι μπροστά με 13-12.

9′ Τρίποντο από τον Πάρκερ και 11-12.

8′ Ο Πάρκερ μειώνει (8-12).

7′ Η άμυνα του Άρη έχει υποχρεώσει σε έξι λάθη το Περιστέρι ως τώρα.

7′ Σκοράρει και πάλι ο Βεργίνης και κάνει το 6-12. Τάιμ άουτ από το Περιστέρι. Στους 7 πόντους ο Βεργίνης.

7′ Εκτός φάσης γονατιά στο κεφάλι του Πέτρουλα στον Χαντ, δεν το βλέπουν οι διαιτητές!

7′ Τρίποντο από τον Βεργίνη και 6-10.

7′ Βολές για τον Μάντζαρη, το σκορ γίνεται 6-7.

7′ Τρίποντοαπό τον Πάσαλιτς και 4-7!

6′ Στο παιχνίδι ο Πάσαλιτς και ο Χαντ.

5′ Ο Μίτσελ ισοφαρίζει (4-4), μετά από άστοχο αιφνιδιασμό του Άρη με τον Ασημακόπουλο.

3′ Κλέψιμο του Πελεκάνου, καλάθι στον αιφνιδιασμό και 2-4.

3′ Ο Βεργίνης από την κορυφή κάνει το 2-2.

2′ Ο Γαλιώτος κάνει το 2-0.

2′ Δύο γρήγορα φάουλ για τον Τσιάρα…

Ο Δήμας στην πεντάδα με συγκεκριμένο ρόλο, την άμυνα πάνω στον Σμους Πάρκερ.

Διακοπή γιατί πέταξαν χαρτάκια οι οπαδοί του Περιστερίου.

Η πεντάδα του Άρη: Βεργίνης, Δήμας, Πελεκάνος, Τσιάρας, Χαρίσης.

Η πεντάδα του Περιστερίου: Παπαντωνίου, Πάρκερ, Κομποδιέτας, Μίτσελ, Γαλιώτος.

Οι δύο ομάδες ολοκληρώνουν την προθέρμανσή τους και ετοιμάζονται για το τζάμπολ του αγώνα.

Εκτός δωδεκάδας έμεινε τελικά ο Λευτέρης Μποχωρίδης και την θέση του πήρε ο Τάσος Δήμας.

Την τελευταία φορά που κέρδισε ο Άρης στο κλειστό “Α. Παπανδρέου” ήταν την περίοδο 2003-04 με σκορ 76-75. Έκτοτε μετράει τρεις ήττες, τις υπόλοιπες χρονιές το Περιστέρι ήταν σε χαμηλότερη κατηγορία.

Το Περιστέρι βρίσκεται στην 13η θέση με ρεκόρ 6-17. Ο Άρης είναι στην 8η θέση με ρεκόρ 10-13.

Μετά από 57 ημέρες επιστρέφει σήμερα στην δράση ο Μοχάμεντ Πάσαλιτς.

Στο ίδιο γήπεδο, ο Άρης πέτυχε φέτος την πρώτη του εκτός έδρας νίκη, με τον Πανελευσινιακό, με σκορ 85-76.