LIVE: Ρόμα – Άρης 3-0 (ΤΕΛΙΚΟ) – (photos + video)

Ο Άρης δίνει σε λίγη ώρα το πιο δυνατό φιλικό παιχνίδι στη φετινή του προετοιμασία. Κόντρα στην Ρόμα, μέσα στο Ολίμπικο, οι κίτρινοι θα προσπαθήσουν να παρουσιάσουν ένα ομοιογενές σύνολο, που θα παίξει ποδόσφαιρο στις αρχές που έχουν μπει στην Θεσσαλονίκη και το Πράτο όλο το περασμένο διάστημα. Το PRESSARIS θα καλύψει ζωντανά το σπουδαίο φιλικό στην “Αιώνια Πόλη” και θα σας μεταφέρει έγκαιρα και έγκυρα όλο το ρεπορτάζ. Μείνετε συντονισμένοι!

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ: Ρόμα – Άρης 3-0

86′ ΓΚΟΛ για τη Ρόμα με τον Ντέστρο μετά από τεράστιο λάθος του Βελλίδη.

85′ Ντοντό αντί Πίρις, νέα αλλαγή για τη Ρόμα.

84′ Ευκαιρία για τη Ρόμα με τον Λάμελα, αποκρούει ο Βελλίδης.

80′ Αγγελούδης αντί Καζναφέρη. Ο κορυφαίος του Άρη σήμερα.

77′ Κόρνερ για τον Άρη, πέρασε ανεκμετάλλευτο.

75′ Ο Τσουκάνης πήρε την θέση του τραυματία Ηρακλή.

74′ Αλλαγή για τη Ρόμα. Στο παιχνίδι ο Μαρκίνιο, εκτός ο Πιάνιτς. Ο Ντέστρο αντί του Οσβάλντο και ο Λάμελα στη θέση του Λόπεζ. Αλλαγή και κάτω από τα δοκάρια, ο Λόμποντ στη θέση του Στεκέλενμπουργκ.

73′ Τραυματίστηκε ο Ηρακλής.

71′ ΓΚΟΛ για τη Ρόμα, σκόρερ ο Μπράντλεϊ με κεφαλιά μετά από σέντρα του Ταντέι. Δεν αντέδρασε σωστά η άμυνα του Άρη, αιφνιδιάστηκε και ο Βελλίδης.

61′ Αλλαγή και για τον Άρη. Παπαστεριανός εκτός, στη θέση του ο Αντωνιάδης.

61′ Μπόγιαν αντί Τότι, Φλορέντζι αντί Ντε Ρόσι, Ρομανιόλ αντί Κάσταν, Ταντέι αντί Μπαλτζαρέτι. Τέσσερις αλλαγές για τη Ρόμα.

59′ Γκέσιος αντί Καπετάνου στο γήπεδο.

58′ Ευκαιρία για τη Ρόμα με τον Λόπεζ, αποκρούει ο Βελλίδης και σώζει τελευταία η άμυνα του Άρη.

55′ Γιαννίτσης αντί Σουνά.

54′ Αντεπίθεση του Άρη, καλή έμπνευση του Καζναφέρη, αλλά κόβουν πάλι οι Ιταλοί. Σε πολύ καλή κατάσταση ο μεσοεπιθετικός του Άρη.

53′ Σουτ του Πίρις, αποκρούει και πάλι ο Βελλίδης.

52′ Φοβερή κεφαλιά του Μπράντλεϊ από σέντρα του Μπαλτζαρέτι, αποκρούει εντυπωσιακά ο Βελλίδης και δέχεται τα συγχαρητήρια του Οσβάλντο.

50′ Καλή προσπάθεια από τον Καζναφέρη από την αριστερή πλευρά, σωστή σέντρα, αλλά οι Ιταλοί έκοψαν την επίθεση του Άρη.

46′ Αλλαγή για τον Άρη. Ο Μαργαρίτης μπήκε στο παιχνίδι στην θέση του Νταμαρλή.

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ: Ρόμα – Άρης 1-0

37′ Ευκαιρία για την Ρόμα από μπαλιά του Οσβάλντο στον Λόπεζ, όμως έσωσε ο Βελλίδης, ο οποίος χτύπησε στο κεφάλι! Κανένα πρόβλημα για τον πορτιέρο του Άρη που σηκώθηκε και συνεχίζει.

34′ Κόρνερ για τον Άρη, το κέρδισε ο Καζναφέρης.

32′ Ευκαιρία για τη Ρόμα με τον Μπαλτζαρέτι, απέκρουσε το σουτ του Ιταλού διεθνή ο Βελλίδης.

31′ Προσπαθεί να αντιδράσει ο Άρης μέσα στο Ολίμπικο, όμως και η Ρόμα έχει ανεβάσει την απόδοσή της…

25′ ΓΚΟΛ για τη Ρόμα με τον Οσβάλντο. Σουτ έξω από την περιοχή, δεν μπόρεσε να αντιδράσει έγκαιρα ο Βελλίδης. Γκολ από το… πουθενά για τους Ρωμαίους.

24′ Αψιμαχίες μεταξύ Ηρακλή και Οσβάλντο.

23′ Φάουλ με τον Τότι σε καλό σημείο. Κεφαλιά του Μπουρντίσο, άουτ η μπάλα.

21′ Φάουλ του Μπαλτζαρέτι στον Καζναφέρη σε καλό σημείο για τον Άρη. Στην εξέλιξη της φάσης εξαιρετικό σουτ του Σουνά, λίγο έξω από τα δοκάρια η μπάλα.

15′ Τετ α τετ του Καζναφέρη, υποψία για πέναλτι από τον Στεκέλενμπουργκ, κόρνερ δείχνει ο διαιτητής! Φοβερή ευκαιρία για τον Άρη στην αντεπίθεση.

13′ Όμορφη προσπάθεια του Καζναφέρη, όμως το σουτ του έξω από την περιοχή δεν απειλεί τον Στεκέλενμπουργκ.

11′ Κίνδυνος για την εστία του Βελλίδη από σέντρα του Μπράντλεϊ, ευτυχώς δεν απείλησε ο Οσβάλντο.

6′ Αναγνωριστικό παιχνίδι με τη Ρόμα να έχει ελαφριά υπεροχή των κινήσεων και να προσπαθεί να επιτεθεί. Χωρίς πρόβλημα η αμυντική λειτουργία του Άρη.

3′ Εξαιρετική αμυντική προσπάθεια του Παντίδου.

1′ Ξεκίνησε το παιχνίδι!

Ο Κάρμινε Ρούσο είναι ο διαιτητής του αγώνα.

27 βαθμούς Κελσίου στη Ρώμη αυτή την ώρα και στο 49% τα επίπεδα υγρασίας, σύμφωνα με την επίσημη ενημέρωση.

Πολύς κόσμος στο Ολίμπικο απόψε… Γεμάτο το ιστορικό γήπεδο της Ρώμης!

Οι Ιταλοί έχουν κάνει λάθος για τον Γιάννη Γιαννιώτα, ο οποίος είναι σπίτι του και… περιμένει να δει το παιχνίδι!

ΑΡΗΣ: Βελλίδης, Ασλανίδης, Παπαζαχαρίας, Παντίδος, Καζναφέρης, Τριανταφυλλάκος, Παπαστεριανός, Ηρακλής, Καπετάνος, Σουνάς, Νταμαρλής.

ΡΟΜΑ: Στεκέλενμπουργκ, Πίρις, Μπουρντίσο, Καστάν, Μπαλτζαρέττι, Μπράντλεϊ, Ντε Ρόσσι, Πιάνιτς, Λόπεζ, Οσβάλντο, Τότι.

Οι κίτρινοι είχαν αντιμετωπίσει την Ρόμα στο κύπελλο UEFA το 2005. Είχαν χάσει στο Ολίμπικο με 5-1 και είχαν φέρει ισοπαλία χωρίς τέρματα στο “Κλεάνθης Βικελίδης”, κρατώντας το αήττητο της έδρας απέναντι σε μια σπουδαία ομάδα.

Αυτό είναι το πρώτο παιχνίδι του Τσέχου τεχνικού, Ζντένεκ Ζέμαν στο Ολίμπικο μετά από 13 χρόνια. Ο Ζέμαν ήταν προπονητής της Ρόμα την διετία 2007-09.

Είχαν προπωληθεί περισσότερα από 20.000 εισιτήρια και συνολικά στο Ολίμπικο αναμένονται πάνω από 30.000 οπαδοί της ιταλικής ομάδας.

Αυτό το φιλικό είναι ουσιαστικά η παρουσίαση της νέας Ρόμα μπροστά στο κοινό της.