Mπορεί και χωρίς Ρονάλντο η Γιουβέντους!

Παρά το γεγονός πως έμεινε με παίκτη λιγότερο από το 29΄ λόγω της… αστείας αποβολής του Κριστιάνο, η Γιουβέντους πέρασε με 0-2 από την έδρα της Βαλένθια σε ματς που ο διαιτητής Μπριχ έδωσε 3 πέναλτι!

Βαλένθια (Μαρθελίνο): Νέτο, Βέζο (57′ Τσερίσεβ), Γκάμπριελ, Μουρίγιο, Γκαγιά, Παρέχο, Βας, Σολέρ, Γκουέντες (70′ Πιτσίνι), Ροντρίγκο, Μπατσουαγί (70′ Γκαμεϊρό)

Γιουβέντους (Μάξι Αλέγκρι): Σέζνι, Κιελίνι, Μπονούτσι, Ζοάο Κανσέλο, Αλεξ Σάντρο, Κεντίρα (23′ Τσαν), Πιάνιτς (64′ Ντάγκλας Κόστα, 89′ Ρουγκάνι), Ματουιντί, Μπερναρντέσκι, Κριστιάνο Ρονάλντο, Μάντζουκιτς.
Ρεάλ – Ρόμα 3-0

Μάντσεστερ Σίτι – Λιόν 1-2

Βικτόρια Πλζεν – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 2-2

Η Πλζεν έφτασε μία ανάσα από τη νίκη στην πρεμιέρα, όμως είδε τα πιτσιρίκια της ΤΣΣΚΑ να κάνουν την αντεπίθεση στο δεύτερο μέρος και στο τέλος να φεύγουν με ισοπαλία 2-2 από την Τσεχία με πέναλτι του Βλάσιτς στο 5’ των καθυστερήσεων!

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά, πίεσαν από το πρώτο λεπτό, έχασαν ευκαιρίες από νωρίς και πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με το σκορ στο 2-0. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Κρμέντσικ, ο οποίος άνοιξε το σκορ στο 29’, ενώ στο 41’ έκανε και το 2-0! Οι Ρώσοι, όμως, μπήκαν αποφασισμένοι στην επανάληψη και στο 49’ μείωσαν σε 2-1 με τον φορμαρισμένο Τσάλοβ.

Ο ρυθμός άνοιξε, αμφότερες οι ομάδες είχαν τις ευκαιρίες τους και από τη στιγμή που οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να τελειώσουν το ματς, δέχθηκαν την πρωτοβουλία στην τελευταία φάση. Ένα ανόητο πέναλτι έδωσε την ευκαιρία στην ΤΣΣΚΑ να κάνει το 2-2 με τον Βλάσιτς και να πάρει ανέλπιστα το βαθμό στην πρεμιέρα!

Πλζεν (Πάβελ Βρμπα): Κόζατσικ, Ρέζνικ, Χούμπνικ, Πέρνιτσα, Λιμπέρσκι, Χόραβα (89’ Χέιντα), Χροσόφσκι, Κόλαρ (64’ Τσερμάκ), Κόβαρικ, Κόπιτς, Κρμέντσικ (74’ Ρέζνιτσεκ)

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Βίκτορ Γκοντσαρένκο): Ακινφέεβ, Φερνάντες, Τσερνόβ, Μπεκάο, Ναμπάμπκιν, Ομπλικόβ, Τζαγκόεβ (74’ Ζαμαλεντίνοβ), Μπιολ, Εφρέμοβ (46’ Αχμέτοβ), Βλάσιτς, Τσάλοβ (81’ Σίγκουρντσον)

Μπενφίκα – Μπάγερν 0-2

Με Λεβαντόβσκι και Ρενάτο Σάντσες η Μπάγερν πέρασε από την έδρα της Μπενφίκα (0-2) στον όμιλο που συμμετέχει και η ΑΕΚ.

Γιουνγκ Μπόις – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-3
Γιουνγκ Μπόις (Χεράρδο Σεοάν): Μπάλμος, Μπενίτο, Καμαρά, Φον Μπέργκεν, Μπαπού, Σανόγκο, Σόου (59’ Αεμπίσχερ), Φάσναχτ (65’ Νγκαμαλό), Σουλεϊμάνι, Ασαλέ, Οαρό (75’ Νσαμέ)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Ζοσέ Μουρίνιο): Ντε Χέα, Ντάλοτ, Λίντελοφ, Σμόλινγκ, Σο, Φρεντ (69’ Φελαϊνί), Μάτιτς, Πογκμπά (75’ Περέιρα), Μαρσιάλ, Ράσφορντ (69’ Μάτα), Λουκάκου

Σαχτάρ – Χοφενχάιμ 2-2