Ήττα (55-80) από τον Ολυμπιακό με διαφορά που δεν… άξιζε

Ο Άρης ηττήθηκε από τον Ολυμπιακό με 55-80 στο Αλεξάνδρειο στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Stoiximan.gr Basket League, πληρώνοντας πρωτίστως δικά του διαστήματα αδράνειας. Πάντως σε καμία περίπτωση το τελικό σκορ δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του αγώνα…

Τα προβλήματα του Άρη στο πρώτο ημίχρονο ξεκίνησαν από την επίθεσή του. Μετά το αρχικό 5-0 στο πρώτο λεπτό, οι κίτρινοι έγιναν περισσότερο ανυπόμονοι από ότι θα έπρεπε στην επιθετική λειτουργία τους, τελείωναν βιαστικά τις επιθέσεις τους και από τη στιγμή που ο Ολυμπιακός είχε τα κορμιά να ελέγξει το ριμπάουντ, δημιούργησε τις προϋποθέσεις για να ξεφύγει σταδιακά.

Ο Άρης με 3/10 δίποντα και 1/5 τρίποντα στο πρώτο μέρος βρέθηκε πίσω με 14-22, με τους φιλοξενούμενους να επιβάλλουν τον ρυθμό τους από τη στιγμή που πέρασε στο ματς ο Στρέλνιεκς.

Η δεύτερη περίοδος ήταν κακή για τον Άρη, που δεν μπόρεσε να “ματσάρει” το μέγεθος των παικτών του Ολυμπιακού. Ο Σφαιρόπουλος επέλεξε να παίξει για αρκετή ώρα με Παπανικολάου – Παπάπετρου στη περιφέρεια, έβαλε τους δύο συγκεκριμένους παίκτες να ποστάρουν Γουίβερ και Αθηναίου και εκεί έγινε η διαφορά.

Στα μέσα της δεύτερης περιόδου το σκορ ήταν 16-29 και όταν ο Άρης προσπάθησε να πιέσει σε όλο το γήπεδο, ο Στρέλνιεκς είχε το καθαρό μυαλό να βρει τις σωστές πάσες και να βγουν εύκολα καλάθια για τον Ολυμπιακό που ξέφυγε με 21-38 (18’) και 22-43 (19’) πριν το ημίχρονο κλείσει στο 24-45.

Ο Γιαννάκης έπαιξε με ψηλό σχήμα σε όλη τη τρίτη περίοδο, με τον Βασιλόπουλο σε θέση “3” και είδε την ομάδα του να παίζει ένα επίπεδο πάνω σε σχέση με το πρώτο μέρος. Κατάφερε σε μεγάλο βαθμό να “ματσάρει” τον Ολυμπιακό στη δύναμη, κατάφερε να μειώσει στους 13 πόντους τη διαφορά (45-58 στο 29’), αλλά οι ερυθρόλευκοι έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +17 (45-62).

Οι κίτρινοι μείωσαν στους 13 πόντους με το ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου (49-62, 51-64), αλλά έχασαν σημαντικές ευκαιρίες να ρίξουν ακόμα περισσότερο τη διαφορά. Αυτό εκμεταλλεύτηκε ο Ολυμπιακός, που βρήκε ελεύθερα τρίποντα με Παπαπέτρου και Τολιόπουλο και ξέφυγε με 51-71 (36’), βάζοντας τέλος στις όποιες ελπίδες είχε ο Άρης για την ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 24-45, 45-62, 55-80.