NBA: Ο Έντουαρντς εκτέλεσε με 36αρα τους Γκρίζλις, break των Γουλβς με 130-117 και 1-0

Ο Άντονι Έντουαρντς έκανε ονειρεμένο ντεμπούτο στα playoffs με 36 πόντους, ο Καρλ-Άντονι Τάουνς ακολούθησε με 29 πόντους και οι Γουλβς άλωσαν το Μέμφις με 130-117 στο Game 1 του πρώτου γύρου των playoffs, κάνοντας το 1-0 στην σειρά.

Ο Άντονι Έντουαρντς αγωνίζεται για πρώτη φορά στην καριέρα του στα playoffs. Μόνο με πρωτάρη πάντως δεν έμοιαζε στο ντεμπούτο του, αφού οδήγησε τους Γουλβς στην νίκη με 117-1130 μέσα στο Μέμφις στο Game 1 του πρώτου γύρου των playoffs, με την Μινεσότα να καταφέρνει χάρη σε αυτό το “break” να κάνει το 1-0 στην σειρά.

Ο Έντουαρντς ήταν ασταμάτητος, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 36 πόντους και 6 ασίστ. Από κοντά τον ακολούθησε ο Καρλ-Άντονι Τάουνς με 29 πόντους και 13 ριμπάουντ, με τον Μαλίκ Μπίσλι να προσθέτει 23 πόντους, σε μία βραδιά που η Μινεσότα είχε 16/41 τρίποντα, έκανε ρεκόρ ομάδας σε αγώνα playoffs με 130 πόντους και δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά “κλείδωσε” την νίκη στην 4η περίοδο.

Για τους Γκρίζλις, που είδαν την αποχή μίας εβδομάδας από αγώνες να τους στοιχίζει, ο Τζα Μοράντ είχε 32 πόντους, ο Ντίλον Μπρουκς 24 πόντους και ο Ντέσμοντ Μπέιν 17 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 33-41, 62-65, 92-97, 117-130

ΓΚΡΙΖΛΙΣ: Τζάκσον 12 (4/13 σουτ, 0/5 τρίποντα), Μπρουκς 24 (3), Άνταμς, Μοράντ 32 (8 ασίστ), Μπέιν 17 (6/15 σουτ, 3 τρίποντα), Κλαρκ 13 (12 ριμπάουντ), Άντερσον 6 (6 ριμπάουντ), Τζόουνς 7 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Μέλτον 2, Γουίλιαμς 4

ΓΟΥΛΒΣ: Βάντερμπιλτ 2 (6 ριμπάουντ), Έντουαρντς 36 (4/11 τρίποντα, 6 ασίστ), Τάουνς 29 (2 τρίποντα, 13 ριμπάουντ), Μπέβερλι 10 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ράσελ 10 (2/11 σουτ, 1 τρίποντο, 9 ασίστ), Πρινς 5 (1), ΜακΝτάνιελς 15 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Ριντ, ΜακΛάγκλιν, Μπίσλι 23 (4/10 τρίποντα, 5 ριμπάουντ)