O Γιαννιώτας, το… vamos και ο ρόλος του Αγκάνθο

Ο Γιάννης Γιαννιώτας με την είσοδό του στην αναμέτρηση του Κυπέλλου Ελλάδας στο “Ελ Πάσο” κόντρα στην Καλλιθέα, όχι μόνο κατάφερε να χριστεί σκόρερ για δεύτερο συνεχόμενο ματς, έπειτα από το τέρμα που πέτυχε στην Τρίπολη, αλλά προσπάθησε να ανεβάσει την ψυχολογία της ομάδας μετά τη μείωση του σκορ σε 3-1.

Ήταν κατά γενική ομολογία, ο παίκτης που ξεχώρισε. Ο διεθνής επιθετικός, πέρασε στο ματς στη θέση του Δημήτρη Σουνά στο 69′ προκειμένου με την ταχύτητά του να κυνηγήσει το γκολ και να καταστήσει πιο εφικτό το ενδεχόμενο πρόκρισης στην επόμενη φάση του θεσμού στον επαναληπτικό του “Κλεάνθης Βικελίδης” την Κυριακή 23 Δεκεμβρίου.
Δέκα λεπτά αρκούσαν ώστε ο 19χρονος παίκτης των “κίτρινων” να βρει δίχτυα, και να αναθερμάνει τις ελπίδες για το συγκρότημα του Λούκας Αλκαράθ. Ο Γιαννιώτας, μετά την επίτευξη του γκολ έτρεξε κατευθείαν προς τους συμπαίκτες του αφενός για να πανηγυρίσει το συγκεκριμένο τέρμα και αφετέρου για να εμψυχώσει τους συμπαίκτες του που αγωνίζονταν με την ψυχολογία στο ναδίρ μετά το 3-0 που σημειώθηκε τρία λεπτά νωρίτερα.

Ο “μικρός” που εξελίσσεται σε μεγάλο πρωταγωνιστή του φετινού Άρη προσπάθησε με τις φωνές και τις χειρονομίες του να “ξυπνήσει” τους συναθλητές του και να τους αναπτερώσει το πεσμένο ηθικό δείχνοντάς τους ότι η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία. Αυτή ακριβώς η κίνηση μας έφερε στο μυαλό το “πάμε” ή αλλιώς “vamos” του Νταβίντ Αγκάνθο μετά το γκολ που σημείωσε στην Τούμπα εναντίον του ΠΑΟΚ τον περασμένο Σεπτέμβριο.

Δεν είναι τυχαίο, ότι ο Γιαννιώτας θεωρεί σαν… «δάσκαλό» του τον Αγκάνθο, τον συμβουλεύεται και προσπαθεί να κερδίσει από την μεγάλη πείρα του Ισπανού. Ο τελευταίος έχει παίξει σημαντικό ρόλο στη γενικότερα αλλαγή του νεαρού επιθετικού, ακόμη και στον τρόπο με τον οποίο αντιδράει μέσα στο γήπεδο.

Όλα δείχνουν ότι εάν ο Γιαννιώτας συνεχίσει έτσι θα καταφέρει να βοηθήσει τα μέγιστα τον Άρη και φυσικά τον ίδιο…