O Τολιόπουλος το… βιολί του! Κορυφαίος του Άρη στη νέα (δύσκολη) νίκη

Και ο Τολιόπουλος το βιολί του! Ο διεθνής γκαρντ ήταν και πάλι ο κορυφαίος του Άρη, παίρνοντάς τον από το χέρι και οδηγώντας τον στη δύσκολη νίκη επί της Καρδίτσας.

Ο 27χρονος παίκτης ήταν ο ηγέτης των κιτρινόμαυρων, δίνοντας το σύνθημα για την αντεπίθεση στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά με διαφορά δέκα πόντων, σημειώνοντας μεγάλα καλάθια (σκόραρε τους 15 από τους 22 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο).

Πέτυχε 13 πόντους στην τρίτη περίοδο και δύο στην τέταρτη, όμως το μοναδικό καλάθι, που σημείωσε ήταν ένα από τα κρισιμότερα, καθώς έκανε το σκορ 60-57, λιγότερο από δύο λεπτά για τη λήξη.

Συνολικά μέτρησε 22 πόντους (4/4 β., 3/7 δπ., 4/8 τρ.), προσθέτοντας δύο ριμπάουντ, τρεις ασίστ, ένα κλέψιμο κι ένα λάθος, σε 28:08 συμμετοχής. Συγκέντρωσε 19 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης και είχε για ένα ακόμη παιχνίδι την καλύτερη επίδοση για την ομάδα του Άρη.

Το σημαντικότερο, όμως, όλων που φαίνεται από τη γλώσσα του σώματος και τον τρόπο, που αγωνίζεται, είναι ότι έχει αποκτήσει τεράστια αυτοπεποίθηση. Είναι χαρακτηριστικό ότι, στα σημεία που ο “Τολιό” ήταν στον πάγκο, ο Άρης δυσκολευόταν να βρει επιθετικό εκφραστή και παίκτη, που θα τον “κουβαλήσει” επιθετικά κι αυτό είναι κάτι, το οποίο πρέπει να αλλάξει, γιατί δεν μπορεί να έχει τόσο μεγάλη εξάρτηση μόνο απ’ αυτόν.