PRESSARIS Ανάλυση: Άλλος Μαρμπλ μετά την ευκαιρία που του δόθηκε (photos + videos)

Ώρες μετά την ήττα από τον ΠΑΟΚ στο Αλεξάνδρειο οι εκπρόσωποι του Ντέβιν Μαρμπλ γίνονταν γνώστες του προβληματισμού στον Άρη για την απόδοση του 24χρονου γκαρντ. “Δώστε του άλλη μία ευκαιρία”, ήταν η απάντησή τους και ο Μαρμπλ δείχνει πως έχει αρπάξει αυτή την ευκαιρία.

Ο Αμερικανός τέσσερις μέρες μετά από εκείνη την πολύ άσχημη βραδιά αντέδρασε. Είχε 21 πόντους με τους Μπάκεν Μπέαρς, παίρνοντας ειδικά στο ξεκίνημα πολλές επιθέσεις πάνω του. Είχε 4 πόντους με τον Κόροιβο, αλλά δεν είχε “χώρο” να κάνει παιχνίδι γιατί ήταν σε εξαιρετική βραδιά ο Μάικλ Τζένκινς και από εκεί και πέρα παρουσιάζει ακόμα μεγαλύτερη πρόοδο.

Στη Ναχαρίγια μπήκε στον αγώνα στο τελευταίο λεπτό της πρώτης περιόδου και προσέφερε στους κίτρινους ποιότητα στην επίθεση με 14 πόντους σε (σχεδόν) 20 λεπτά.nahariya_aris_marble3

Ακολούθησε ο αγώνας με τον Ολυμπιακό, όπου έκανε αρκετά καλή εμφάνιση, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο. Τελείωσε τον αγώνα με 9 πόντους, 4 ριμπάουντ και 5 ασίστ σε 36 λεπτά συμμετοχής και βρέθηκε τόση ώρα στο παρκέ προφανώς γιατί είχε και σωστή αμυντική συμπεριφορά.

aris_oly_marble

Με την Μπάνβιτ έπαιξε σχεδόν 30 λεπτά και είχε 13 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ, όντας θετικός και σε κρίσιμα σημεία για τους κίτρινους, ενώ χθες τα έκανε όλα στο διάστημα που ο Άρης προσπαθούσε να ανατρέψει το -21 (60-39 στο 25’). Πέτυχε τους 18 από τους 28 πόντους στο στην τέταρτη περίοδο και τις δύο παρατάσεις και σίγουρα φανέρωσε έναν εαυτό που δεν είχε δείξει μέχρι σήμερα.

Κόροιβος – Άρης (94-99): 28π., 3/3β., 11/17δπ., 1/7τρ., 10ρ., 1ασ., 3κλ. σε 47’

Σύνολο (5-1): 14,8π., 13/19β. (68,4%), 26/47 (55,3%), 8/27 (29,6%), 3,8ρ., 2ασ., 1,3κλ., σε 29’