PRESSARIS-Ανάλυση: Ο Κλόμπουτσαρ και το… ελληνικό παρελθόν του!

Ο Γιάκα Κλόμπουτσαρ είναι παίκτης του Άρη και το PRESSARIS θυμάται τις αναμετρήσεις του 34χρονου γκαρντ κόντρα σε ελληνικές ομάδες.

Ενώ ήταν ένα από τα μεγάλα αστέρια των μικρών εθνικών ομάδων της Σλοβενίας, με πολλές συμμετοχές σ’ αυτές,  δεν έτυχε ποτέ να συναντήσει την Ελλάδα σε επίπεδο εφήβων ή Νέων Ανδρών.

Αυτό έγινε βέβαια σε επίπεδο Ανδρών και μάλιστα σε ματς σπουδαίας σημασίας. Στο Ευρωμπάσκετ του 2009 και στον μικρό τελικό, όπου η Ελλάδα κατάφερε εν τέλει να πάρει το ματς (57-56) και μαζί το χάλκινο μετάλλιο. Ο 22χρονος τότε Κλόμπουτσαρ αγωνίστηκε για 12 λεπτά, έχοντας 4 ριμπάουντ αλλά και 0/3 σουτ. Ο μοναδικός του πόντος προήλθε από ελεύθερη βολή.

Λίγους μήνες μετά και όντας παίχτης της Ολίμπια (Γιούνιον τότε) Λουμπλιάνας έρχεται αντιμέτωπος με το Μαρούσι για τους ομίλους της Ευρωλίγκα.

29 Οκτωβρίου του ’09 το πρώτο παιχνίδι στην Σλοβενία, με την ομάδα του κόουτς Μπαρτζώκα, αλλά και του μετέπειτα κιτρινόμαυρου Γκόρντον Λούκας, να φεύγει με το διπλό (75-81). Ο Κλόμπουτσαρ δεν είχε μεγάλη συμμετοχή στο παιχνίδι (12 λεπτά) και μοιραία αρκέστηκε στα 2 κλεψίματα και το ένα ριμπάουντ, δίχως να επιχειρήσει προσπάθεια για σουτ. Για την Ολίμπια στυλοβάτης σ’ εκείνο το ματς ήταν ο Ματτ Ουόλς (32π.), ο οποίος λίγους μήνες αργότερα κατηφόρισε προς Θεσσαλονίκη για να φορέσει την φανέλα του Άρη.

Παρόμοια κατάληξη για την ομάδα του Κλούμποτσαρ είχε και ο επαναληπτικός αγώνας στην Αθήνα. Σκορ 74-62 υπέρ του Αμαρουσίου, με τον αριστερόχειρα νεαρό να καταγράφει 2 τελικές πάσες και 0/1 σουτ σε μόλις 8 λεπτά συμμετοχής.

Τελευταία φορά που κλήθηκε να αντιμετωπίσει ελληνική ομάδα ήταν πάλι κόντρα στην Εθνική. Ευρωμπάσκετ 2015 και αυτή τη φορά για την φάση των ομίλων, με την «επίσημη αγαπημένη» του κόουτς Κατσικάρη να στελεχώνεται απ’ όλα τα αστέρια της εποχής (Σπανούλης-Αντετοκούνμπο-Καλάθης-Ζήσης-Πρίντεζης-Μπουρούσης-Κουφός). Αποτέλεσμα ξανά αρνητικό για την Σλοβενία του Κλόμπουτσαρ, με τον 28χρονο τότε γκαρντ να έχει αναβαθμισμένο ρόλο στην τακτική του κόουτς Ζντοβτς. Στα 28 λεπτά συμμετοχής, παρά την αμυντική του προσήλωση , έμεινε ιδιαίτερα άστοχος (1/6 σουτ) καταγράφοντας μόλις 2π.-1ρ.-2ασ.

Βέβαια δυο αγωνιστικές πιο πριν κόντρα στην Γεωργία είχε κάνει μια τρομερή βραδιά, αναμφίβολα στην καλύτερη εμφάνισή του με την Σλοβενία σε επίπεδο Ανδρών. Σε 26 λεπτά, 20 πόντοι με 75% ευστοχία (3/4 3π.), 4 ριμπάουντ, 2 τελικές πάσες και ένα κλέψιμο για το τελικό 79-68 υπέρ της Σλοβενίας.