PRESSARIS Ανάλυση: Πώς η κούραση φέρνει αγωνιστική κατάρρευση στο 4ο δεκάλεπτο

Δύο σερί ήττες για τον Άρη, από την Λάρισα εκτός έδρας και από τον Ιωνικό στο Παλέ, με τα ίδια… συμπτώματα και κυρίως με αγωνιστική κατάρρευση στο τελευταίο δεκάλεπτο. Ιδού οι αποδείξεις.

Stoiximan.gr: Το Παιχνίδι σου Καλύτερο με Live Streaming και Cash-out (ισχύουν όροι & προϋποθέσεις)!

Ο Άρης ολοκληρώνοντας τα πρώτα τρία δεκάλεπτα και στους δύο αγώνες ήταν μέσα στο παιχνίδι, διεκδικούσε τη νίκη. Στην Λάρισα έχανε με 71-66, στο Αλεξάνδρειο χθες το σκορ ήταν 60-61.

Μπαίνοντας στην τέταρτη περίοδο η παράμετρος κούραση είναι πιο εμφανής στα πόδια των παικτών του Άρη σε σχέση με τους παίκτες της Λάρισας και του Ιωνικού.

Οι κίτρινοι και στα δύο τέταρτα 10λεπτα των αγώνων που έχασαν σκόραραν μόλις και μετά βίας 12 πόντους, δέχθηκαν 21 και 16 αντίστοιχα και ηττήθηκαν σε δύο παιχνίδια που θα έπρεπε να έχουν κερδίσει.

Ο Άρης χθες είχε στην τέταρτη περίοδο 2/6 βολές, 5/9 δίποντα, 0/4 τρίποντα και 2 λάθη. Αυτή η αστοχία – 33% στις βολές, 38,54% εντός πεδιάς – είναι αποτέλεσμα της κούρασης, συνέπεια της οποίας είναι να μην υπάρχει καθαρό μυαλό και σωστές επιλογές. Το εξήγησε και ο Σούλης Μαρκόπουλος λέγοντας χθες πως οι παίκτες του στο διάστημα αυτό ζητούσαν συνεχώς να γίνουν αλλαγή γιατί δεν είχαν ανάσες.

Ο Άρης στην Λάρισα, είχε στην τέταρτη περίοδο 4/8 βολές, 4/9 δίποντα, 0/2 τρίποντα και 5 λάθη, τα περισσότερα εκ των οποίων έγιναν εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό για τον αντίπαλο. Αποτέλεσμα της κούρασης, που οδήγησε σε κακές επιλογές και μια ήττα με 14 πόντους που δεν αντικατόπτριζε την εικόνα του αγώνα.

Το θέμα της αγωνιστικής κατάρρευσης δεν έχει να κάνει με την ποιότητα (μόνο). Έχει να κάνει (κυρίως) με την ποσότητα. Οι παίκτες του Άρη είναι λίγοι αριθμητικά στην περιφέρεια, η οποία σε ποσοστό 80-90% κερδίζει αγώνες, ειδικά όταν αυτοί κρίνονται στο τέλος, όπως συνέβη και στα δύο παιχνίδια των κίτρινων.

Αν προσθέσει κανείς ότι οι ψηλοί του Άρη δεν έχουν αθλητικότητα και βγάζουν 30-35 λεπτά στο παρκέ, μπορεί εύκολα (δυστυχώς) να αντιληφθεί τα αίτια των δύο ηττών.