PRESSARIS-Aνάλυση: Τι άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο και συνήλθε ο Άρης!

Ο Άρης του πρώτου ημιχρόνου θύμισε αρκετά τον Άρη των πρώτων αγωνιστικών του πρωταθλήματος, τότε που η εικόνα της ομάδας στον αγωνιστικό χώρο δεν έπειθε και πολλούς ότι υπάρχει όντως διαφορά ποιότητας με τις υπόλοιπες ομάδες της κατηγορίας.

Πολλά λάθη σε κοντινές και μακρινές μεταβιβάσεις, μονότονη ανάπτυξη παιχνιδιού κυρίως από τα άκρα και  αρκετές χαμένες μονομαχίες από αντίπαλους ποδοσφαιριστές συνέθεταν το “παζλ” της εμφάνισης των “κίτρινων” στα πρώτα 45 λεπτά. Με τρεις λέξεις μία παρουσία άνευρη, ανούσια και απαισιόδοξη…

Τι άλλαξε όμως και ο Άρης έδειξε σημάδια ανάκαμψης στο δεύτερο μέρος, για να φτάσει στο ευρύ αλλά όχι και τόσο εύκολο 3-0; Τέσσερις παράμετροι, μετέτρεψαν την αποκαρδιωτική εμφάνιση του Άρη στο πρώτο μέρος σε… κακή παρένθεση.

Α. Το γκολ του Φερνάντες: Eίναι γεγονός ότι όταν επετεύχθη στο 60ο λεπτό της αναμέτρησης, ένα τεράστιο βάρος έφυγε από τις πλάτες των παικτών του Άρη. Το άγχος του αποτελέσματος δεν υπήρχε πλέον, κάτι που έδωσε άλλον αέρα στις κινήσεις της ομάδας του Σίνισα Ντομπρασίνοβιτς.

Β. Είσοδος Καπνίδη: H παρουσία του και μόνο έδωσε άλλη πνοή στην επίθεση του Άρη. Πιο ταχύς από τον Κωνσταντινίδη και πιο ευέλικτος προσπάθησε από τα πρώτα λεπτά να δημιουργήσει κινδύνους παίρνοντας την μπάλα αρκετά μακριά από την μεγάλη περιοχή. Φυσικά, σκόραρε το δεύτερο τέρμα, ενώ έφτιαξε και το τρίτο.

Γ. Νάκας αντί Σουνά: O Δημήτρης Σουνάς ήταν ο “αδύναμος κρίκος” του χθεσινού Άρη. Ξεκίνησε με διάθεση το παιχνίδι, αλλά όσο περνούσε η ώρα έμοιαζε να τον… καταπίνει το γήπεδο. Αν και καθυστερημένα ο Ντομπρασίνοβιτς τον αντικατέστησε με τον Νάκα που σε αντίθεση με τον Σουνά προσπάθησε να φανεί πιο ουσιαστικό και σε ένα βαθμό τα κατάφερε πολύ καλά. Χρεώνεται σημαντικό μερίδιο από το δεύτερο γκολ του Άρη με τον Καπνίδη, καθώς προήλθε από δική του σέντρα.

Δ. Απελευθερώθηκε κι άλλο ο Πόι: H είσοδος του Καπνίδη στον αγωνιστικό χώρο έδωσε την ευκαιρία στον Μάουρο Πόι να παίξει έναν πιο ελεύθερο ρόλο στο παιχνίδι. Ο Αργεντινός άφησε για λίγο στην άκρη το μυαλό του από την κορυφή της επίθεσης και με συνεχόμενες αλλαγές θέσεων προσπάθησε να βρει κενούς διαδρόμους. Το κατάφερε στο 85΄, όταν και σφράγισε με το 10ο φετινό του τέρμα τη νίκη του Άρη.