PRESSARIS – LIVE: Παναθηναϊκός – Άρης 76-69 (ΤΕΛΙΚΟ)

Ο Άρης θέλει να φανεί όσο το δυνατόν πιο ανταγωνιστικός κόντρα στον Παναθηναϊκό, στο ΟΑΚΑ (18:00) και μέσα από μια τέτοια εμφάνιση να διεκδικήσει τις πιθανότητες νίκης που έχει στο παιχνίδι, με το οποίο πέφτει η αυλαία της 10ης αγωνιστικής. Ανεξάρτητα από τη διαφορά που χωρίζει τις δυο ομάδες οι κίτρινοι έχουν το κίνητρο να κοιτάξουν στα μάτια τον αντίπαλο και να δείξουν νοοτροπία νικητή, όπως τόνισαν τα τελευταία εικοσιτετράωρα οι παίκτες τους. Το PRESSARIS θα σας μεταφέρει την εξέλιξη του αγώνα και όλο το ρεπορτάζ.

Η τελευταία νίκη του Άρη επί του Παναθηναϊκού στο ΟΑΚΑ σημειώθηκε το 1997 με σκορ 79-77

Η 12άδα του Άρη: Πάσαλιτς, Μανωλόπουλος, Γκίκας, Ριντ, Τόμας, Χαρίσης, Καραθανάσης, Βεζένκοφ, Νέιμικ, Μούρτος, Σίμτσακ, Αντεγκμπόγιε.

Διαιτητές του αγώνα είναι οι Μπήτης, Παφίλης, Λόρτος και κομισάριος ο Παλάτος.

Εκτός αποστολής έμεινε τελικά ο Δημήτρης Διαμαντίδης που αντιμετώπισε πρόβλημα τραυματισμού.

Η 12άδα του Παναθηναϊκού: Χαραλαμπόπουλος, Σλότερ, Μποχωρίδης, Γιάνκοβιτς, Φώτσης, Παππάς, Μαυροκεφαλίδης, Κόνιαρης, Μπλουμς, Ράιτ, Γκιστ, Μπατίστα.

Λίγος ο κόσμος στο ΟΑΚΑ για να παρακολουθήσει το παιχνίδι

Η πεντάδα του Παναθηναϊκού: Σλότερ, Μποχωρίδης, Γιάνκοβιτς, Φώτσης και Μπατίστα

Η πεντάδα του Άρη: Πάσαλιτς, Ριντ, Τόμας, Βεζένκοφ και Νέιμικ

1΄  Ο Τόμας ανοίγει το σκορ (0-2)

2′ Ο Φώτσης ανταποδίδει (2-2)

2′ Δίποντο απο τον Μποχωρίδη 4-2

2′ Τρίποντο του Βεζένκοφ και 4-5!

3′ 2/2 βολές από τον Μπατίστα (6-5)

3′ Δεύτερο τρίποντο για τον Άρη με τον Πάσαλιτς και 6-8

3′ 2/2 βολές του Γιάνκοβιτς (8-8)

4′ Ο Βεζένκοφ στη γραμμή, ευστοχεί μια βολή και εκ νέου προβάδισμα για τον Άρη (8-9)

5′ Αιφνιδιασμός με τον Μπατίστα και 10-9

5′ Καλάθι και φάουλ από τον Τόμας που έχει ξεκινήσει πολύ καλά (10-12)

6′ Κάρφωμα του Ριντ και 10-14 για τον Άρη

6′ Ο Μπατίστα μειώνει σε 12-14

6′ Τρίποντο του Βεζένκοφ που είναι “ζεστός” (12-17)

7′ Καλάθι απο τον Παππά (14-17)

7′ Πρώτοι πόντοι του Σίμτσακ στο παιχνίδι (14-19)

8′ Νέο δίποντο του Παππά (16-19)

9′ Επτά συνεχόμενοι πόντοι για τον Παππά που ευστοχεί σε τρίποντο (19-19)

10′ Σερί 7-0 για τους γηπεδούχους που προηγούνται με 21-19 με δυο βολές του Μπλουμς

10′ Ο Παππάς δημιουργεί πολλά προβλήματα στον Άρη, νέο τρίποντο και 24-19

ΤΕΛΟΣ Α’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟΥ: ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ-ΑΡΗΣ 24-19

Ζώνη για τον Άρη στο ξεκίνημα του Β’ Δεκαλέπτου

11′ Καλάθι του Βεζένκοφ που φτάνει τους εννέα πόντους (24-21)

Εντυπωσιακό κόψιμο του Νέιμικ στον Μαυροκεφαλίδη

12′ Ισοπαλία (24-24) με τρίποντο του Αντεκμπόγιε

12′ Τρίτο φάουλ του Αντεκμπόγιε που φορτώνεται πολύ γρήγορα και 2/2 βολές του Παππά που έχει ήδη 12 πόντους (26-24).Ο Πρίφτης διατηρεί τον Βρετανό στο παιχνίδι.

12′ Εκπληκτικό τρίποντο του Βεζένκοφ από τα επτάμιση μέτρα! 12 οι πόντοι του στον αγώνα (26-27)

13′ Πολύ ωραίο καλάθι του Μούρτου και 26-29

15′ Τρίποντο του Μπλουμς (29-29)

15′ Ο Χαραλαμπόπουλος ευστοχεί σε τρίποντο (32-29)

16′ Άμεση απάντηση του Πάσαλιτς, ο Άρης έχει 6/12 τρίποντα (32-32)

16′ Μπαράζ τριπόντων, σειρά του Μπλουμς (35-32)

17′ 1/2 βολές για τον Φώτση (36-32)

Τάιμ άουτ του Ιβάνοβιτς

18′ Δυο βολές του Σλότερ (38-32)

18′ Τρίποντο του Μπλουμς (41-32)

19′ Κι άλλο τρίποντο από τον Παππά (44-32). Ο Παναθηναϊκός έχει 7/13 τρίποντα

20′ Λέι άπ του Σλότερ (46-32)

20′ Ο Άρης δέχθηκε ένα σερί 14-0, καλάθι μετά από ώρα με τον Βεζένκοφ (46-34)

20′ Καλή άμυνα του Άρη. Η μπάλα μένει στα χέρια των γηπεδούχων,

Τάιμ άουτ του Πρίφτη για τις οδηγίες για την τελευταία επίθεση του ημιχρόνου

20′ 1/2 βολές για τον Τόμας (46-35)

ΣΚΟΡ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ: ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ-ΑΡΗΣ 46-35

Ο Άρης ήταν ανταγωνιστικός για περισσότερα από 16 λεπτά (32-32). Δέχθηκε όμως ένα σερί 14-0 στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου, αντιμετωπίζοντας προβλήματα στην άμυνα κι έδωσε τη δυνατότητα στον Παναθηναϊκό να πάει στα αποδυτήρια έχοντας υπέρ του διψήφια διαφορά (46-35). Οι γηπεδούχοι έχουν 7/13 τρίποντα και ο Άρης 6/13.

22′ Πρώτο καλάθι στο δεύτερο ημίχρονο από τον Νέιμικ με κάρφωμα (46-37)

Γρήγορο τάιμ άουτ του Ιβάνοβιτς

22′ Καλάθι και φάουλ από τον Βεζένκοφ που μπαίνει φουριόζος και στο δεύτερο μέρος, 46-40 με σερί 5-0 των κίτρινων

24′ Λέι απ του Ριντ (46-42)

24′ Πρώτοι πόντοι για τον Παναθηναϊκό με δυο βολές του Γκιστ (48-42)

25′ Επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι του Ριντ (48-44)

25′ Απαντά ο Μπατίστα (50-44)

Τάιμ άουτ του Πρίφτη

26′ 1/2 βολές του Νέιμικ (50-45)

26′ Ο Άρης πλησιάζει στο καλάθι (50-48) με τρίποντο του Ριντ. Κλέψιμο για τους κίτρινους και νέα επίθεση

27′ Κάρφωμα του Παππά στον αιφνιδιασμό (52-48)

28′ Επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι του Μπατίστα (54-48)

29′ Με τον ίδιο τρόπο ο Μπατίστα πετυχαίνει άλλους δυο πόντους (56-48). Σερί 6-0 των γηπεδούχων

Τάιμ άουτ ο Πρίφτης

29′ Τρίποντο του Αντεκμπόγιε (56-51)

Τέταρτο φάουλ του Αντεκμπόγιε πάνω στον Παππά

29′ Εύστοχος σε δυο βολές ο Παππάς (58-51)

Οι διαιτητές καταλογίζουν φάουλ στον Πάσαλιτς πάνω στον Γιάνκοβιτς, απόφαση που προκαλεί τις διαμαρτυρίες του Βόσνιου και του Πρίφτη αφού το φάουλ δεν έγινε πάνω στο σουτ. Οι διαιτητές “ανακάλυψαν” φάουλ πάνω στο σουτ τριών πόντων!

30′ 3/3 βολές του Γιάνκοβιτς (61-51)

ΤΕΛΟΣ ΤΡΙΤΟΥ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟΥ: 61-51

31′ Ο Γκιστ πετυχαίνει καλάθι (63-51)

Τεχνική ποινή στον Γιάνκοβιτς

31′ Μια βολή του Τόμας από την τεχνική ποινή (63-52)

32′ Ασίστ του Γκιστ και κάρφωμα του Γιάνκοβιτς (65-52)

33’1/2 βολές από τον Τόμας (65-53). Ο Άρης έχει σκοράρει μόνο με βολές στην τέταρτη περίοδο

33′ Τρίποντο του Μπλουμς (68-53)

33′ Λέι απ του Τόμας (68-55)

34′ 2/2 βολές του Γιάνκοβιτς (70-55)

34′ Τρίποντο του Πάσαλιτς (70-58)

35′ Ασίστ του Πάσαλιτς στον Ριντ και καλάθι (70-60)

36′ Φόλοου-κάρφωμα του Νέιμικ και ο Άρης ρίχνει τη διαφορά κάτω από τους 10 (70-62)

Άμυνα ζώνης από τον Άρη

Τάιμ άουτ του Πρίφτη με τον Άρη να έχει έξι δεύτερα για να εκδηλώσει επίθεση

Τέταρτο φάουλ του Νέιμικ

37′ 2/2 βολές για τον Παππά που φτάνει τους 21 π. (72-62)

38′ Εύκολο καλάθι για Βεζένκοφ (72-64)

38′ Δίποντο του Σλότερ (74-64)

38′ Τρίποντο του Πάσαλιτς (74-67), ο Άρης μειώνει

39′ Καλάθι του Ριντ, ο Άρης μειώνει στους πέντε (74-69)

39′ Ο Παππάς σκοράρει ξανά (76-69)