Serie A: Καθάρισε με τεσσάρα και ελπίζει για Ευρώπη η Νάπολι!

Επιστροφή στις νίκες μετά από ένα μήνα για τη Νάπολι! Οι «παρτενοπέι» επικράτησαν με το εμφατικό 4-2 στην έδρα της Μόντσα και πανηγύρισαν μετά από τρία διαδοχικά αρνητικά αποτελέσματα, ανεβαίνοντας στην 7η θέση.

Πλέον, η ομάδα του Φραντσέσκο Καλτσόνα βρίσκεται στο -2 από την εξάδα και έχει αυξημένες πιθανότητες για να αγωνιστεί στην Ευρώπη τη νέα σεζόν, με τον στόχο να είναι τουλάχιστον η έξοδος στο Europa League.

Δυναμικό ξεκίνημα από τη Μόντσα αφού μόλις στο 9ο λεπτό ο Τζούριτς άνοιξε το σκορ. Η Νάπολι στη συνέχεια είχε πάρει μέτρα στο γήπεδο και απειλούσε την αντίπαλη εστία, χωρίς ωστόσο να καταφέρει κάτι μέχρι την ανάπαυλα. Οι «παρτενοπέι» μπήκαν φουριόζοι στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Οσιμέν στο 55’ να γράφει το 1-1 ύστερα από ασίστ του Ανγκισά.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν πάρει φόρα και στο 57’ έκαναν την ανατροπή, με τον Πολιτάνο να κάνει το 2-1. Δεν σταμάτησαν όμως εκεί και στο 61ο λεπτό ο Ζιελίνσκι έγραψε το 3-1, με τη Μόντσα να δείχνει πως δεν… μασάει, αφού στο 62’ ο Κολπάνι μείωσε σε 3-2.

Το ματς είχε πάρει φωτιά και οι γηπεδούχοι έδειχναν ότι δεν θα τα παρατήσουν τόσο εύκολα. Παρόλα αυτά η Νάπολι φάνηκε να το ήθελε περισσότερο, με τον Ρασπαντόρι στο 69’ να δίνει εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του για το 4-2! Στη συνέχεια οι δυο προπονητές προχώρησαν σε αλλαγές, με τον Γιώργο Κυριακόπουλο να περνάει στο ματς για την Μόντσα στο 76ο λεπτό.

Τα λεπτά περνούσαν και τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε με τη Νάπολι να παίρνει μια πολύ σημαντική νίκη, ενώ η Μόντσα συνεχίζει στα χαμηλά της βαθμολογίας.