Super League-Ανάλυση: “Ο φετινός Άρης εντός έδρας…”

H Super League αναλύει την εικόνα του Άρη στο φετινό πρωτάθλημα, κυρίως στα εντός έδρας ματς, ενόψει του ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ.

Αναλυτικά:

Πήρε ισοπαλία από την ΑΕΚ στο πρωτάθλημα και επιστρέφει στην έδρα του, όπου την Τετάρτη έχασε την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου, που κρατούσε στα χέρια του μέχρι τις καθυστερήσεις! Με αντίπαλο πάλι την ΑΕΚ.

Έχουν μπει 12 γκολ στα παιχνίδια του, τέσσερα σε κάθε ένα. Μαζί με το Κύπελλο, με την επανέναρξη των αγώνων έχει και στα πέντε παιχνίδια του από τέσσερα γκολ!

Νίκησε τον ΟΦΗ στην πρεμιέρα των πλέι οφ, μοναδική του νίκη στα τελευταία επτά παιχνίδια πρωταθλήματος.

Έχασε τα πέντε από τα 11 τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος, ενώ είχε μια ήττα στα 12 προηγούμενα. Είναι αθροιστικά τα 23 παιχνίδια με τον Μίκαελ Ένινγκ στον πάγκο.

Έχει δύο νίκες στα 11 τελευταία επίσημα, αυτή με τον ΟΦΗ και το «διπλό» στον Ατρόμητο, που του χάρισε την πρόκριση στο Κύπελλο. Με την ΑΕΚ στο Κύπελλο υπολογίζεται ισοπαλία, το σκορ της παράτασης.

Έβαλε τρία γκολ στον ΟΦΗ, αφού δεν είχε πετύχει περισσότερα από δύο γκολ μετά το 4-2 επί του ΠΑΟΚ.

Στην κανονική περίοδο
Από τις οκτώ νίκες στην κανονική περίοδο, στις επτά προηγήθηκε από το πρώτο ημίχρονο. Μόνο με την Ξάνθη νίκησε χωρίς να έχει προηγηθεί από το πρώτο ημίχρονο.

Πέτυχε σε τρία παιχνίδια του από τέσσερα τουλάχιστον γκολ, κάτι που είχε κάνει από το 1998-99.

Μέχρι την ήττα του από την ΑΕΚ εντός έδρας στις 16 Φεβρουαρίου, είχε ένα σερί 16 αγώνων πρωταθλήματος, που δεν έχανε εντός και δεν νικούσε εκτός.

Έκανε δέκα ισοπαλίες, μόνο η Λαμία είχε περισσότερες. Οι δύο ισοπαλίες είναι εντός έδρας και οι οκτώ εκτός.

Ο Άρης εντός έδρας

Ξεκίνησε με νίκη επί του ΟΦΗ τα πλέι οφ, αφού είχε χάσει τα δύο τελευταία της κανονικής περιόδου στην έδρα του, από την ΑΕΚ και τον Ατρόμητο.
Είχε κερδίσει τα τέσσερα αμέσως προηγούμενα και δεν είχε χάσει στα επτά διαδοχικά. Ήταν οι πρώτες ήττες για τον Μίκαελ Ένινγκ στο «Κλεάνθης Βικελίδης». Έχει δηλαδή δύο ήττες στα 10 τελευταία.
Για όλες τις διοργανώσεις δεν έχει κερδίσει τα τέσσερα από τα πέντε τελευταία στην έδρα του, δύο φορές με τον Ατρόμητο και δύο με την ΑΕΚ. Νίκησε μόνο τον ΟΦΗ

Για το πρωτάθλημα δεν πέτυχε γκολ στην έδρα του μόνο με την ΑΕΚ. Έχει σκοράρει στα 13 από τα 14 εντός έδρας.