Super League: Η ανατροπή του Άρη στις καθυστερήσεις με πρωταγωνιστή τον Κάμπορα (video)

Δείτε το σημερινό “Σαν Σήμερα” της Super League που “θυμήθηκε” την ανατροπή του Άρη που δεν έδωσε εν τέλει ευρωπαϊκό εισιτήριο το 2009.

Αναλυτικά:

1976

Ο ΠΑΟΚ κάνει ένα ακόμα βήμα για τον τίτλο, νικώντας στην Τούμπα τον Ολυμπιακό με 3-1 (27’ σουτ Κερμανίδης, 36’ σουτ Σαράφης, 45’ σουτ Γκουερίνο – 10’ αυτογκόλ Αποστολίδης). Αποσπάται από τον Ολυμπιακό εννέα βαθμούς και μόνο η ΑΕΚ είναι δύο πίσω του, αφού νικά τον Παναιτωλικό με 4-0 (16’ κεφαλιά, 35’ κεφαλιά Δέδες, 20’ σουτ Βάγκνερ, 79’ σουτ Παπαϊωάννου).

1986

Ο ΟΦΗ στην τελευταία αγωνιστική παίζει εκτός έδρας στο «Σπύρος Λούης» με τον Ολυμπιακό. Χρειάζεται ένα βαθμό για να εξασφαλίσει και μαθηματικά την δεύτερη θέση, που θα του δώσει την ευκαιρία να παίξει για πρώτη φορά στην Ευρώπη. Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι ο ΟΦΗ καταφέρνει να ισοφαρίσει δύο λεπτά πριν το τέλος σε 3-3 (5’ σουτ Μητρόπουλος, 61’ σουτ Παπαχρήστου, 70’ σουτ Ξανθόπουλος – 32’ σουτ, 58’ σουτ Γιάνγιανιν, 88’ κεφαλιά Περσίας). Ο ΟΦΗ εξασφάλισε την πρώτη παρουσία του στο Κύπελλο ΟΥΕΦΑ.

2009

Μια θέση για τα πλέι οφ εκκρεμεί στην τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος, ανάμεσα στην ΑΕΛ, που είναι δύο βαθμούς μπροστά, και τον Άρη. Η ΑΕΛ προηγείται πολύ νωρίς στη Λιβαδειά, ενώ ο Άρης βρίσκεται να χάνει στην έδρα του από τον Πανθρακικό με 2-0 στο ημίχρονο. Στο δεύτερο ημίχρονο καταφέρνει να ανατρέψει το σκορ σε 3-2 (63’ σουτ Πρίττας, 89’ σουτ, 90’ σουτ Κάμπορα – 29’ σουτ Πόνσε, 44’ σουτ Γήττας), αλλά το σκορ στη Λιβαδειά δεν αλλάζει, μένει το 0-1 (12’ κεφαλιά Μετίν) και η ΑΕΛ εξασφαλίζει τη μοναδική της συμμετοχή στη φάση των πλέι οφ.

2015

Η διεκδίκηση των θέσεων στα πλέι οφ κορυφώνεται και ο Αστέρας Τρίπολης παίρνει σημαντικό προβάδισμα νικώντας τον Πανθρακικό με 2-1 (69’ κεφαλιά Μπαράλες, 73’ σουτ Ρόλε – 82’ σουτ Τζάνης), ο ΠΑΣ Γιάννινα αποσπά στην Τούμπα πολύτιμο 1-1 (14’ σουτ Περέιρα – 12’ σουτ Τσάβες), και ο Ατρόμητος χάνει στη Λιβαδειά με 2-1 (4’ πέναλτι Μάντζιος, 15’ σουτ Πελέ – 90’ σουτ Ναπολεόνι).