Super League: Σαν… οικογένεια όλα στην Τούμπα, ήττα των Σερρών με κατεβασμένα χέρια – Η βαθμολογία

Με το τρίποντο κόντρα στον Παναιτωλικό, ο Ολυμπιακός πλησίασε στο -1 από τον Παναθηναϊκό και την πρώτη θέση. Προσπέρασε την ΑΕΚ με άνετη νίκη ο ΠΑΟΚ.

Στο Φάληρο ο Ολυμπιακός δεν είχε το παραμικρό πρόβλημα να επικρατήσει του ουραγού Παναιτωλικού με 3-1 και να βρεθεί πλέον στο -1 από την κορυφή και τον Παναθηναϊκό, που δοκιμάζεται στο «Κλεάνθης Βικελίδης» το βράδυ της Κυριακής κόντρα στον Άρη. Οι Πειραιώτες βρέθηκαν πίσω στο σκορ από το γκολ του Χατζηθεοδωρίδη, αλλά αυτό το 0-1 του Παναιτωλικού δεν ήταν συνθήκη ικανοί να τους απειλήσει.

Μόλις 3 λεπτά χάρηκαν την πρωτοπορία στο σκορ οι Αγρινιώτες, αφού στο 17′ ο Εσε έκανε ένα… σουτ της απελπισίας, όμως ο Οικονόμου έβαλε λάθος το πόδι του, η μπάλα πήρε φάλτσα και «νίκησε» τον Καπίνο για το «ερυθρόλευκο» 1-1. Φάση πάντως στην οποία οι φιλοξενούμενοι διαμαρτύρονται για φάουλ πάνω στον Λιάβα στην αρχή της. Ο Ολυμπιακός πριν καν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο… πήρε κεφάλι στο σκορ.

Σαν σε προπόνηση ο Φορτούνης, αφού δεν… ενοχλήθηκε από τους αμυντικούς του Παναιτωλικού, με ένα καταπληκτικό σουτ- κεραυνό, έστειλε την μπάλα στο… παραθυράκι του Καπίνο, που δεν είχε αντίδραση για το 2-1. Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός αν και δεν είχε… καθαρίσει το ματς, έριξε ταχύτητα δίνοντας στον Παναιτωλικό την ευκαιρία να βρει τις στιγμές του με σημαντικότερη την κοντινή κεφαλιά του Ντουάρτε που όμως δεν είχε ευτυχή κατάληξη για τους Αγρινιώτες.

Τελικά στο 70′ ο Ελ Καμπί, μόλις τρία λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο με κεφαλιά βρήκε δίχτυα, έκανε το 3-1 και ουσιαστικά έδιωξε ακόμη και τα… ακραία σενάρια.

Κάτω από δύσκολες καιρικές συνθήκες στην Τούμπα, πολικό ψύχος και δυνατή βροχή, στον ΠΑΟΚ έφτανε κάτι λιγότερο από ένα δεκάλεπτο για να «τελειώσει» από νωρίς το ματς με τον Πανσερραϊκό σε μια γενικότερη… οικογενειακή ατμόσφαιρα.