Βόλεϊ Γυναικών: «Διπλό» (2-3) του Άρη επί της Θέτιδας

Η ομάδα Βόλεϊ Γυναικών του Άρη κέρδισε στο τάι-μπρέικ με 2-3 σετ τη Θέτιδα Βούλας, στο πλαίσιο της έβδομης αγωνιστικής της Volley League Γυναικών.

Όπως αναφέρει ο κιτρινόμαυρος σύλλογος στην επίσημη σελίδα του:

“Αν και ο ΑΡΗΣ βρέθηκε πίσω στην αρχή του σετ με 9-3, κατάφερε να μειώσει σε 11-9 και μάλιστα να περάσει μπροστά, κάνοντας το 19-21. Οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο, χωρίς να τα παρατάνε με το πρώτο σετ να φαντάζει ατελείωτο και να κρίνεται στις λεπτομέρειες. Ο ΑΡΗΣ διατηρώντας τη ψυχραιμία του το κατέκτησε  28-30.

Στο δεύτερο σετ, οι «κιτρινόμαυρες» βρέθηκαν πίσω με 6-1, ενώ στη συνέχεια ανέτρεψαν το σκορ, κάνοντας το 10-11. Ο ΑΡΗΣ αύξησε τη διαφορά στους τέσσερις με 13-17, αλλά η Θέτιδα μείωσε σε 16-18 και πέρασε μπροστά με 21-18 και πήρε το σετ με 25-18.

Μέχρι τα μισά του τρίτου σετ οι δυο ομάδες βρίσκονταν κοντά, ενώ στη συνέχεια ο ΑΡΗΣ έβγαλε αντίδραση και αύξησε τη διαφορά στους +6 (11-17). Παρά την προσπάθεια της Θέτιδας, ο ΑΡΗΣ κατάφερε να κάνει το 1-2 σετ με το 22-25.

Στο τέταρτο σετ και πάλι ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε μουδιασμένα και βρέθηκε πίσω με 3-0. Η Θέτιδα διατηρούσε τη διαφορά μέχρι τα μισά ( 10-6), με τον ΑΡΗ με δυο άσσους της Μητακίδου να μειώνει σε 12-10. Ο ΑΡΗΣ μείωσε εκ νέου στον ένα με 16-15, αλλά η Θέτιδα και πάλι βρήκε απάντηση και έκανε το 19-15. Οι «κιτρινόμαυρες» το πάλεψαν μέχρι το τέλος και μείωσαν στον έναν με 23-22, αλλά όλα θα κρίνονταν στο τάι-μπρέικ.

Ο ΑΡΗΣ πήρε σημαντικό προβάδισμα και έκανε το 2-6 στο τάι-μπρεικ. Χωρίς να αφήσει περιθώρια στη Θέτιδα, ο ΑΡΗΣ κατέκτησε το τάι-μπρεικ με 6-15 και έφυγε με τη νίκη από τη Βούλα.

Σετ: 2-3 (28-30, 25-18, 22-25, 25-23, 6-15)”.