Super League: “Σαν σήμερα τα πέντε γκολ του Άρη στον ΠΑΟΚ”

Στην καθημερινή της στήλη, Σαν σήμερα, η Super League κάνει αναφορά στην νίκη του Άρη με 5-1 επί του ΠΑΟΚ στο Χαριλάου, που ήταν και η μεγαλύτερη εντός έδρας νίκη των “κιτρινόμαυρων”.

Stoiximan.gr: Το Παιχνίδι σου Καλύτερο με ειδικά στοιχήματα για Σκόρερ, Κάρτες, Κόρνερ σε κάθε αγώνα της Super League!

Αναλυτικά:

1966
Ο ΠΑΟΚ δεν έχει καλή παρουσία στα εκτός έδρας παιχνίδια της σεζόν και όταν πηγαίνει στο «Κλεάνθης Βικελίδης» το επιβεβαιώνει. Ο Άρης κυριαρχεί και οι φίλοι του πανηγυρίζουν τη νίκη στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης με 5-1 (29’ κεφαλιά Αλεξιάδης, 43’ σουτ Ψηφίδης, 65’ πέναλτι Χατζηκώστας, 69’ σουτ, 75’ σουτ Συρόπουλος – 60’ πέναλτι Κούδας)

ΤΙ ΕΙΧΕ ΣΥΜΒΕΙ…

Στο 29ο λεπτό ο Αλέκος Αλεξιάδης άνοιξε το σκορ με κεφαλιά και στο 43ο ο Βασίλης Ψηφίδης διπλασίασε το προβάδισμα του Άρη, με συνέπεια να μπει πρόωρα τέλος στη σεμνή τελετή που παρακολούθησαν περίπου 14.000 θεατές (12.496 τα εισιτήρια).

Ο Κούδας μείωσε με πέναλτι στο 60’, προτού ο Κώστας Χατζηκώστας βάλει τέλος στα όνειρα των φιλοξενούμενων από την άσπρη βούλα στο 65’.

Το τελικό 5-1 διαμόρφωσε ο Βαγγέλης Συρόπουλος με γκολ στο 69ο και το 75ο λεπτό, σε μία από τις πολλές αναμετρήσεις της εποχής που ο ΠΑΟΚ αδυνατούσε να νικήσει τον Άρη.

Ο ΠΑΟΚ αγνοούσε την εκτός έδρας ήττα από το 1958, όμως, συνολικά, σε πρωτάθλημα και Κύπελλο, δεν είχε χαρεί από τις 12 Μαΐου 1963 μέχρι τις 7 Ιουνίου 1972 (σ.σ. 12 ισοπαλίες – 8 ήττες).

Διαιτητής: Κλάους Όμσεν (Δυτική Γερμανία)

ΑΡΗΣ (Μπέλα Πάλφι): Χρηστίδης, Καμπουρλάζος, Γριμπελάκος, Ναλμπάντης, Σεμερτζής, Ψηφίδης, Κωνσταντινίδης, Χατζηκώστας, Αλεξιάδης, Δεμίρης, Συρόπουλος.

ΠΑΟΚ (Μίλε Κος): Μουσελεμίδης, Μήτρακας, Μουρατίδης, Τάτσης, Γιακουμής, Βασιλειάδης, Νικολαΐδης, Λέανδρος, Κούδας, Χαραλαμπίδης, Αφεντουλίδης.