To καλό 35λεπτο έδωσε “συν”, αλλά δεν έκρυψε τις αδυναμίες του Άρη!

Είναι ξεκάθαρο ότι το τέταρτο παιχνίδι του Άρη μια βδομάδα πριν την Ευρώπη έδωσε πολλά μηνύματα. Ο Άρης γνώρισε την ήττα (3-0) από τον Ολυμπιακό μέσα στο Καραϊσκάκη στην πρόβα τζενεράλε ενόψει των αγώνων του με την Αστάνα, είχε ένα καλό 35λεπτο που έδωσε “συν”, αλλά δεν έκρυψε τις αδυναμίες του.

Απέναντι στον πιο έτοιμο Ολυμπιακός, ο οποίος έπαιξε με την βασική ομάδα στο δικό του τελικό τεστ πριν τα προκριματικά του Τσάμπιονς λιγκ, ο Άρης δικαιούται να κρατάει το πρώτο καλό του 35λεπτο, όταν “έσπασε” τα δοκάρια, αλλά να κοιτάει πώς θα καλύψει τα τρωτά του σημεία, πριν από το πρώτο Ευρωπαϊκό παιχνίδι στο Καζακστάν.

Όπως είπε μετά τον αγώνα ο Άκης Μάντζιος: “Ήταν ένα δυνατό τεστ, θέλαμε να παίξουμε με μια πάρα πολύ καλή ομάδα. Στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν πάρα πάρα πολύ καλοί και το σκορ δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του παιχνιδιού. Είχαμε ευκαιρίες, δοκάρια και ο Ολυμπιακός με δύο τελικές έκανε δύο γκολ. Στο δεύτερο μέρος κάναμε αλλαγές, δώσαμε χρόνο συμμετοχής σε παιδιά που δεν έχουν ακόμα τον βαθμό ετοιμότητας που πρέπει. Κρατάμε αυτό που δείξαμε στο πρώτο 45λεπτο, μας λείπει το εύκολο γκολ” λόγια που περιγράφουν σε λίγες γραμμές τα όσα έγιναν χθες.

Οι κιτρινόμαυροι βασίστηκαν για μια ακόμη φορά στην πίεση του αντιπάλου, στο κλέψιμο της μπάλας και στην πολύ καλή λειτουργία μεσοεπιθετικά, σημαδεύοντας δυο φορές τα δοκάρια κι έχοντας μια καλή ευκαιρία με τον Μπεναλουάν.

Όμως πλήρωσαν τόσο τα εμφανή κενά στο χώρο της μεσαίας γραμμής (μεσοαμυντικά οι καλύψεις προς την άμυνα δεν ήταν επαρκείς), όσο και κέντρο της άμυνας με τους Μπεναλουάν, Δεληζήση να μην λειτουργούν αρμονικά, με αποτέλεσμα να έρθουν τα δυο πρώτα γκολ, χαρακτηριστικά των αδυναμιών αυτών Σε συνδυασμό φυσικά με την έλλειψη του εύκολου γκολ, κάτι το οποίο αποτελεί φανερή αδυναμία τα τελευταία δυο χρόνια.

Το παιχνίδι με την Αστάνα είναι στις 22 Ιουλίου και πλέον ο χρόνος μετράει αντίστροφα.

Ο Άρης θέλει να αυξήσει την διάρκεια στο παιχνίδι του, σε ότι αφορά τα καλά του διαστήματα και φυσικά να βρει λύσεις για να καλύψει τις αδυναμίες του σε άμυνα, κέντρο, αλλά και στην θέση του κεντρικού φορ. Προ των πυλών είναι ο Εντιαγιέ για τον χώρο του κέντρου και ο Φαμπιάνο για το κέντρο της άμυνας. Προφανώς δεν θα είναι έτοιμοι για την Ευρωπαίκή πρεμιέρα, ίσως όμως προλάβουν το δεύτερο παιχνίδι και δώσουν ενέργεια και ισχύ στον Άρη…