To ματς της χρονιάς και τρελή πρόκριση (4-3) της Τότεναμ

Η Τότεναμ πήρε τρελή πρόκριση στο Μάντσεστερ, παρά την ήττα (4-3) από τη Σίτι, και συναντά στον ημιτελικό του Champions League (πρώτο της ιστορίας τους) τον Άγιαξ. Απίθανο παιχνίδι στο “Έτιχαντ”, ακυρώθηκε με VAR γκολ των πολιτών στο 90+3′.

Τότεναμ – Άγιαξ! Μπορεί όλοι να περίμεναν έναν ημιτελικό Μάντσεστερ Σίτι με Γιουβέντους, αλλά τ’ αουτσάιντερ διέψευσαν πανηγυρικά τα προγνωστικά. Τι κι αν δεν είχε τον Κέιν λόγω τραυματισμού, η Τότεναμ ήταν αυτή που επιβίωσε στο τρελό ματς του Μάντσεστερ!

Θα συναντήσει τον Αίαντα στα ημιτελικά της διοργάνωσης, τα πρώτα ματς θα διεξαχθούν 30 Απριλίου ή 1η Μαΐου, οι ρεβάνς 7 ή 8 του επόμενου μήνα!

H Μάντσεστερ Σίτι άνοιξε το σκορ λίγο πριν συμπληρωθούν τα πρώτα τέσσερα λεπτά της αναμέτρησης. Ο Κέβιν Ντε Μπράινε κουβάλησε την μπάλα στο κέντρο, τη μεταβίβασε αριστερά στον Ραχίμ Στέρλινγκ, αυτός με ωραία κίνηση πήρε τα μέτρα από τον Τρίπιερ και με εξαιρετικό πλασέ με το δεξί νίκησε και τον Λορίς.

Δεν πέρασαν παρά δύο λεπτά και η Τότεναμ βρήκε το δρόμο για την ισοφάριση. Ο Λούκας Μόουρα άλλαξε ωραία την μπάλα με τον Ντέλε Άλι, η πάσα του δεύτερου κόπηκε από τον Λαπόρτ, αλλά ο Σον με σουτ νίκησε τον Έντερσον, ο οποίος δεν εκτίμησε καλά τη φάση, καθώς η μπάλα πέρασε κάτω από τα πόδια του.

Στο ένατο λεπτό, οι σπερς είχαν φθάσει κιόλας στην ανατροπή. Και πάλι με τον 26χρονο Νοτιοκορεάτη. Ο Λούκας Μόουρα έκλεψε την μπάλα, έφυγε από δεξιά, την έσπασε αριστερά στον Έρικσεν, ο Δανός πιο αριστερά στον Σον, ο οποίος με εξαιρετικό πλασέ με το δεξί έκανε το 1-2!

Η Σίτι είχε ζωή και δυνάμεις. Ο Αγκουέρο πήρε την μπάλα αριστερά, την έσπασε δεξιά στον Μπερνάρντο Σίλβα, με τον Πορτογάλο να νικά με το αριστερό – υπό δύσκολη δεξιά γωνία εντός περιοχής – τον Λορίς, αν κι ο Γάλλος προδόθηκε από την πορεία της μπάλας.

Το 3-2 έγινε στο 21ο λεπτό. Με το δεύτερο γκολ του Ραχίμ Στέρλινγκ. Ο Μπερνάρντο Σίλβα έσπασε την μπάλα δεξιά στον Ντε Μπράινε, ο Βέλγος έκανε την παράλληλη σέντρα κι ο 24χρονος Άγγλος αριστερά εντός περιοχής έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του.

Το διεύρυνε σε σκορ πρόκρισης (4-2) ο Σέρχιο Αγκουέρο στο 59ο λεπτό. Ο Ντε Μπράινε κουβάλησε την μπάλα όσο έπρεπε, πέρασε τον Γουανιάμα, έσπασε την μπάλα δεξιά στον Αργεντινό κι ο Κουν με εξαιρετικό σουτ με το δεξί, δεξιά εντός περιοχής νίκησε τον Λορίς.

Όμως αυτή – η πρόκριση – πήγε στο Λονδίνο. Την έκρινε αυτός που πέρασε στον αγωνιστικό χώρο, αναγκαστικά, στη θέση του τραυματία, Σισοκό. Στο 73ο λεπτό ο Τρίπιερ εκτέλεσε το κόρνερ, ο Φερνάντο Γιορέντε εκμεταλλεύτηκε το κενό στην άμυνα των γηπεδούχων, νίκησε τον Εϊμερίκ Λαπόρτ κι έκανε το 4-3!

Ο Τσιουνέιτ Τσακίρ επανεξέτασε τη φάση με VΑR, ο Βάσκος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα χωρίς να έχει χρησιμοποιήσει το χέρι του και η Τότεναμ πάει στα ημιτελικά για να συναντήσει εκεί τον Άγιαξ.

Η Σίτι πέτυχε το γκολ που χρειαζόταν, ωστόσο, αυτό δεν μέτρησε. Ο Τούρκος διαιτητής προσέφυγε στο VAR και το ακύρωσε, καθώς ο Αγκουέρο στην αρχή της φάσης βρέθηκε σε θέση οφσάιντ.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ (Πεπ Γκουαρδιόλα): Έντερσον, Γουόκερ, Κομπανί, Λαπόρτ, Μεντί (84′ Σανέ), Γκιουντογάν, Μπερνάρντο Σίβλα, Νταβίδ Σίλβα (63′ Φερναντίνιο), Ντε Μπράινε, Αγκουέρο, Στέρλινγκ.

ΤΟΤΕΝΑΜ (Μαουρίσιο Ποτσετίνο): Λορίς, Τρίπιερ, Αλντερβάιρελντ, Βερτόνχεν, Ρόουζ (90+1′ Ντάβινσον Σάντσες), Γουανιάμα, Σισοκό (41′ λ.τρ Γιορέντε), Ντέλε Άλι, Έρικσεν, Λούκας Μόουρα (82′ Ντέιβις), Σον.

ΓΚΟΛ: 4′, 21′ Στέρλινγκ, 11′ Μπερνάρντο Σίλβα, 59′ Αγκουέρο / 7′, 9′ Σον, 73′ Γιορέντε

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Τσιουνέιτ Τσακίρ (Τουρκία)

ΒΟΗΘΟΙ: Μπαχατίν Ντουράν (Τουρκία), Ταρίκ Ονγκιούν (Τουρκία)